Vianoce nám klopú pomaly na dvere. I počas adventu si môžete pripraviť recept od Lenky, pečeného lososa s bylinkovo orechovou krustou. K nemu vám odporúčam šumivé, ružové bublinky z vinárstva Perelada. Nechajte sa inšpirovať možno i na vianočnú štedrú večeru.

Tipy na aperitív a digestív
Správny výber, poradie a servírovanie nápojov k jedlu je v gastronómii alfa omegou a má svoj význam.
Trápite sa nad otázkou aký aperitív alebo digestív vybrať? Poradíme vám a v nasledujúcich riadkoch odporučíme najlepšie tipy od someliéra.

Aperitív ako štart
Aperitív má za úlohu naštartovať vaše chuťové bunky a pripraviť žalúdok na prijímanie potravy. Podáva sa pred jedlom, ale môžeme s ním pokračovať aj k predjedlu. Kedysi sa ako aperitív podávalo Cinzano alebo Vermut s cukrovou krustou okolo pohára, avšak váš žalúdok to viac zaťažilo ako pripravilo.
Na Slovensku sú taktiež populárne ovocné destiláty. Pri aperitíve je potrebné myslieť na to, že má povzbudiť, čiže nesmie obsahovať veľa alkoholu, ktorý čiastočne paralyzuje chuť.
Nemal by byť ťažký a hustý, aby nevytvoril na jazyku povl a rovnako by ho nemalo byť veľa, aby nezasycoval. V teplejšom období je výborné zvoliť ľahší a menej alkoholický nápoj, v chladnejšom môže byť aperitív aj výraznejší.
TIP: Správne tipy na aperitív nájdete v našej inšpirácii APERITÍV.
Bublinky sú príjemné
Najlepším aperitívom pre vaše zdravie a žalúdok je servírovať šumivé víno samozrejme nie sladké, lepšie je uprednostniť v kategórii extra brut, brut, maximálne extra dry. Aké šumivé víno zvolíme, závisí od udalosti a tiež od menu.
Ak je aperitív vnímaný ako welcome drink na privítanie hostí, podáva sa s drobnými amose bouche. Podľa toho volíme i tip šumivého vína.
Šumivé víno servírujeme vo flautách a na pláte pri veľkom počte ľudí. Dôležitá je správna teplota. Ak je aperitív podávaný priamo pri stole s menším počtom ľudí, fľašu treba priniesť prezentovať a následne správne servírovať. Vhodne zvoleným aperitívom môže byť Champagne, Sekt, Prosecco, Cava alebo iné šumivé víno, závisí od dôležitosti udalosti. Vyskúšajte Champagne Bollinger, Sekt Hacaj Brut, Sekt Pavelka, Reya Prosecco alebo Cavu od Freixenet.
Digestív na koniec
TIP: Správne tipy na digestív nájdete v našej inšpirácii DIGESTÍV.
Na záver stolovania je servírovaný digestív, ktorý má za úlohu napomôcť nášmu tráveniu. Ak je správne zvolený, pôsobí v organizme pri trávení jedla, napomáha k tvorbe pepsínu, činnosti žalúdka a pankreasu. Nemusí sa podávať nakoniec len po jedle, ale môže byť servírovaný k poslednému chodu. Digestív má vyšší obsah alkoholu a je výborným partnerom ku kvalitnej cigáre alebo ku kúsku vysoko percentnej horkej čokoláde.
Veľmi populárnym digestívom je koňak, rum alebo whisky, na Slovensku sú to ovocné destiláty. Ako digestív môže byť servírované aj portské víno alebo sherry, závisí k akému dezertu je digestív podávaný. Nezabudnite na správny kalich a teplotu digestívu. Vyskúšajte Cognac ABK6, Blue Stamp Rum, írsku whisky Knappogue. Ak ste milovníkom portských vín odporúčame Graham´s a ak sherry Ximénez-Spínola.
K digestívu môžeme zaradiť aj stále populárnejšie miešané drinky a koktaily alebo i bylinné likéry. Pre ľudí, ktorí skôr uprednostňujú nealkoholické nápoje, môžeme zvoliť ako digestív kvalitnú kávu Lavazza alebo čaj Dammann.
Ďalšie články

Ľadové víno je v mnohých ohľadoch dokonalým zimným vínom. Vplyvom globálneho otepľovania je však čoraz náročnejšie vyrobiť ľadové víno. Nie každý rok sú prírodné podmienky naklonené k jeho výrobe. Hrozno na ľadové víno sa musí zbierať zdravé a len vtedy, keď je prirodzene zamrznuté. Pri zbere musí teplota klesnúť pod -7 °C alebo nižšie.
Väčšina prírodných ľadových vín pochádza zo studených severných vinohradníckych oblastí. Kanada je najväčším svetovým producentom ľadových vín nasledované Nemeckom.

Pripúšťame, že robiť hlavné životné rozhodnutia výlučne na základe horoskopov môže byť nerozumné. Ale použiť ho pri výbere vína? Spoločnosť Cellarmasters sa zamerala na údaje o predaji, aby určila typ vín, ktoré každé znamenie uprednostňuje.
„Analýzou poznatkov našich zákazníkov a porovnaním s objednávkami za posledných 12 mesiacov sme boli schopní analyzovať, ako sa líšia preferencie vín medzi znameniami,“ hovorí Christine Rickets, riaditeľka Cellarmasters.

Najlepšie si ho vychutnáme na tradičných vianočných trhoch alebo po dni strávenom na zjazdovke. Varené víno je neodmysliteľnou súčasťou zimného obdobia. Pije sa už celé stáročia, no nikto nepozná jeho presný pôvod.
Existujú dôkazy, že korenené víno sa konzumovalo už v starovekom Egypte. V tom čase sa predpokladalo, že má liečivé vlastnosti. Rimania tiež zahrievali víno už v druhom storočí, čo naznačuje, že ľudia pridávali do vína korenie. Varené víno v tom období dodávalo energiu, zohrievalo a okrem toho pitie vína bolo bezpečnejšie ako pitie vody z hygienických dôvodov. Prvý dodnes existujúci dokument o varenom víne - Glühwein pochádza z roku 1420.