Doprava nad 50 € ZADARMO Blesková zásielka do hodiny Celé Slovensko do 48 hodín 2500 druhov vína
Späť Detailný filter
Späť Detailný filter
Späť

Neviete si vybrať? Inšpirujte sa TOP výberom slovenských vín od someliéra.

Víno a huby

Víno a huby

Jeseň nám okrem chladnejšieho počasia prináša pestrosť do našej kuchyne. Oranžové tekvice, červené jablká, hnedé gaštany a samozrejme huby, či už biele šampióny a bedle, hnedé dubáky a kozáky, ale i biele a čierne hľúzovky, ktorých cena sa dnes šplhá k cene kvalitného kaviáru. Zber jedlých húb nám prináša pohyb na čerstvom vzduchu, potešenie a gastronomickú inšpiráciu a výzvu, aké víno si k nim vybrať.

Výber vhodných vín nájdete v tejto inšpirácii.


Pri vytváraní alebo výbere jedál s hubami je najlepšou radou hľadať jednoduchosť. Menej je viac. Jednoduchšie kombinácie môžu tiež uľahčiť párovanie vín, pretože je zapojených menej prvkov, ktoré môžu ovplyvniť výber.

Základné pravidlá pre výber vína

Huby sú skvelým spoločníkom mnohých vín a existuje veľa smerov, ktorým sa môžete vydať. Tu platí obvyklá rada pre párovanie vína a jedla. Premýšľajte buď nad zladenými alebo kontrastnými chuťami a textúrami a nad harmóniou intenzity pokrmu a vína.

Pokrmy z húb môžu byť obzvlášť náročné, pretože tak ako druh huby, tak aj jeho príprava s korením a omáčkami hrajú neoddeliteľnú súčasť pri výbere vín.

Všeobecné pravidlo je biele vína ako Rulandské biele, Pinot Grigio, Chardonnay alebo Veltlínske zelené sa dobre hodia k delikátnym a ľahkým jedlám s hubami. Pokrmy z tmavého mäsa a diviny sa zvyčajne najlepšie kombinujú s červenými vínami, z odrôd ako je napríklad Pinot Noir, Nebbiolo alebo Syrah.

Snažíme sa dosiahnuť rovnováhu, dobré párovanie je také, pri ktorom si jedlo a víno navzájom neprekážajú, ale naopak, zladia sa.

 

Párovanie vína a jedál s hubami

Huby s krémovou omáčkou na báze bieleho vína alebo smotany je skvelá kombinácia najmä so šumivým vínom vyrábaným klasickou metódou. Huby s omáčkou podávané s cestovinami alebo na hrianke môžeme kombinovať s vínom, ktoré má krémovú textúru na báze Chardonnay alebo Pinot Blanc.

Ak chceme vyzdvihnúť zemitosť húb s  červenou vínovou omáčkou, výborným partnerom sú vína z odrody Pinot Noir alebo Svätovarinecké.
Rizoto s hubami veľmi dobre funguje s hladkým suchým talianskym vínom ako Pinot Grigio, Soave alebo Gavi. Ak sú dominantné v rizote hľúzovky, vyskúšajte vyzreté Barolo, Barbaresco alebo ružové ročníkové Champagne. Neopakovateľná a podmanivá kombinácia. 

Huby v paradajkovej omáčke je kombinácia, ktorú pravdepodobne nájdeme v talianskej kuchyni, najmä ako súčasť omáčky na cestoviny. Vína s dominanciou odrody Sangiovese (napr. Chianti Classico) či Valpolicella Ripasso bývajú najlepším výberom, ale tiež i belgické pivo Dubbel alebo ležiak vo viedenskom štýle môžu dobre fungovať.

 

Reya Organica Bio vino

Pečené alebo plnené šampiňóny Portabello majú mäsitú štruktúru, takže ich môžeme podávať s takmer ľubovoľným červeným vínom, závisí od prípravy a ingrediencií. Pri výbere vína k steaku s hubovým ragú záleží od omáčky, aké víno zvolíme. Ak je omáčka pripravená s červeným vínom, môžeme vyskúšať k nemu vína z oblasti Côtes du Rhône alebo Languedocu

Hríbový quiche alebo po slovensky hubovník, v ktorom prevláda chuť smotany a vajec, je dobrou voľbou suché víno z odrody Pinot Blanc alebo Silvánske zelené. Ak je dominantná chuť húb, siahnite po fľaši Frankovky modrej alebo Pinotu Noir.

Shitake huby so sójovou omáčkou sú súčasťou ázijskej kuchyne.  Dobrým spoločníkom sú k týmto pokrmom  zrelé ovocné červené vína ako Pinot Noir z Nového Zélandu, Merlot z Washingtonu alebo dokonca mladá Rioja, ktoré môžu prekvapivo dobre fungovať. Pre ľahší pokrm z húb si vyberte suchý Riesling z Alsaska alebo Rakúska.

Nikdy však nekombinujte s hubami príliš veľa ingrediencií, nielen že to potlačí charakteristickú chuť húb, ale nebude sa to páčiť vášmu tráveniu. 

 

Newsletter
Ustriehnite si zľavy, akcie a degustácie

V newslettroch vám budeme posielať aktuálne akcie na víno, degustácie alebo ďalšie zaujímavé info zo sveta vína.  Z nášho newslettru sa môžete kedykoľvek odhlásiť v jeho spodnej časti.