offerBox
1

4. 4. - Degustácia Ostrožovič Stará Vajnorská

offerImage

Pozývame vás na degustáciu tokajských vín priamo s Jaroslavom Ostrožovičom. 

Pozrieť degustáciu
UŽÍVATEĽSKÉ MENU
VÝBER JAZYKA
Späť Detailný filter
Späť Detailný filter
Späť
Späť

Vyhrajte trojdňový pobyt na Tokaji vo vinárstve Ostrožovič. Čítať viac

62. aukcia Hospices de Nuits už 12. 3. 2023

62. aukcia Hospices de Nuits už 12. 3. 2023

62. aukcia Hospices de Nuits prinesie na trh 160 sudov z ročníka 2022. „Príliš veľa ani nestačí“. Zdá sa, že to platí najmä v prípade červeného vína z Burgundska. 

Vína sa budú predávať po sudoch, z ktorých každý má objem 228 litrov. Odhady sa pohybujú od 9 000 EUR za sud pre niekoľko dedinských vín až po maximum 38 000 EUR pre premiérové cru Les Nuits-St-Georges.
 


História Hospices (nemocnice) siaha až do 13. storočia. Dnešná stavba sa začala stavať za vlády Ľudovíta XIV., ktorý mal obzvlášť rád burgundské víno, ktoré mu odporučil jeho lekár. Obyvatelia mesta začali v roku 1688 darovať vinice v prospech hospicov a predaj vína, ktoré poskytli. Dnes hospice obhospodarujú takmer 13 ha, takmer všetko v rámci hraníc Nuits-St-Georges. Medzi významné cru patrí popredný monopol Les Didiers (2,45 ha). Vlastní aj takmer hektár priľahlých prvotriednych cru Les Saint-Georges. Les Saint-Georges sa bežne považuje za najlepšie Nuits Premier cru a uvažuje sa o statuse Grand cru. Okrem týchto vysokokvalitných viníc sa severne od obce nachádzajú aj parcely pri hraniciach s Vosne-Romanée v popredných crus Aux Vignerondes, Aux Murgers a Aux Boudots. 

Zberatelia, ktorí chcú dražiť v aukcii, sa musia pred predajom zaregistrovať u dražiteľa Huguesa Cortota: vregille-cortot@dijonencheres.com. 

Uchádzači s potrebnou dokumentáciou budú môcť predkladať ponuky v neprítomnosti alebo dražiť prostredníctvom telefónu, internetu alebo naživo. Ponuky podliehajú 6 % prirážke kupujúceho a 20 % DPH z prirážky kupujúceho a príklepovej ceny. Úspešní nákupcovia, ktorí chcú vyviezť vína z Európskej únie, budú tiež oslobodení od DPH z príklepovej ceny. Vína určené na vývoz musí kúpiť negociant. Hospice pripíšu kupujúcim zľavu vo výške 2% z príklepovej ceny za rýchle zaplatenie ich faktúry.

Negocianti kontrolujú zrenie vín v sudov v mene nákupcov a na konci tohto obdobia vína fľašujú, etiketujú a balia. Rôznych negociantov, ktorí si každý za tieto služby účtujú rôzne sumy, nájdete na konci katalógu, ktorý je dostupný online tu. Akcia sa uskutoční v Château du Clos de Vougeot v nedeľu 12. marca 2023 so začiatkom o 14:30 miestneho času.

Ročník 2022

Ročník 2022 môžeme označiť ako horúci rok, ale bez toho, aby to ovplyvnilo vinohrady. Najmä staré vinohrady, priniesli veľmi zrelé a voňavé hrozno s dobrými výnosmi. Nový ročník Nuits-Saint-Georges Premier cru Les Saint-Georges "Vieilles Vignes“ je vzorom tohto ročníka.

Rok 2022 sa nevyznačoval žiadnymi nepriaznivými klimatickými udalosťami. Počasie bolo stabilné, čo malo za následok absenciu chorôb. Skoré kvitnutie začalo 20. mája a skončilo o dva týždne neskôr. Bohatú úrodu 2022 môžeme porovnať s ročníkmi ako 1990, 1999, 2009 alebo 2018, ale v menej slnečnom štýle. 

Les Didiers, prvý zozbieraný vinohrad, okamžite ukázal veľký potenciál ročníka, pričom sa očakáva 39 sudov. Macerácia trvala 5 až 6 dní pred začatím fermentácie, ktorá bola veľmi rýchla vďaka vlastným kvasinkám prítomných na šupkách hrozna. Aj jablčno-mliečne kvasenie prebehlo rýchlo.

Vína prirodzene dosiahli ideálny stupeň. Už teraz sa ukazujú ako veľmi zaujímavé z hľadiska chuťového profilu. Vykazujú dobrú harmóniu a sviežosť. Fantastický ročník 2022, ktorý si určite zapamätáte ako skvelá klasika!

Newsletter
Ustriehnite si zľavy, akcie a degustácie

V newslettroch vám budeme posielať aktuálne akcie na víno, degustácie alebo ďalšie zaujímavé info zo sveta vína.  Z nášho newslettru sa môžete kedykoľvek odhlásiť v jeho spodnej časti.