offerBox
1

13. 12.- MasterClass Darroze na Starej Vajnorskej

offerImage

Na záver roka sme pre vás pripravili naozajstnú lahôdku – MasterClass Armagnac Darroze. Sú to autentické destiláty z malých, rodinných páleníc, ktoré rodina Darroze necháva zrieť vo svojich pivniciach v Rochefort a Labastide d´Armagnac.

Čítať viac
UŽÍVATEĽSKÉ MENU
VÝBER JAZYKA
Späť Detailný filter
Späť Detailný filter
Späť
Späť

Urobte si sladké Vianoce. Nové vianočné čokolády Monbana.

16. november Le Beaujolais Nouveau est arrivé!

16. november Le Beaujolais Nouveau est arrivé!

Oslava Beaujolais Nouveau je sviatkom nielen pre Francúzov. Poznajú ho aj tí ľudia, ktorí ho nikdy neochutnali. Milovníci mladého vína sa každý rok tešia na tretí štvrtok v novembri. Podľa francúzskych zákonov sa mladé víno uvádza na trh o 12:01, len niekoľko týždňov po zbere hrozna. Oslavy sa konajú po celej krajine aj mimo nej. Teraz už máte príležitosť objednať vína Albert Bichot Beaujolais Villages-Noveau a Beaujolais Noveau ročník 2023 a ochutnávať ich 16. novembra.


Myšlienka pretekov do Paríža s prvými fľašami nového ročníka pritiahla veľkú pozornosť. V sedemdesiatych rokoch sa preteky stali národným podujatím a v 80. rokoch rozšírili do susedných krajín v Európe. Neskôr do Severnej Ameriky a v 90. rokoch do Ázie.

Le Beaujolais nouveau est arrivé (v preklade znamená Prišlo nové Beaujolais) sa v roku 2005 zmenil na It’s Beaujolais Nouveau time. 

O polnoci 16. novembra sa začne oslava ročníka 2023 "24 hodín Beaujolais Nouveau" oslava podujatia, ktoré sa stalo neoddeliteľnou súčasťou francúzskej kultúrny.  Les Sarmentelles sa koná v meste Beaujeu, hlavnom meste regiónu Beaujolais. Päťdňový festival, ktorý začína podvečer deň pred Beaujolais Nouveau, zahŕňa ochutnávku vína, živú hudbu a tanec. Ohňostroj o polnoci znamená uvedenie nového vína, ktoré sa potom pije až do úsvitu.

Hrozno odrody Gamay sa ručne zbiera v provincii Beaujolais vo Francúzsku. Víno vzniklo asi pred storočím ako lacný a veselý nápoj vyrábaný miestnymi obyvateľmi na oslavu konca sezóny zberu vo vinici. 
 

Beaujolais Nouveau Villages je vždy senzoricky kvalitnejšie ako bežné Nouveau.

Albert Bichot Beaujolais-Villages Nouveau 2023

Kvetinovo - ovocné a v chuti decentne korenisté. Dobrá ovocná štruktúra a telo. Výborný partner k terrine de „Pate de Campagne“ alebo ku konfitovanej Foie gras.

Albert Bichot Beaujolais Nouveau 2023

"Mladého božolé" od Bichota so šarmantným ovocným prejavom a ľahším telom.

Beaujolais 

Oblasť Beaujolais leží v južnej časti Burgundska, severne od mesta Lyon, pozdĺž rieky Saône. História pestovania viniča a výroby vín siaha do rímskych čias. V severnej časti prevláda žula a bridlica, v južnej sú pôdy viac ílovité. Oblasť Beaujolais má tri apelačné kategórie – Beaujolais AOC, Baeujolais Villages a Beaujolais Cru. Vinice Beaujolais sa rozprestierajú na viac ako 13 500 hektáre, kde je viac ako 2 000 vinárstiev, 9 družstiev a 200 prevádzkovateľov zapojených do obchodu s vínom.

Apelácia Beaujolais AOC je najväčšia a väčšina vín Beaujolais Nouveau pochádza práve z tejto časti. Beaujolais Villages môže mať na etikete uvedený i názov dediny, z ktorej hrozno pochádza. Najvyššou kategóriou je Beaujolais Cru, ktorá zahŕňa 10 apelácii Saint-Amour, Juliénas, Chénas, Moulin-à-Vent, Fleurie, Chiroubles, Morgon, Régnié, Brouilly a Côte de Brouilly. Tieto vína nesmú mať na etikete označenie Beaujolais. Vína z týchto apelácii sú zatiaľ nedocenené s úžasným prejavom a potenciálom k zreniu. 

Albert Bichot 

Dôležitý obchodník aj pestovateľ v Burgundsku. Postupne sa zlepšujúca kvalita vín odkedy ju začal riadiť Albéric Bichot. Doména vlastní úctyhodných 100 ha vinohradov. Väčšina patrí k tomu najlepšiemu v rámci apelácie. Rodina Bichot je pravidelným nákupcom na aukcii vín v Hospices de Beaune.

Newsletter
Ustriehnite si zľavy, akcie a degustácie

V newslettroch vám budeme posielať aktuálne akcie na víno, degustácie alebo ďalšie zaujímavé info zo sveta vína.  Z nášho newslettru sa môžete kedykoľvek odhlásiť v jeho spodnej časti.