offerBox
1

13. 12.- MasterClass Darroze na Starej Vajnorskej

offerImage

Na záver roka sme pre vás pripravili naozajstnú lahôdku – MasterClass Armagnac Darroze. Sú to autentické destiláty z malých, rodinných páleníc, ktoré rodina Darroze necháva zrieť vo svojich pivniciach v Rochefort a Labastide d´Armagnac.

Čítať viac
UŽÍVATEĽSKÉ MENU
VÝBER JAZYKA
Späť Detailný filter
Späť Detailný filter
Späť
Späť

Urobte si sladké Vianoce. Nové vianočné čokolády Monbana.

Zápisky z degustácie MasterClass Rizling Fundus Regius

Zápisky z degustácie MasterClass Rizling Fundus Regius

Dva roky po Cabernete z Jacíkovej vinice sa dňa 21. septembra uskutočnil MasterClass opäť s vinárstvom Fundus Regius. Tento krát hlavná úloha patrila odrode Rizling rýnsky. Podobne ako Cabernet aj Rizling z tohto vinárstva je esenciou charakteru a výnimočnosti vín z tejto lokality. V rámci degustácie sme mali možnosť ochutnať osem Rizlingov z ôsmich ročníkov v sprievode someliéra Rasťa Šutáka a jeho tvorcov.


 

Vinárstvo Fundus Regius založili manželia Regendovci v roku 2003 na východe Slovenska v malebnej dedinke Priekopa. Ján Regenda začal pôvodne na prenajatých vinohradoch, ku ktorým neskôr pribudla vlastná Jaciková vinica (15 ha). Tá sa progresívne opiera o tri odrody Rizling rýnsky, Tramín červený a Cabernet Sauvignon. Tufová – hlinitá pôda s prímesou vápenca so sopečným podložím a špecifickou mikroklímou (blízkosť Zemplínskej Šíravy) dodávajú vínam autentický prejav miesta pôvodu, neuveriteľnú vitalitu a východniarsky temperament. Dnes v práci svojho otca pokračujú jeho dve dcéry Barborka a Veronika spolu s vnukom Marekom. Od roku 2017 vo vinárstve používajú len ekologické postreky s prirodzeným prechodom na bio.

„Tramín červený rodí štandardne dobre, Cabernet je vďačný, ale Rizling je nepredvídateľný, najviac reaguje na zmenu klímy,“ hovorí Barborka Rakúsová. „Citlivo reaguje na sucho a obsah vody v pôde,“ dodáva jej syn Marek.

Vína Fundus Regius ochutnala aj svetová kritička a spisovateľka Jancis Robinson, ktorá vínu Cabernet Sauvignon 2013 dala rovnaké hodnotenie ako klasifikovaným vínam z Bordeaux.

Masterclass Fundus Regius 

Rizling r.2021 mal dnes večer svoju premiéru, len 2 týždne po nafľašovaní. Jeho čas ešte len príde, avšak už teraz v ňom cítiť potenciál pozitívneho vyzrievania. „Ročník 2021 bol u nás výnimočný,“ prezrádza Barborka. „Bolo veľmi sucho, čo Rizlingu vyhovuje,“ dodáva. Klasický, komplexný a prirodzený. Bude zaujímavé sledovať jeho vývoj. Možno pokračovateľ Extra 2013...

Druhý v poradí ochutnávame Rizling z ročníka 2018. „V tomto roku sme mali veľa hrozna a bobuľky boli veľké,“ hovorí Veronika Regendová. „Zber začal veľmi skoro, už koncom augusta,“ doplnila. Prirodzený, ovocno-kvetinkový s mäkkou kyselinkou a peknou hroznovou informáciou. Posledné víno, ktoré vytvoril ešte pán Regenda.

Pokračujeme s ročníkom 2013. V tomto roku vyrobili vo vinárstve až tri rôzne Rizlingy. My sme ochutnali dva a to Rizling Extra a Rizling polosuchý. Rizling Extra 2013 je podľa slov someliéra Rasťa Šutáka adekvátny pokračovateľ Rizlingu 2011. Má hĺbku, výraz a charakter.

Po desiatich rokoch si zachováva neuveriteľnú sviežosť. Kandizované citrusy, sušená marhuľa, možno medovka a jemný dotyk petroleja. Jeho prejav sa naplno ukáže pri vyššej teplote. Rizling s veľkým R. Kto si toto víno kúpil do svojej pivnice, urobil veľmi dobre, už je vypredané. Podobne i jeho polosuchá verzia. Hrozno bolo zberané neskôr z inej časti vinohradu. Jemne oxidatívne s orieškovo-medovými tónmi. Harmonický a šťavnatý Rizling. 

Ročník 2011 panenský Rizling z Jacíkovej vinice. Časť vína bola najprv nafľašovaná do 0,5l fliaš. „Náš otec hovoril, že víno v pollitrovej fľaši je ideálne pre dvoch k večeri,“ spomína Barborka. Druhá časť Rizlingu 2011 bola už nafľašovaná do štandardných 0,75l fliaš. Vyzretý, komplexný Rizling s tónmi bielej fialky, mliečnej čokolády a jemnej botrytídy. V chuti stále ovocný, so živým prejavom a výbornou kyselinkou. Stále s potenciálom.

Šiestym Rizlingom v poradí bol „netradičný experiment“ Rizling Orange 2016, ktorý bol servírovaný v kalichu Riedel Oak Chardonnay pri vyššej teplote. „Hrozno sme odstopkovali a dali do vinifikátora. Víno bolo na šupkách 5 dní,“ spomína Marek Rakús. Jemne semi oxidatívny charakter Rizlingu so stopou záhradného ovocia, maslových sušienok, kamiliek a čaju oolong. V chuti svieži s hroznovým charakterom a ľahkou tanínovou štruktúrou. Odporúčam k bryndzovo smotanovému podplamenníku.

A blíži sa vrchol MasterClassu. Ochutnať slovenský Rizling z ročníkov 2006 a 2005 je sviatkom. Hrozno pochádzalo ešte z prenajatých, 40-ročných vinohradov z Porúbky, z Nižného Hrunu. Ušľachtilý a koncentrovaný Rizling 2006 s dokonalou harmóniou medzi stále sviežou kyselinkou a zvyškovým cukrom. Rizling 2005 je viac vrstevnatý, jabĺčkovo-biskvitový so stále živou a dynamickou štruktúrou. Odporúčam k meditácii. Neuveriteľné, že stále si ich môžete stále kúpiť...

Ochutnať vína z vinárstva Fundus Regius je vždy sviatkom. Autenticitu a prirodzenosť ukázal aj Rizling Orange 2022 (z tanku) na záver večera. „Tento krát to už nebol experiment, ale jasný cieľ,“ s úsmevom povedal Marek. K nemu bol podávaný syr Volovec, ktorý vytvoril spolu s Rizlingom skvelú kombináciu.

Už začiatkom októbra pripravujeme MasterClass so sicílskym vinárstvom Planeta. 

 

Newsletter
Ustriehnite si zľavy, akcie a degustácie

V newslettroch vám budeme posielať aktuálne akcie na víno, degustácie alebo ďalšie zaujímavé info zo sveta vína.  Z nášho newslettru sa môžete kedykoľvek odhlásiť v jeho spodnej časti.