offerBox
1

6. 6. - Degustácia Nichta v Bory Mall

offerImage

Nenechajte ujsť výnimočnú príležitosť, kedy budete mať možnosť ochutnať vína z vinárstva priamo s Jakubom Nichtom.

Čítať viac

Cenové hity týždňa

right-arrow
UŽÍVATEĽSKÉ MENU
VÝBER JAZYKA
Späť Detailný filter
Späť Detailný filter
Späť
Späť
Zachytenie vône bielych vín s kalichmi Riedel

Zachytenie vône bielych vín s kalichmi Riedel

Aké vône sa vám spájajú s bielym vínom? Možno broskyne, citrusy a bylinky? Ak viac inklinujete k bielym vínam, ktoré vyzrievajú v dubových sudoch alebo k sladkým, možno sa vaša myseľ viac zameria na med a pražené, lieskové orechy. Kalich na víno, ktorý používate, sprostredkuje kontakt s vašim nosom a podnebím. Pokračujte v čítaní a zistite, ktorý kalich Riedel je pre biele víno špecifický a zvyšuje pôžitok z Rizlingu, Chardonnay, či Sauvignon Blanc.

AKCIA na biele vína až -25 % len do 31. 5. 2024


Prečo používať špeciálne kalichy pre rôzne biele vína?

Nie je žiadnym tajomstvom, že vôňa a chuť každého vína sa značne líši v závislosti od veľkosti a tvaru kalicha, z ktorého ho pijeme. Kalichy na víno sú navrhnuté s ohľadom na niekoľko vlastností vína, vrátane tela a komplexnosti.

Biele vína majú zvyčajne jemnejšie arómy ako červené. Kalichy pre biele víno sú zvyčajne menšie a užšie pre zachovanie jemnej, sviežej arómy a zabraňujú nadmernému vystaveniu kyslíku. Ak teda chcete optimalizovať zážitky z bieleho vína, musíte ísť nad rámec používania rovnakého univerzálneho kalicha na biele víno pre každú odrodu. To je dôvod, prečo Riedel vyvinul kolekcie špeciálneho skla, ktoré vám umožnia vychutnať si odrody v ich absolútnej kvalite.

RIEDEL Rizling/Zinfandel

Rizlingy sú známe sviežou chuťou a ovocnou vôňou, v prípade polosuchých až sladkých obsahujú určitý stupeň zvyškového cukru. Aby sa prispôsobili týmto kontrastným vlastnostiam, rizlingy vyžadujú kalich, ktorý ponúka rovnováhu. Riedel Sommeliers  Riesling/Zinfandel Grand Cru mení každú dúšok vína v oslavu. Je tvarovaný tak, aby mierne potláčal zvyškový cukor a zároveň zachováva sviežosť rizlingu. Tento kalich umožňuje rizlingu zažiariť a prináša sviežu chuť s každým dúškom. Tento tvar je zároveň najuniverzálnejším kalichom na biele víno a aj pre vína odrody Zinfandel.

Pohár: Riedel Sommeliers Pohár Riesling/Zinfandel Grand Cru 4400/15 

Víno: Riesling Johannisberger Klaus Grosses Gewächs 2021Zind Humbrecht Riesling Roche Roulée BIO 2018Fundus Regius Rizling rýnsky Extra 2021

RIEDEL Sauvignon Blanc

Sauvignon Blanc je obľúbený pre svoj ovocno herbálny charakter a sviežosť. Kalich Riedel Winewings Restaurant Sauvignon Blanc má tvar a zloženie skla, ktoré využíva viacero invenčných prvkov. Telo kalicha je prispôsobené viacerým fázam pohybu vína. Spodná časť maximalizuje rozloženia vína v priestore, kvôli lepšiemu prevzdušneniu. Horná tretina jeho tela v tvare vajíčka, ktorá je najbližšie k nosu, koncentruje arómy. Jemný ohyb v strede je zodpovedný za harmonizáciu jednotlivých zložiek. Kalich dokáže rozvinúť intenzívnejšie arómy a zároveň si zachovať jemné chute. Zachytáva jemné ovocné a kvetinové tóny Sauvignon Blanc.

Pohár: Riedel Winewings Pohár Restaurant Sauvignon Blanc 0123/33

Víno: Laporte Sancerre Le Rochoy Silex BIO 2022Villa Maria Reserve Wairau Valley Sauvignon Blanc 2022Papillon Víno od Francúza Sauvignon, BIO 2019

RIEDEL Viognier/Chardonnay

Kalich bol navrhnutý tak, aby vyhovoval bielym vínam, ktoré sú plnšie ako Sauvignon Blanc a Rizling, ale stále si zachovávajú sviežosť. Riedel Vinum Viognier / Chardonnay je funkčný, veľmi kvalitný a cenovo dostupný kalich. Má výrazný vplyv na kultúru pitia vína vo svete a naučil milovníkov vína, že pôžitok z vína začína výberom správneho kalichu. Širší otvor umožňuje vínam odrody Chardonnay a Viognier viac dýchať. Kalich si zachováva pomerne malý celkový rozmer a predĺžené strany umožňujú vínam zachovať si sviežosť napriek širšiemu otvoru a pomáha zvýrazniť tóny ovocia a korenia. 

Poháre: Riedel Vinum Pohár Viognier / Chardonnay 6416/05 - balenie obsahuje 2 poháre

Víno: Albert Bichot Domaine Long-Depaquit Chablis 2020, Escarpment Chardonnay 2021Gérard Bertrand Cigalus BIO 2020Arnoux & Fils Chateau Lestours Clocher Vacqueyras Le Pénitents 2022

RIEDEL Oak Chardonnay

Kalich Riedel Vinum Oaked Montrachet /Chardonnay ide o krok alebo dva ďalej. Proces vyzrievania vína v dubovom sude  dáva plnšie telo, krémový pocit v ústach a výrazné tóny vanilky. Kalich môže vyzerať skôr ako na červené ako na biele víno. Prevzdušňovanie, ktoré poskytuje široké telo kalicha, umožňuje rozvinúť kvalitu bielych vín bohatšieho štýlu, zdôrazniť ich jemnosť a vyvážiť arómu a chuť. 

Poháre: Riedel Vinum Pohár Oaked Montrachet /Chardonnay 6416/97 - balenie obsahuje 2 poháre

Víno: Castello Della Sala Cervaro della Sala 2022Eileen Hardy Chardonnay 2017

Dúfame, že tento článok vám poskytol cenné informácie o tom, prečo je dôležité používať rôzne kalichy pre biele vína. Vo svete vína záleží na každom detaile a výber správneho kalicha pre víno môže zmeniť váš zážitok. Každý kalich má určitú flexibilitu pri používaní.

 

Newsletter
Ustriehnite si zľavy, akcie a degustácie

V newslettroch vám budeme posielať aktuálne akcie na víno, degustácie alebo ďalšie zaujímavé info zo sveta vína.  Z nášho newslettru sa môžete kedykoľvek odhlásiť v jeho spodnej časti.