offerBox
1

4. 10. - MasterClass Planeta

offerImage

Pozývame vás na októbrový MasterClass s vinárstvom Planeta zo Sicílie. Masterclass povedie Marco Scaglione z vinárstva Planeta a someliér Rastislav Šuták.

Čítať viac

Cenový hit týždňa

right-arrow
UŽÍVATEĽSKÉ MENU
VÝBER JAZYKA
Späť Detailný filter
Späť Detailný filter
Späť
Späť

Z dôvodu inventarizácie dňa 29.9. bude predajňa Stará Vajnorská otvorená len do 17:00.

Lososová roláda a TIP na víno Tri Ruže Frizzo 2022

Lososová roláda a TIP na víno Tri Ruže Frizzo 2022

Ryby by určite mali mať miesto v našom jedálničku. Či už slovenský pstruh, kapor, zubáč alebo čoraz viac populárnejší losos. Ryby môžeme grilovať, smažiť, ale i údiť. A práve z údeného lososa Lenka pripravila lososovú roládu plnenú lučinou a orieškami. A aby losos lepšie plával dole hrdlom, odporúčam k nemu víno z vinárstva Velkeer Tri Ruže Frizzo 2022.


 

Lososová roláda 

 

Čas prípravy: 15 min

Počet porcií: 3-4

Recept pripravila Lenka z WinePlanet.sk

Víno odporučila sommeliérka Denisa Šutáková. 

Inšpirujte sa ďalšími receptami na našom blogu.

 

Ingrediencie:
 
200 g údeného lososa 
180 g lučiny
20 g píniových orieškov 
20 g nasekaných pistáciových orieškov 
červená cibuľa 
soľ, mleté čierne korenie podľa chuti
citrónová šťava podľa chuti 
tmavý chlieb
olivový olej
microbylinky na ozdobu 

Postup 

1.  Na kuchynskú fóliu rozložíme údeného lososa a potrieme ho zmesou z lučiny, orieškov, červenej nadrobno nakrájanej cibuľky, soli, korenia, citrónovej šťavy.

2.  Zrolujeme a vytvoríme valec. Roládu necháme 2-3 hodiny v chladničke.

3.  Medzitým si môžeme pripraviť hrianky na suchej panvici alebo s olivovým olejom.

4.  Na záver môžeme ozdobiť jedlo na tanieri rukolou alebo micro bylinkami. 

Losos  je jedným z najvýživnejších druhov rýb. Vďaka vyššiemu obsahu omega 3 mastných kyselín, bielkovinám a obsahu minerálnych prvkov sa ho oplatí pridať do jedálnička. Obsahuje selén, fosfor, zinok a draslík, ako aj skupinu vitamínov B – riboflavín, niacín, tiamín, B6, folát a B12. Losos pomáha k dobrému zdraviu, dopĺňa väčšinu minerálov a vitamínov v našom tele. 

Someliérka odporúča vhodné víno 

Losos je ryba s ružovým mäsom s vysokým obsahom tuku a výrazným chuťovým profilom. V údenej úprave losos získava ďalšiu dymovú chuť. K údenému lososovi sa hodia vína šumivé, suché biele i ružové s plnším telom s vyváženou kyselinkou, ale i ľahké červené víno s ovocným charakterom a s jemnou trieslovinovou textúrou, napríklad Beaujolais. K lososovej roláde s lučinou a orieškami odporúčam víno ružové víno Tri Ruže Frizzo 2022 z vinárstva Velkeer. Šťavnatá a ovocná kyselinka podporí chuť údeného lososa a krémová náplň s orieškami skvele doplní jemne krémový charakter vína. 

Odporúčanie someliérky:

Tri Ruže Frizzo 2022 

Od roku 2012 vzniká cuvée Tri Ruže z najlepších ružových vín daného ročníka. Tri Ruže Frizzo je sýtené ružové polosuché víno z odrôd Cabernet Sauvignon, Frankovka modrá a Dunaj. Sýta ružová farba. Primárna ovocná vôňa s dominanciou jahôd a malín. V chuti stredne plné, svieže s ovocno krémovým prejavom a sladším záverom. Ukázať víno na eshope.

 

Vinárstvo Velkeer

Rodinné vinárstvo Velkeer sídli v obci Veľký Kýr v Nitrianskej vinohradníckej oblasti. Pivnica bola postavená v roku 1972 sa nachádza nad obcou Veľký Kýr z južnej strany. V roku 2011 prešla rekonštrukciou. Je osadená priamo vo vinohradoch na najvyššom mieste na kopci. Momentálne vinárstvo obhospodaruje 17 hektárov vlastných vinohradov. Najstarší vinohrad hon Kántorov bol vysadený v roku 1973 ako ucelená plocha Rizlingu vlašského.

V roku 2005 vinárstvo tento vinohrad obnovilo a vysadilo ďalšie dve odrody  Rizling rýnsky a Sauvignon blanc. V roku 2014 bola vysadená najrozľahlejšia vinica Perešek. V roku 2019 pribudol najmladší vinohrad na hone Kövecses.

 
Newsletter
Ustriehnite si zľavy, akcie a degustácie

V newslettroch vám budeme posielať aktuálne akcie na víno, degustácie alebo ďalšie zaujímavé info zo sveta vína.  Z nášho newslettru sa môžete kedykoľvek odhlásiť v jeho spodnej časti.