Keď sa tradícia snúbi s vášňou, vzniká najlepšie víno na svete. Bez vína by nebolo Francúzsko a bez Francúzska by nebolo víno - krajina galského kohúta je jedným z najväčších a najznámejších producentov vína na svete.
Ročník 2024 vo vinárstve Papillon
V dedinke Devičie, ktorá leží na strednom Slovensku, sídli nové malé rodinné vinárstvo Papillon – Víno od Francúza. Starý čarovný kamenný domček v roku 2018 prerobili na vinárstvo, začali vyrábať víno a zároveň pripravovať vlastné vinohrady na kopci Lukovec. Prečítajte si ako vinárstvo hodnotí nový ročník 2024.
K ročníku 2024 sa nám vyjadrili aj iní slovenskí vinári, ich vyjadrenia nájdete tu: MEA GRATI, Mrva & Stanko, Nichta, Karpatská Perla.
Od Davidovho priezviska – Papillon (po francúzsky – motýľ ), odvodili logo, ktoré nájdete na každej etikete vína. Od roku 2019 je Papillon certifikované ako BIO vinárstvo. Výroba vína je sústredená priamo v areáli vinárstva. Spracovanie hrozna je maximálne šetrné, využívajú princíp gravitácie, bobule hrozna sa lisujú pomaly. Používajú sklolaminátové fermentačné nádoby a betónové vajíčka pri tichých vínach. V blízkosti vinárstva sa nachádza obnovená tufová pivnica v tvare kríža so stálou teplotou. Vína vyzrievajú vo francúzskych dubových sudoch.
David Papillon: „Bol to divoký rok. Kvitnutie bolo pomalé, šlo to postupne. Ročník to bol horúci. Na Devičí za 90 dní (jún-august) bolo iba 5 dní, keď denná teplota klesla pod 30 stupňov. Za tých 90 dní bolo prevažne 31 – 39 °C v tieni. Hrozno sme začali oberať asi 3 týždne skôr a výlisnosť bola kvôli tej horúčave o 30 - 40% nižšia. Cukornatosť stúpala závratnou rýchlosťou.
Všetky odrody dozrievali naraz. Ale my sme mali v našom vinohrade Lukovec šťastie. Síce boli horúčavy, ale v celkom pravidelných intervaloch nám tu spŕchlo a teda náš Devín nestrádal teplom. Oberali sme ho len o 2 dni skôr ako minulý rok a šťavy mal dosť. Taktiež u nás vďaka polohe nebol tlak na choroby.
Ročník 2024 sme zvládli dobre. Aj novo vysadené štepy, ktoré sme sadili na veľkonočnú nedeľu, to zvládli bravúrne bez polievania. Už náš čaká len posledná várka hrozna a kampaň 2024 bude hotová. Toto je ročník, kedy by vinári konečne mohli ísť v septembri na dovolenku.“
Ďalšie články
Rakúsko pokračuje v stanovovaní meradiel v ekologicky uvedomelom vinohradníctve. V súlade s rozsiahlym a nezávisle kontrolovaným vinohradníckym programom „Udržateľné Rakúsko“ sa v súčasnosti vinič pestuje takmer 12 000 hektárov viníc, čo zodpovedá 27 % celkovej plochy v Rakúsku. Ide o pozoruhodný vývoj vzhľadom na to, že certifikačný program bol spustený len pred desiatimi rokmi.
Keď prvýkrát ochutnáte nealkoholický gin, je to ako otvoriť dvere do paralelného vesmíru. Vaša ďalšia otázka je ako sa vyrába nealkoholický gin? Dodržiava sa pri výrobe rovnaký postup ako pri tradičnej výrobe ginu a alkohol sa potom jednoducho odstráni?