Doprava nad 50 € ZADARMO Blesková zásielka do hodiny Celé Slovensko do 48 hodín 2500 druhov vína
Späť Detailný filter
Späť Detailný filter
Späť

Prosecco balíček s Aperolom - uterák dostanete ako darček. Pozrieť set

Víno na svadbu - aké a koľko

Víno na svadbu - aké a koľko

Gérard Bertrand
Hacaj
Emiliana
Ostrožovič
Nichta
El Coto
Mrva & Stanko
Reya
Karpatská Perla
Pavelka
Hardy´s
La Mascota
La Mascota Vineyards
Winzer Krems
Riedel

Chystáte svadbu a premýšľate, koľko fliaš vína kúpiť a aké druhy budú hosťom najviac chutiť? My vám s týmto predsvadobným problémom radi poradíme.

Navyše vám ponúkame zaujímavé tipy na vína k svadobnej hostine.


 Prípitok je slávnostný okamih, ktorý musí sprevádzať víno s bublinkami.  

 

Víno je jedným zo zážitkov každej svadby. Vhodne vybrané víno ako aperitív a na ďaľšie popíjanie umocní slávnostnú atmosféru,  prispeje k dobrej nálade všetkých hostí.

Pri plánovaní svadby však narazíte na otázku, koľko vína je vlastne nutné kúpiť, aby ho nebolo zbytočne veľa a naopak, aby sa nevypilo moc skoro.

 

Dostatok vína

Ak poznáte preferencie svadobných hostí, tak máte rozhodovanie ľahšie. Pokiaľ ale máte len odhadovať, ako veľmi víno hosťom chutí, môžete sa riadiť nasledujúcimi pravidlami. Keďže víno nebýva jediným nápojom, ktorý budú hostia konzumovať, môžete počítať s tým, že na jedného hosťa by malo stačiť asi 0,7 - 1 liter vína.

Pre prípitok počítajte s voľbou šumivých vín v množstve jednej fľaše pre 8-10 osôb. Kalichy na prípitok sa totiž plnia zhruba do polovice. Pomer bieleho, ružového  a červeného vína?

V našich končinách sa pije viac bieleho, pokojne voľte pomer 3: 1, biele k červenému. Ružové víno uprednostnite hlavne v lete. Radšej sa však nebojte dopredu popýtať vašich hostí, akému vínu dávajú prednosť.

 

Prípitok na dobré naladenie

Prípitok je slávnostný okamih, ktorý musí sprevádzať víno s bublinkami. Ak nechcete míňať peniaze za pravé Champagne, odporúčame zvoliť ľahké Prosecco, Cavu či sekty. Ľahké suché šumivé vína príjemne povzbudia chuťové poháriky a naladia na nasledujúcu konzumáciu slávnostného obeda. Z našej ponuky odporúčame výhodné Reya Prosecco Frizzante alebo vyššiu radu Reya Prosecco Valdobbiadene. Zo slovenských sektov Hacaj Sekt Brut alebo Mrva Sekt, ktoré umocnia daný okamih.  

Biele ako doplnok svadobného menu

Vzhľadom k tomu, že na svadbe sa vyskytuje veľa druhov jedál a typov občerstvenia, je dobré siahnuť po ľahkých chutných bielych vínach. Tie ponúkajú univerzálne párovanie s mäsitými aj bezmäsitými druhmi jedál.

Z odrôd sa ponúkajú suché a polosuché vína odrôd Rizling rýnsky, Veltlínske zelené, Sauvignon Blanc alebo Chardonnay. Skúste pozrieť naše tipy: Ryňák zo Slovenska napríklad z vinárstva Pavelka, sladšia verzia Reya Riesling z Nemecka, Veltlín z Karpatskej Perly alebo z Rakúska Winzer Krems.

 

Červené k štýlovej hostine  

Červené vína sa výborne hodia k tmavému mäsu a dajú sa ideálne napárovať k svadobnému menu. Predstavujú príjemného spoločníka na zimné a jesenné svadby, kedy si hostia užívajú atmosféru s chutným červeným v kalichu.

Odporúčame vám červené vína z Čile, Južnej Afriky, Argentíny, Španielska i Austrálie. Medzi tipy od nášho someliéra patrí Cabernet Sauvignon z čilského vinárstva Emiliana, argentinský Malbec La Mascota Vineyards, Shiraz z australského vinárstva Hardy´s.

Rosé nielen pre letné svadby

Nebojte sa do svadobného vínneho lístka zakombinovať ružové vína, sú ideálne najmä v lete a popíjanie na terase. Sú vhodné ku grilovaným úpravám bieleho mäsa, rybám a k šalátom. Ide o nevyhnutný doplnok každej letnej svadobnej párty a zaručujeme, že sa vypije ako prvé.

Odporúčame ľahké, dobre vychladené rosé napríklad z Francúzska od Gerárda Bertranda, zo Španielska El Coto Rosado alebo sladšiu verziu rosé zo Slovenska (Nichta, Ostrožovič…).

Newsletter
Ustriehnite si zľavy, akcie a degustácie

V newslettroch vám budeme posielať aktuálne akcie na víno, degustácie alebo ďalšie zaujímavé info zo sveta vína.  Z nášho newslettru sa môžete kedykoľvek odhlásiť v jeho spodnej časti.