Čoraz viac sa hovorí, že klimatické podmienky (pôda, podnebie – najmä vyššie teploty) ovplyvňujú pestovanie hrozna. Ako to vnímate?
Zmena klímy pravdepodobne nastala, či už je to činnosťou človeka, alebo je to prirodzený cyklus vývoja našej planéty. Ťažko povedať. Budeme sa musieť týmto veciam prispôsobiť. Prejavuje sa to horúcimi letami, oberačky začínajú oveľa skôr ako to bývalo. Hrozno pri zbere dosahuje vyššie cukornatosti. Tomu všetkému sa musí prispôsobiť agrotechnika pestovania. Zatiaľ veci týkajúce sa zavlažovania neriešime, ale pokiaľ tento vývoj bude postupovať, bude potrebné do budúcna uvažovať aj týmto smerom. Momentálne jemnejšie oteplenie, ktoré máme, sa skôr prejavuje pozitívne. Dobré ročníky mávame teraz už pravidelne.
Kam smeruje budúcnosť výroby vín v slovenskom Tokaji, reduktívna alebo klasická oxidatívna cesta výroby vín?
Výroba tokajského vína sa začala meniť začiatkom 90tych rokoch, keď sa otvorili hranice. Dnes už môžeme povedať, že v Tokaji sa vyrába víno dvoma cestami, modernou, ale i tou klasickou cestou. Momentálne ľudia preferujú ľahšie vína s ovocným charakterom. Víno sa stalo kultúrnym nápojom a je súčasťou spoločenských udalostí. Človek uprednostňuje vo väčšej miere práve tie ľahšie, reduktívne vína. Klasický Tokaj na druhej strane je niečo tradičné, je to svetová rarita. Predpokladám, že táto klasika stále ostane v regióne zakorenená, pretože je to vlajková loď tohto regiónu. Tokaj sa výrazne odlišuje od iných vinohradníckych oblastí sveta a tokajské vína majú svoj výrazne špecifický charakter. Nedajú sa vyrábať z celej produkcie, a nie každý rok, pretože sa vám nemusí vytvoriť botrytída a následne cibéby. V našej firme sa držíme klasických postupov pri výrobe tokajských výberových vín. Odrodové vína Furmint, Lipovina a Muškát žltý vyrábame už od roku 1993 reduktívnou metódou. Boli sme prví na Tokaji a možno aj na Slovensku, ktorí sme mali riadené chladenie vín.
Zaujímavé do budúcnosti môže byť výroba šumivých vín z Tokaja. Odrody Furmint a Lipovina majú prirodzene vyšší obsah kyselín, čo môže byť aj dobrým základom pre výrobu sektov. Myslím si, že región Tokaj ako taký, je stále nepopísaný list v zmysle šumivých vín, a to môže byť cesta do budúcnosti ako priblížiť tokajské vína aj mladšej generácii.