Furmint (22)
Podstatná odroda v oblasti Tokaj. Jej pôvod je stále neurčitý. Niektoré indície naznačujú, že pochádza zo severného Talianska. Botrytída, ktorá napáda bobule Furmintu koncentruje cukor a zvyšuje extrakt. Vína majú vôňu a chuť sušeného ovocia s orieškovo medovým záverom. Podstatná odroda v oblasti Tokaj. Jej pôvod je stále neurčitý. Niektoré indície naznačujú, že pochádza zo severného Talianska. Botrytída, ktorá… Čítať viac
Chateau Grand Bari
Vulkanoakostné víno biele - suché - r2021 - 0,75l
Ostrožovič Tokaj
Samorodné sladkétokajské víno biele - sladké - r2013 - 0,5l
Ostrožovič Tokaj
Samorodné suchétokajské víno biele - suché - r2015 - 0,5l
Chateau Grand Bari
TUFakostné víno biele - polosuché - r2022 - 0,75l
Furmint
Furmint z Tokajského regiónu
Slovo „Tokaj“ je najviac vnímané ako synonymum pre bohaté sladké, neskoro zberové, často botrytické dezertné víno, pre ktoré sú Maďarsko a časť Slovenska najznámejšie. Tokaj môže byť vyrobený v rôznych štýloch od suchých až po sladké, všetko s použitím kľúčového hrozna Furmint a Lipovina (maďarsky výraz Hárslevelű).
Furmint je jednou z najvýznamnejších odrôd pre túto oblasť. V regióne je rozšírený vďaka svojej citlivosti na botrytídu a produkuje mimoriadne zaujímavé suché vína. Môžu zrieť v dubových sudoch alebo tankoch. Sladké verzie pripomínajú exotické korenené marmelády, pomarančový olej, bohatosť medu, čerstvé ovocie ako broskyňa, citrón, pomarančový kvet a ďalšie. Vína majú často vynikajúcu textúru a pikantnú kvalitu. Výrobcovia Tokajskej oblasti ponúkajú informácie o tom, či je víno suché alebo sladké. Suchý Furmint môže mať podobný štýl ako Rizling.
Nikdy nebolo ľahšie objavovať vína odrody Furmint. Veľa výrobcov v tradičných regiónoch so sladkým vínom, z ktorých mnohé boli po stáročia známe svojimi dezertnými vínami sa náhle presúva na výrobu suchých vín. Dôvod súvisí s meniacimi sa preferenciami spotrebiteľov, a teda s meniacim sa dopytom.
Možnosť objavovať suché alebo polosuché vína z týchto tradičných „sladkých“ regiónov je pre milovníkov vína vynikajúca. Po prvé, tieto suché vína sú zvyčajne menej nákladné ako ich sladké náprotivky, pretože proces výroby vína je menej náročný na pracovnú silu a môže priniesť väčšie objemy (zrelé, zdravé hrozno produkuje viac vína ako tie, ktoré sú scvrknuté alebo sušené), čo spotrebiteľom poskytuje možnosť nakupovať vína z regiónov, ktoré si inak nemohli dovoliť. Po druhé, suché a polosuché vína umožňujú, aby sa hrozno vyjadrilo čisto, čím sa prejavujú odrodové príchute v pravom slova zmysle.
Sladké vína sa často vyrábajú v jednej z troch metód: Botrytída, čo je proces, pri ktorom ušľachtilá pleseň hrozna odčerpáva vodu z bobule a zanecháva za sebou koncentrované príchute; fortifikácia, proces pridávania destilovaného liehu do základného vína; alebo appassimento, kde sa hrozno pred kvasením suší na slnku. Vžy keď použijete jednu z týchto metód príchute vína nepochádzajú len z hrozna ale aj od vinára.