Slovenská vínna noc -35%
UŽÍVATEĽSKÉ MENU
VÝBER JAZYKA
SK
EN
Späť Detailný filter
Späť Detailný filter
Späť Detailný filter
Späť Detailný filter
Späť
Späť

SÚŤAŽ o pobyt a degustáciu vo vinárstve Karpatská Perla. Kúpte víno Karpatská Perla a ste v hre! Viac info.

Zoznámte sa s vinárom - Vinárstvo Frtus Winery

Zoznámte sa s vinárom - Vinárstvo Frtus Winery

Rodinné vinárstvo Frtus vzniklo v roku 2008, keď bratia Frtúsovci vyrobili svoje prvé víno. My sme vyspovedali majiteľa a zakladateľa vinárstva Rada Frtúsa.

Vinárstvo sídli v malej obci Podlužany pri Leviciach v Nitrianskej vinohradníckej oblasti. Aké sú ich vína a plány do budúcnosti? Prečítajte si náš rozhovor s Frtus Winery.


Ako by ste charakterizovali filozofiu vinárstva Frtus Winery, pre koho sú Vaše vína určené?

Ako napovedá náš firemný slogan, prinášame originálne víno pre originálnych ľudí... Ľudia, ktorým bude naše víno chutiť, sú pre nás tí originálni ľudia a my urobíme všetko preto, aby mali vzťah k značke a k nám vinárom. Aby nás ako tvorcov spoznali, zdieľali s nami výrobu a verili nám. Verili, že víno robíme s najlepším vedomím a svedomím, že sa ho nesnažíme oklamať ničím, čo by narušilo charakter vína. U nás také niečo nepripadá do úvahy.

Jednoducho hľadáme ľudí, ktorí si vážia samých seba a chápu, že na to, aby sme niečo vyrobili, musíme vyvinúť enormné úsilie z úprimného srdca.

Koľko vinohradov dnes vlastníte a kde? Plánujete do budúcna prikúpiť ďalšie vinohrady?

Dnes sme v štádiu prípravy výsadby vinohradov v rozlohe 13 ha. Práve sme zapracovali do pôdy makro a mikro živiny a maštaľný hnoj, na jeseň budeme rigolovať a na jar vysádzame. Celý tento projekt sme pripravovali 6 rokov. Vinohrad sa bude nachádzať v katastri Rybník čo je prvá vinohradnícka obec v Tekovskom regióne na južnom svahu štiavnických vrchov. Celý priebeh bude možné sledovať na našich stránkach Frtus Winery.

Vašou odrodou číslo jedna je Pesecká Leánka, s ktorou ste sa dostali do povedomia zákazníkov. Prečo práve Pesecká Leánka? Išlo viac o marketing (myslím na billboard s peknou slečnou) alebo Vám táto odroda učarovala?

Pesecká leánka je odroda, ktorú vyšľachtili vo Veľkom Peseku pri Leviciach a v našom regióne je asi najznámejšia odroda, z ktorej naši predkovia robili víno. Leánka je slovo prevzaté z maďarského názvu “leanyka” dievča. Čiže Pesecká leánka je dievča z Peseku. Prišlo nám preto prirodzené, prirovnať Peseckú leánku ako krásne mladé dievča, ktoré vás očarí na prví pohľad. Také je aj naše víno. Čiže čisto pragmatické prirovnanie.

Vaše vinárstvo sa orientuje najmä na slovenské novošľachtence – Dunaj, Hron, Mília, Noria. Ako sa Vám s nimi pracuje a aký potenciál v nich vidíte?

Myslím že Dunaj a Hron sú veľmi perspektívne modré novošľachtence a spolu s Frankovku modrou sa nám osvedčili ako najlepšie pre našu polohu a vo vzťahu k pôdnemu profilu aký tam máme. Dali sme si urobiť detailný rozbor pôdy celej parcely pedológmi za prítomnosti pána Krausa, s ktorým sme po dôkladnej analýze tieto charakteristiky preberali. Z bielych novošlachtencov Noria, má krásne kyseliny a štruktúra vína má vysoký potenciál.

Milia sa nám tam hodí lepšie ako Devín a dosahuje lepšie výsledky vo vinohrade, preto ju aj budeme vysádzať. Nehovoriac o aromatike a charaktere vína, ktoré máme z oblasti Rybníka vyskúšané. Myslíme si, že nič lepšie nemôžeme spraviť ako ich tam vysadiť.

Ktorý úspech je pre Vás ten najväčší, čo sa týka vín?

Pre mňa je úspech ak naše vína chutia ľuďom, čo zatiaľ vyzerá že tak je. Všetko ostatné je sekundárne. Čo sa týka hodnotení profesionálov máme úspešné hodnotenia zo zahraničia aj to, že za posledné 3 roky sme sa vždy umiestnili v národnom salóne vín.

Každý človek potrebuje občas povzbudiť a naštartovať, čo je Vašou motiváciou?

Motiváciou je ak môžete vytvoriť niečo, čo neskôr môžete niekomu odprezentovať ako svoje dielo. Prirovnal by som to k umelcom. Víno je umelecké dielo a my dostaneme raz do roka príležitosť niečo vytvoriť. A následne to majú ľudia možnosť zhodnotiť, či sa im naša práca páči alebo nie.

Kto je podľa Vás osobnosťou, inšpiráciou vo svete vína?

Asi by ste čakali, že poviem niekoho konkrétneho. Pre mňa je osobnosť každý, kto to s vínom myslí seriózne, vážne a nesnaží sa hľadať kratšiu cestu. Pristupuje k tomu s úctou a rešpektom a nesnaží sa prezentovať že on je ten, kto je osobnosť v regióne, na Slovensku či vo svete. Toto sú pre mňa osobnosti a väčšinou sú menej známe.

V portfóliu aktuálne ponúkate vína z 11 odrôd. Do budúcna počítate sortiment ponechať, zmenšiť, či zväčšiť? Prezraďte, aké novinky chystáte pre Vašich zákazníkov, na čo sa môžu tešiť?

Viac vín určite nebude skôr naopak, bude ich menej. Zákazníci sa ale rozhodne môžu tešiť na Noriu 2018, ktorá je v stále v sude kombinácia agát-dub.

 

Ďalšie články

Tipy na jarné slovenské vína

Tipy na jarné slovenské vína

Jar patrí medzi najkrajšie obdobia roka – aj vo svete vína. Po zime prichádza obdobie, keď vinárstva predstavujú svieže mladé vína, rozvíjajú aromatiku svojich zástupcov a naplno ukazujú charakter terroiru, v ktorom vinohrad rastie.

Slovenské vinohradnícke oblasti sú rozmanité: od minerálnych bielych vín Malých Karpát až po aromatické expressionizmy Nitrianskej oblasti či sladké tokajské špeciality.

Jar vo fľaši: slovenskí vinári prinášajú sviežosť nového ročníka

Jar vo fľaši: slovenskí vinári prinášajú sviežosť nového ročníka

Jar je obdobím nových začiatkov – a vo vinárstve to platí dvojnásobne. Práve v tomto období prichádzajú vinári na trh s vínami, ktoré svojím charakterom vystihujú sviežosť, ľahkosť a energiu novej sezóny. Mladé biele vína, aromatické odrody či šťavnaté rosé sú ideálnym sprievodcom jarných dní aj veľkonočného stola. Slovenské vinárstva v posledných rokoch čoraz viac zdôrazňujú terroir, autenticitu a svieži štýl vín, ktorý sa perfektne hodí k jarnej gastronómii.

Prečo Slováci milujú Primitivo

Prečo Slováci milujú Primitivo

V každom časovom období sa objaví víno, ktoré sa stane z rôznych dôvodov nesmierne populárnym. Na Slovensku máme stále éru pitia odrody Sauvignonu Blanc z Nového Zélandu. Avšak slovenskí zákazníci čoraz častejšie vyhľadávajú talianske bublinky - Prosecco a z červených vín Primitivo.

Lákavá, ťažká fľaša s robustným červeným vínom, ktoré sa ideálne pije večer po práci. Býva vyhľadávané najmä kvôli vysokej koncentrácii a atraktívnej sladšej chuti. Tu prichádza otázka, našli vinári z Apúlie ideálny spôsob ako ovládnuť slovenský trh alebo ide len o dočasné pobláznenie?

Večera pre dvoch s vínami Villa Maria

Večera pre dvoch s vínami Villa Maria

Niektoré najkrajšie chvíle nepotrebujú špeciálnu príležitosť - stačia kvalitné ingrediencie, spoločný stôl a fľašu kvalitného vína. Či už ide o rande alebo výnimočný okamih uprostred týždňa, varenie pre dvoch je o jednoduchosti s trochou rozmaznávania.

Vinárstvo Villa Maria pripravila kolekciu receptov pre dvoch, pričom každý recept je premyslene zladený s vínami Villa Maria, aby ste si doma vytvorili krásny zážitok.

Newsletter

Ustriehnite si zľavy, akcie a degustácie

V newslettroch vám budeme posielať aktuálne akcie na víno, degustácie alebo ďalšie zaujímavé info zo sveta vína.  Z nášho newslettru sa môžete kedykoľvek odhlásiť v jeho spodnej časti.