offerBox
1

21. 3. - MasterClass Stift Klosterneuburg na Starej Vajnorskej

offerImage

Nezmeškajte príležitosť ochutnať vína z najstaršieho fungujúceho vinárstva v Rakúsku – Stift Klosterneuburg. St. Laurent. Počas Masterclassu budete mať príležitosť ochutnať sedem vín z piatich ročníkov v sprievode exportného manažéra vinárstva Teodora Iennaca.

Čítať viac

Každé šieste najlacnejšie slovenské víno ZADARMO.

right-arrow
UŽÍVATEĽSKÉ MENU
VÝBER JAZYKA
Späť Detailný filter
Späť Detailný filter
Späť
Späť

Hodnotenie vín

100 ľudí, 100 chutí, alebo ako objektívne posudzovať a zhodnotiť víno

Systém bodovania a hodnotenia vín vo svete je skutočne rôznorodý a veľmi zaujímavý. Rozmýšľať nad tým, ako objektívne hodnotiť víno, či kde je pomyslená čiara medzi dobrým a zlým vínom je často neľahká výzva, ktorá ponecháva nesúlad a protichodné názory i medzi sktočnými odborníkmi.

Medzi najznámejší systém bodovania patrí 100-bodová stupnica, ktorú požívajú mnohé renomované vinárske magazíny, napríklad The Wine SpectatorThe Wine EnthusiastWine AccesWine & Spirits, ale najmä The Wine Advocate Roberta Parkera.

A používame ju aj my – tím Corner Wine Planet. Právnik a zároveň jeden z najuznávanejších vinárskych kritikov, Robert Parker mladší, predstavil stobodový systém svetu v roku 1978. Vtedy začal vydávať svojho sprievodcu nákupom vína, ktoré vydával v dvojmesačných intervaloch. Do tej doby používala väčšina kritikov „ľahší“ päťbodový systém.

U odborníkov a kritikov vína je stále pomerne výrazna skupina tých, ktorí stobodovú stupnicu odmietajú. Vyčítajú jej prílišnú prísnosť a znevýhodnenie niektorých štýlov vína, ktorým sto bodový systém príliš „nesadne“. Inak totiž hodnotíme šumivé víno, a inak hodnotíme víno dezertné, fortifikované a pod. Väčšina kvalitných vín ašpirujúcich na medaily začína od 82 bodov a vyššie. Pod touto hranichou nachádzame vína na bežné pitie a s nižším potenciálom  na vyzrievanie.

90 - 100 bodov
Klasické a vynikajúce: víno skvelého charakteru a štýlu

87,5 - 89 bodov
Veľmi dobré: víno so špeciálnou kvalitou

85 - 87,5 bodov
Veľmi dobré: víno so špeciálnou kvalitou

82,5 - 84 bodov
Dobré: solídne, pekne dorobené víno

80 - 82,5 bodov
Dobré: solídne, pekne dorobené víno

75 - 79 bodov
Priemer: víno na bežné pitie, ktoré môže vykazovať drobné nedostatky

60 - 74 bodov
Neodporúčame

50 - 60 bodov
Neodporúčame

0
zatiaľ nepridelené hodnotenie

Ako hodnotíme vína v 100-bodovom systéme?

V 100-bodovom systéme hodnotíme vína pomocou 10 kritérií v kategóriách vzhľad – tu sa hodnotí čírosť a farba vína; vôňa – intenzita, jemnosť a kvalita; chuť – intenzita, jemnosť, kvalita a perzistencia vína (teda dĺžka času po prehltnutí vína, počas ktorého Vám v ústach pretrváva jeho chuť) a celkový dojem z vína. 

Pri všetkých kritériách máte možnosť priradiť vínu určitý počet bodov, ktorý zodpovedá piatim kvalitatívnym stupňom – vynikajúce, veľmi dobré, dobré, dostatočné a nevyhovujúce. Tento veľmi dômyselne spracovaný systém umožňuje aj presnú spätnú analýzu hodnotenia, teda zistiť prečo víno získalo daný počet a v čom sú jeho silné a slabé stránky.

Najväčším prínosom stobodového systému hodnotenia vín je vyššia prehľadnosť a orientácia v kvalite vín aj medzi laickou verejnosťou. Víno s 90 bodmi bude s veľkou pravdepodobnosťou lepšie ako víno, ktoré získalo o päť bodov menej, podobne víno s piatimi hviezdičkami jasne vedie pre tým, ktoré získalo tri hviezdičky.

Významná britská kritička vín, pani Jancis Robinsonová prehlasuje: „Je škoda, že práve dva najvýznamnejše zdroje oceňovania vína - Robert Parker a Wine Spectator vyznávajú približne rovnaký štýl vína, čo môže viesť k homogenizácii vína na celosvetovom trhu“. Analytici taktiež upozorňujú na to, že hodnotiaci systém uprednostňuje určité odrody. Napríklad Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, či Chardonnay si v stobodovom systéme vedú vždy dobre. Sama Jancis Robinson používa dvadsaťbodovú stupnicu. Prestížny taliansky bedeker Gambero Rosso hodnotí vína troma pohárikmi, pičom dva poháriky sú už považované za nevídaný úspech.

Nech je Váš názor na hodnotenie vín akýkoľvek, oplatí sa „pozrieť sa osobne“ na oceňované vína. Je dôležité pristupovať vždy ku každému vínu zvlášť a individuálne. Niektoré vína nás môžu milo prekvapiť, bez ohľadu na to, či zaznamenali nižšie alebo vyššie skóre.