Keď sa tradícia snúbi s vášňou, vzniká najlepšie víno na svete. Bez vína by nebolo Francúzsko a bez Francúzska by nebolo víno - krajina galského kohúta je jedným z najväčších a najznámejších producentov vína na svete.
Kačacia pečeň s cibuľovým chutney - RECEPT a tip na víno
Do našej kuchyne prišla jeseň. Ľahké letné šaláty pomaly nahrádzame bohatšími teplými jedlami. Práve pre toto obdobie sú typické kačacie a husacie hody. Klasickej pomaly pečenej kačke alebo husi s lokšami a kapustou len málokto odolá.
My si dnes však pripravíme s Lenkou kačaciu pečeň s cibuľovým chutney a k nej som pre vás vybrala zaujímavé víno z Alsaska od Oliviera Humbrechta.
RECEPT
Kačacia pečeň s cibuľovým chutney
Čas prípravy: 1 hodina
Počet porcií: 4 ks
Recept pripravila Lenka z WinePlanet.sk. Víno odporučila someliérka Denisa Šutáková z WinePlanet.sk. Inšpirujte sa ďalšími receptami na našom blogu.
POSTUP
1. Pečeň očistíme a nakrájame na cca 100 g kúsky. Na rozpálenú panvicu dáme papier na pečenie a každý kúsok pečene zľahka opečieme z jednej aj druhej strany do zlatista.
2. Stiahneme zo sporáka a prikryjeme alobalom, aby „došla“. Dochutíme soľou a korením.
3. Na hlbokej panvici si rozpálime masť. Cibuľu očistíme a nakrájame na kolieska. Dáme na panvicu a restujeme cca 10 minút, kým cibuľka nestmavne. Pozor, aby sa nám nespálila. Občas premiešame.
4. Pridáme cukor, nakrájanú chilli papričku, tymián a balsamico. Cibuľu dusíme na slabom ohni približne 45 minút až 1 hodinu, kým sa nám balsamico nezredukuje a cibuľa nám pekne skaramelizuje.
5. Konáriky tymiánu vyberieme. Chutney skladujeme v uzatvárateľnom pohári v chladničke.
6. Chutney podávame s kačacou pečeňou a s opekaným chlebíkom, ozdobíme tymiánom.
Kačacia a husacia pečeň je neoddeliteľnou súčasťou typickej francúzskej kuchyne. Vo francúzštine Foie gras znamená „tučná pečeň“. Objavili ju starovekí Egypťania, ktorí zistili, že kačice a husi, ktoré sa chovali na úrodných brehoch Nílu, majú najchutnejšiu pečeň. Foie gras triedy „A“ ponúka najjemnejšiu textúru s najkonzistentnejšími a najjemnejšími chuťami. Trieda „B“ je tiež vynikajúca, ale používa sa pre paté a teriny. Má vysoký obsah tuku a kalórií, ale tiež množstvo živín, ako je vitamín B12, vitamín A a železo.
Someliérka odporúča vhodné víno
Skvelým partnerom na teplo pripravenej pečeni môže byť šumivé víno v kategórii brut alebo extra brut, ktoré dokáže veľmi dobre redukovať tuk. Taktiež i biele víno odrody Rizling rýnsky alebo Gewűrztraminer, pozor, nie však v sladkej verzii. Neodporúčam k pečeni ani destiláty, ktoré je lepšie servírovať až po večeri.
Ku kačacej pečeni s cibuľovým chutney som vybrala alsaský polosuchý Gewűrztraminer ročníka 2019 z vinárstva Zind Humbrecht. Komplexný Tramín korenistý skvele doplní jemne sladšiu chuť pečene a cibuľového chutney. Zároveň jeho kyselinka zredukuje plnosť jedla. Víno v kategórii polosuché vás na začiatku menu nezaťaží tak, ako veľakrát odporúčané sladké víno. Naopak, prijemne naladí chuťové bunky k ďalším pokrmom.
Odporúčanie someliérky:
Gewurztraminer Turckheim, BIO 2019 - biele víno, Francúzsko
Hrozno pochádza z pôdy s prevahou štrku. Priemerný vek vinohradov je 50 rokov. Vôňa je intenzívna a koncentrovaná s tónmi orientálneho korenia, zázvoru a sušeného ovocia. Komplexná, plná a štruktúrovaná chuť s jemnou kyselinkou a bylinkovým záverom. Pozrieť víno na eshope.
Domaine Zind Humbrecht
Olivier Humbrecht bol prvým Francúzom s titulom Master of Wine. Je nielen citlivým vinárom, ale aj „vyslancom“ oblasti, propagátorom ekologického prístupu, ale aj prezidentom konzorcia alsaských vinárov. Vína pochádzajú z najlepších polôh oblasti s mimoriadne nízkych výnosov.
Ikonou je vinohrad Clos Saint Urbain v Rangen de Thann, z ktorého sa vyrába jeden z najlepších rizlingov sveta alebo Gewűrztraminer z Wintzenheim, ktorý bol vysadený v roku 1947.
Vína od Domaine Zind Humbrecht sú bohaté, štruktúrované, harmonické a dlhoveké. Právom patria k šperkom v portfóliu každej spoločnosti.
Ďalšie články
Rakúsko pokračuje v stanovovaní meradiel v ekologicky uvedomelom vinohradníctve. V súlade s rozsiahlym a nezávisle kontrolovaným vinohradníckym programom „Udržateľné Rakúsko“ sa v súčasnosti vinič pestuje takmer 12 000 hektárov viníc, čo zodpovedá 27 % celkovej plochy v Rakúsku. Ide o pozoruhodný vývoj vzhľadom na to, že certifikačný program bol spustený len pred desiatimi rokmi.
Keď prvýkrát ochutnáte nealkoholický gin, je to ako otvoriť dvere do paralelného vesmíru. Vaša ďalšia otázka je ako sa vyrába nealkoholický gin? Dodržiava sa pri výrobe rovnaký postup ako pri tradičnej výrobe ginu a alkohol sa potom jednoducho odstráni?