offerBox
1

4. 4. - Degustácia Ostrožovič Stará Vajnorská

offerImage

Pozývame vás na degustáciu tokajských vín priamo s Jaroslavom Ostrožovičom. 

Pozrieť degustáciu
UŽÍVATEĽSKÉ MENU
VÝBER JAZYKA
Späť Detailný filter
Späť Detailný filter
Späť
Späť

Vyhrajte trojdňový pobyt na Tokaji vo vinárstve Ostrožovič. Čítať viac

Chateau Grand Bari - nový klenot zo Slovenska

Chateau Grand Bari - nový klenot zo Slovenska

Zoznámte sa s mladým vinárstvom na Tokaji, ktoré využíva tadičné postupy pri starostlivosti o vinič, spracovanie hrozna a pri produkcii vína. Chateau GRAND BARI spája tradície s moderným prístupom.


Vinohradnícka oblasť Tokaj bola právne ustanovená ešte skôr ako celosvetovo známe oblasti Bordeaux alebo Champagne.

 

Vinohradnícka oblasť Tokaj je najmenšou vinohradníckou oblasťou na svete a okrem našich južných susedov sa nachádza aj u nás. To, čo robí vína z oblasti Tokaja unikátnymi, je presne zadefinovaný proces výroby a súhrn nenapodobniteľných geografických zvláštností, vlastností pôdy a priaznivých klimatických podmienok. Preto ide o geograficky limitované oblasti.

Na území Slovenska sa rozprestierajú na celkovej ploche 907 hektárov v obciach Čerhov, Černochov, Malá Tŕňa, Veľká Tŕňa, Slovenské Nové Mesto, Viničky a Bara.

 

Tokajské tradície

V katastri obce Veľká Bara, ktorej pomenovanie vychádza z talianskej domoviny usadlíkov z Bari, vlastní vinárstvo Chateau Grand Bari 60 hektárov tej najkvalitnejšej pôdy sopečného pôvodu. Práve s ohľadom na bohatú históriu, ktorú spoluvytvárali talianski vinári, sa pôvodným názvom inšpirovalo aj vinárstvo Chateau GRAND BARI.

Vinárstvo využíva pri starostlivosti o vinič, spracovaní hrozna a pri produkcii vína, tradičné vinárske postupy. Cieľom je vyrábať vysokokvalitné vína v rámci ekologickej produkcie, bez použitia chemických látok.

 

Výnimočná architektúra vinárstva

Pri pohľade na vinárstvo Chateau GRAND BARI majú mnohí návštevníci pocit, akoby sa ocitli v inej krajine. Podobnú budovu by očakávali možno niekde v Toskánsku, a nie na juhovýchode Slovenska, v malebnej obci Veľká Bara. No nič nie je náhodné. O takéto prekvapenie sa vo vinárstvu postarali zámerne – do každého kúska stavby sú ukryté symboly, ktoré odkazujú na bohatú tradíciu vinohradníctva na Tokaji.

Pri príprave projektu pre vinárstvo sa rozhodli inšpirovať prvkami talianskej architektúry. Tým vzdali hold majstrom z Talianska, ktorým sa podarilo obnoviť zničené vinohrady po vpádoch Tatárov.

Priamo z haly možno pozorovať výrobnú časť vinárstva, kde sa nachádzajú moderné nerezové tanky a o poschodie nižšie nájdete tradičné barikové sudy. Samotnú históriu reprezentuje aj Tokajská expozícia s vinárskym lisom (originálom z roku 1873), a takisto aj pravé tufové pivnice, ktorými je popretkávané podzemie celého vinárstva.

Dokonalú symbiózu minulosti a budúcnosti nájdete v rozhľadni so zvonicou. Tradíciu a kultúrne dedičstvo reprezentuje vstupná dubová brána s kovaním, ktorá zároveň ochraňuje prechod do tajomných podzemných chodieb. Tam je ukryté to najväčšie jantárové bohatstvo Tokaja – sudy s tokajskými výbermi. Budúcnosť zas symbolizuje na mieru odlievaný 70kg zvon, ktorý je predurčený stať sa modernou dominantou vinárstva.

 

Newsletter
Ustriehnite si zľavy, akcie a degustácie

V newslettroch vám budeme posielať aktuálne akcie na víno, degustácie alebo ďalšie zaujímavé info zo sveta vína.  Z nášho newslettru sa môžete kedykoľvek odhlásiť v jeho spodnej časti.