Otázka, ktorá sa objavuje veľmi pravidelne. Treba povedať, že etikety vín, úprimne povedané, nepomáhajú spotrebiteľovi zorientovať sa... AB , HVE , Terra Vitis , Biodyvin , Demeter, čo tieto označenia vlastne znamenajú?
Hruškový tart s mandľovým krémom - RECEPT a tip na víno
Nastal čas zberu úrody. Naše ovocné sady nám prinášajú v tomto čase rôzne druhy ovocia ako slivky, hrozno, ale i hrušky a skoršie odrody jabĺk. Hrušky sú veľmi zdravé a chutné ovocie typické pre Slovensko. Z hrušiek sa dajú pripraviť rôzne pokrmy či už sladké alebo slané.
Lenka sa rozhodla pre vás upiecť hruškový tart s mandľovým krémom a k nemu som vybrala skvelé, prírodne sladké víno z odrody Pálava zo Žitavských viníc.
POSTUP
1. Ako prvé si pripravíme cesto pre náš hruškovo – mandľový tart. Do misky vložíme múku, cukor, vajcia, štipku soli a na malé kocky nakrájané studené maslo. Hnetením vypracujeme cesto.
2. Preložíme na dosku a miesime, pokiaľ cesto nie je kompaktné a prestane sa drobiť.
3. Cesto rozvaľkáme medzi 2 potravinovými fóliami do tvaru kruhu s hrúbkou asi 1 cm.
4. Premiestnime do tartovej formy s priemerom 26 cm. Vložíme do chladničky na cca 30 minút.
5. Do kastrólika si dáme vodu cukor, bourbon a necháme zohriať, pokiaľ sa nám cukor nerozpustí. Hrušky si nakrájame na štvrtiny a odstránime jadrovník. Môžeme aj šupku, ale nemusíme. Hrušky varíme 10 minút, potom ich vyberieme a necháme úplne vychladnúť.
6. Mandľový krém - Do vyššej misky vložíme úplne zmäknuté maslo, cukor a vymiešame s mixérom do peny. K maslovej zmesi po jednom primiešame vajíčka izbovej teploty. Nakoniec ručne vmiešame mandľovú múku, škrob a rum.
7. Cesto na tart vytiahneme z chladničky a popicháme vidličkou. Mandľovú zmes si vylejeme do tartového korpusu. Každú štvrtinu hrušky ešte rozrežeme na menšie časti a uložíme na mandľovú zmes do kruhu. Krém medzi hruškami posypeme plátkami mandlí. Koláč pečieme pri teplote 170 °C približne 40 minút. Po upečení koláč ešte, keď je horúci, potrieme marhuľovým džemom.
Recept pripravila Lenka z WinePlanet.sk. Víno odporučila someliérka Denisa Šutáková z WinePlanet.sk. Inšpirujte sa ďalšími receptami na našom blogu.
Someliérka odporúča vhodné víno
K Lenkinmu hruškovému tartu s mandľovým krémom som vybrala prírodne sladké víno odrody Pálava z vinárstva Žitavské vinice. Sladkú chuť tartu skvele podčiarkne ešte sladšia, extraktívna chuť vína.
Odporúčanie someliérky:
Pálava 45 - 2016 - biele sladké víno, Slovensko
Nádherne koncentrované prírodne sladké biele víno s vysokým zvyškovým cukrom. Chuť aj vôňa je mohutne korenistá, nasledovaná tónmi citrusov, pomaranča a medu.
Svieža kyselinka a nekonečná hrozienková dochuť. Číslo 45 označuje cukornatosť pri zbere. 310g/l zvyškový cukor a 7g/l kyselín vytvára výbornú harmóniu. Pozrieť víno na eshope.
Vinárstvo Žitavské Vinice
Žitavské Vinice, butikové vinárstvo, veľké vína. Vinárstvo sídli v malej dedinke Úľany nad Žitavou v Nitrianskej vinohradníckej oblasti. Ich vinohrady sa nachádzajú v susednej obci Černík s rozlohou 5 ha.
Srdcovou záležitosťou Tomáša Strelingera a Jozefa Teplana sú prírodne sladké vína, s ktorými začínali. Od roku 2010 vyrábajú i suché vína. Biele vyzrievajú 6 mesiacov na kvasinkách a červené vína zrejú v slovenských alebo maďarských barikových sudoch. Na etiketách nahrádzajú prívlastky čísla s obsahom cukornatosti pri zbere.
Vína zo Žitavských Viníc sú kombináciou úprimnosti, priateľskej povahy a nadšenia ich autorov.
Pálava je moravská biela muštová odroda viniča pomenovaná podľa Chránenej krajinnej oblasti Pálava. Vznikla krížením odrôd Tramín červený a Müller Thurgau. Odroda bola vyšľachtená Ing. Josefom Veverkom. Do štátnej odrodovej knihy bola zapísaná v roku 1977. V severozápadnom výbežku Panónskej nížiny, v najteplejšej a takmer najsuchšej oblasti Moravy, sa nachádzajú Pavlovské vrchy a Pálave sa tu veľmi darí. Pestuje sa aj v niektorých vinohradníckych oblastiach Slovenska. Víno z tejto odrody má podobný charakter ako Tramín červený. Je mierne korenisté a má intenzívnu vôňu ruží, marhúľ a citrusov. Chuť je bohatá, ovocno-muškátová. Pálava sa hodí k ázijskej kuchyni alebo dezertom (prírodne sladká Pálava).
Hruška obyčajná je jedným z najvýznamnejších ovocných stromov mierneho pásma. Obsahuje 84% vody, 15% sacharidov a obsahuje zanedbateľný proteín a tuk. Disponuje mimoriadne veľkým zdrojom vlákniny a vitamínov. Hrušky obsahujú antioxidanty a vitamín C a tým podporujú imunitný systém, ktorý pomáha eliminovať stavy, ako je bežné prechladnutie a chrípka, ktoré nás na jeseň väčšinou potrápia.
Ďalšie články
Silvester je známy ako posledná noc v roku, kedy mnohí ľudia očakávajú, že nový rok začnú oslavami. Je bežné, že 31. decembra od skorej noci sa začiatok nového roka očakáva so vzrušením. Silvester sa oslavuje na mnohých miestach po celom svete, zvyčajne začína v skorých nočných hodinách a končí na úsvite 1. januára s pohárom bubliniek.
Prípitok so šumivým vínom je kľúčový okamih Silvestra, kedy sa zamyslíme nad uplynulým rokom a tešíme sa na to, čo nám prinesie ten Nový 2025.
Posledný tohtoročný MasterClass bol venovaný bielym vínam z Burgundska ročníka 2022. MasterClass viedol somelier Rasťo Šuták. Ročník 2022 bol podľa jeho slov kvalitatívne veľmi vyrovnaný. V rámci večera sme mali možnosť ochutnať 8 vín od troch producentov, z piatich apelácií, medzi nimi dve Grand Cru.
TIP: V januári 2025 sa uskutoční Degustácia „Rarity z archívu“.
Champagne Bollinger s potešením oznamuje, že jeho veličenstvo kráľ Charles III. sa rozhodol udeliť kráľovský dekrét domu Bollinger, ktorý už 140 rokov nepretržite zásobuje kráľovskú domácnosť Champagne. K dnešnému dňu je to jediný šampanský dom, ktorý môže dodávať Champagne na kráľovský dvor už viac ako storočie.