UŽÍVATEĽSKÉ MENU
VÝBER JAZYKA
Späť Detailný filter
Späť Detailný filter
Späť
Späť

Šieste najlacnejšie bublinky v košíku sú automaticky zadarmo. Pozrieť pravidlá. Nakúpte nad 50 € a vyhrajte Prosecco v hodnote 200 €. PROSECCO súťaž.

Vína zo Severnej Ameriky (5)

Vinohradníctvo a vinárstvo USA sa smelo môže označiť za plnohodnotné priemyselné odvetvie, ktoré sa opiera o vhodné klimatické podmienky, veľkorysé finančné možnosti ako aj liberálne vinohradnícke zákony. Spojené štáty sú na šiestom mieste z hľadiska rozlohy vinohradov na svete. Vinič sa pestuje v takmer každom štáte USA. V produkcii hrozna je na treťom pred Francúzskom a Španielskom. USA je s 31 mil./hl vína na prvom mieste v spotrebe vína na svete. Vzhľadom na produkciu hrozna, výrobu vína a rozlohu vinohradov sa jednotlivé štáty posudzujú vždy samostatne.  Vinohradníctvo a vinárstvo USA sa smelo môže označiť za plnohodnotné priemyselné odvetvie, ktoré sa opiera o vhodné klimatické podmienky,… Čítať viac

Filter
Filter
Farba
Druh
Cukornatosť
Odroda
Krajina
Oblasť
Značka
Ročník
Hodnotenie
Objem
Balenie
Cena
Dostupnosť
Viac filtrov
Vyberte si cenové rozpätie

Produkty s cenou od 0 € do 4 800 €

Aplikovať filtre

Vína zo Severnej Ameriky

Kalifornia

S 4285 vinárstvami patrí Kalifornia k najväčším štyrom producentom vína na svete. Komu by sa mohlo zdať, že už niet kam sadiť vinič, opak je pravdou. Za posledných desať rokov stúpol počet vinárstiev s vinohradmi o viac než 100 %. Navyše 90 % svetového vína sa vyrobí v severnej Amerike. Kým v minulosti to boli veľké vinárske konglomeráty, v súčasnosti sú to aj malé firmy s odkazom na predchádzajúcu generáciu, ktorá pozitívne nadväzuje a inšpiratívne určuje trend.

Milovníci ako aj kritici kalifornských vín s čoraz rastúcou komunitou vzdelaných someliérov vyhľadávajú jemné, elegantné a pravdivé vína. Stále obľúbený Cabernet vyniká v údolí Napa. Pinot Noir v chladnejších oblastiach Sonomy, Santa Rita Hills alebo Santa Maria Valley. Najstaršie vinohrady s odrodami pôvodom z Rhôny, či skvelý Zinfandel exceluje v Lodi alebo Paso Robles. Napokon trvácny Petit Sirah z oblastí v blízkosti pobrežia. Obľúbené Chardonnay zaberá stále 20 % predaného vína celých Spojených štátov.

Oregon

Hovorí sa, že štát Oregon je hlavné mesto Pinot Noir za Atlantikom. Klimatické podmienky Oregonu nahrávajú odrode Pinot Noir, ktorá sa stala jej symbolom. V roku 2017 oslávila podoblasť Willamete Valley 50. výročie od prvej výsadby. Reputácia týchto vín stúpa v priamej úmere s cenou. Vinohradníci začali po vzore Burgundska rozlišovať a vinifikovať jednotlivé parcely samostatne.

Výsledkom nie je rozšíriť portfólio, ale upriamiť pozornosť na najlepšie vína. Potenciál oblasti si všimli bohaté francúzske firmy, ktorých investície pomohli zlepšiť prejav ako aj odbyt mimo kontinentu. V našich zemepisných šírkach sú stále vína z Oregonu raritou. Vzhľadom na ich kvalitu a stále priaznivú cenu sa dá očakávať nárast dopytu.

Washington

Štát Washington disponuje dvojnásobnou rozlohou vinohradov ako na celom Slovensku. Asi 900 vinárstiev pestuje širokú skladbu odrôd. Hviezdou je však Cabernet Sauvignon s neutíchajúcou popularitou. Washingtonský Cabernet je odlišný ako napríklad Cabernet Sauvignon z Napy. Okrem nižšej ceny je to termický charakter, ktorý dopĺňa bohatá ovocná senzorika s korenistým nádychom.

Nová generácia vinárov s odkazom na harmóniu preferuje Chardonnay, ktoré sa dostáva naspäť do formy. A čo Rizling? Vzhľadom na takmer púštne podmienky sa zdá až neuveriteľné, že oblasť Washington patrí medzi najväčších pestovateľov Rizlingu na svete. Pre vinohradníkov bude nevyhnutné do budúcnosti hľadať chladnejšie polohy so severnou orientáciou a vyššou nadmorskou výškou, ktoré udržia v bobuľkách hrozna potrebnú kyselinku.

Newsletter
Ustriehnite si zľavy, akcie a degustácie

V newslettroch vám budeme posielať aktuálne akcie na víno, degustácie alebo ďalšie zaujímavé info zo sveta vína.  Z nášho newslettru sa môžete kedykoľvek odhlásiť v jeho spodnej časti.