Doprava zadarmo nad 50 EUR Viac ako 300 000 fliaš a 2 500 druhov vína na sklade
Späť Detailný filter
Späť Detailný filter
Šampanské alebo Champagne

Šampanské alebo Champagne

Bollinger
Ayala
Moet Chandon
Šampanské

Pojem champagne smie byť používaný LEN na označovanie šumivého vína vyrobeného vo francúzskom regióne Champagne pomocou klasickej Méthode Champenoise. Od roku 1994 vína vyrobené touto metódou mimo regiónu Champagne nesmú pri označovaní používať termín Méthode Champenoise, môžu používať len pojem Méthode Traditionnelle.


Champagne je fenomén, ktorý našťastie nemá alternatívu.

 

Na rozdiel od ostatných francúzskych vín, pre šampanské existuje len jedna apelácia s názvom „Champagne“. Označenie oblasti Champagne AOC (Appellation d'Origine Contrôlée sa používa od roku 1935 a zaručuje, že hrozno pochádza výhradne z viniča v regióne Champagne.

Terroir oblasti

Pre Champagne AOC platia veľmi tvrdé pravidlá a prísna kontrola. Je napríklad presne určené, že šampanské môže byť vyrobené len z troch odrôd – Pinot Noir, Pinot Meunier a Chardonnay. Prvé dve sú tmavými odrodami hrozna, posledné je biele. Jednotlivé odrody prinášajú do kupáže svoj vlastný potenciál a charakter.

Chardonnay dáva šampanskému jemnosť a trvácnosť, Pinot Noir telo a senzorickú bohatosť a Pinot Meunier mu zasa prepožičiava ovocno-kvetinovú príťažlivosť prvého dojmu. Hrozno musí byť zberané ručne, lisované len v akreditovaných centrách, množstvo prešovaného muštu je limitované v pomere k objemu hrozna, ako aj minimálna doba zrenia vína 15 mesiacov či nutné osvedčenie relevatnou odbornou asociáciou.

Región sa nachádza asi 150 km severo-východne od Paríža. Je najsevernejšie položeným regiónom, kde sú ešte vinice schopné rodiť kvalitné hrozno, na napriek tomu je tu podnebie pomerne optimálne vyvážené. Celková rozloha je cca 32.000 ha viníc. 

Región je rozdelený na 5 hlavných oblastí: Montagne de Reims, Vallée de la Marne, Côte des Blancs, Sézannais a Aube. Champagne je fenomén, ktorý našťastie nemá alternatívu. Z pohľadu potenciálu pre vyzrievanie sa jedná stále o veľmi lacné vína, hlavne v porovnaní s Burgundskom či Bordeaux. 

Severné vinohradnícke pásmo dovoľuje pestovať odrody s vyššou aciditou. Pri sekundárnej fermentácii vo fľaši sa základné víno obohatí o proteíny, polysacharidy z kontaktu s kvasinkami a jemným perlením.

Najlepšie, teda prestížne a ročníkové vína, reflektujú terroir oblasti ako aj štýl jednotlivých domov. Okrem ušľachtilosti, noblesnosti a šarmu sú vína z oblasti Champagne jedným z mála vín vo svete, ktoré sa naozaj môžu označiť prívlastkom – autentické.

Bollinger

Klasický predstaviteľ štýlového Champagne s bohatou históriou a skvelými vínami. Aj napriek mediálnej spojitosti s filmami o Jamesovi Bondovi, spočíva jedinečnosť tohto domu v takmer tvrdohlavej prezentácii kvalitných vinohradov v jeho vlastníctve. Bollinger to robí geniálne a zároveň jednoducho – svojimi vínami, ktoré sú nadčasové a zbožňované. Popri skvelých La Grande Année alebo R.D. je vrcholom Vieilles Vignes Francaises z vinohradov vysadených ešte pred príchodom fyloxéry. Bollinger si trúfa v najlepších ročníkoch aj na vynikajúce červené La Côte aux Enfants z Aÿ.

Ayala

Podobne ako jeho vlastník Bollinger je Ayala klasickým predstaviteľom oblasti. Začiatkom 20. storočia bolo vinárstvo počas revolta takmer zničené. Bolliner neskôr revitalizoval tento dom a pritiahol pozornosť someliérov ako aj odborníkov k jeho vínam. Niet divu, Ayala patrila medzi najväčších advokátov suchého štýlu. Súčasný štýl Ayaly pomáha formovať talentovaná enologička Caroline Latrive, ktorá preferuje moderný, suchý, delikátny a čistý prejav. Navyše skvelým aj v gastronómii.

 

Newsletter
Ustriehnite si zľavy, akcie a degustácie

V newslettroch vám budeme posielať aktuálne akcie na víno, degustácie alebo ďalšie zaujímavé info zo sveta vína.  Z nášho newslettru sa môžete kedykoľvek odhlásiť v jeho spodnej časti.