Doprava zadarmo nad 50 EUR Viac ako 300 000 fliaš a 2 500 druhov vína na sklade
Späť Detailný filter
Späť Detailný filter
Ochutnávame vína zo Španielska

Ochutnávame vína zo Španielska

Freixenet
El Coto
Finca Museum
Ximenez Spínola

Najväčšia vinárska krajina Európy zažíva v poslednej dobe prudký rozmach. Francúzske víno má možno vyberaný rodokmeň a talianske víno zas desiatky nezávislých pestovateľov vína, produkujúcich jeden klenot za druhým, no na Pyrenejskom polostrove to buble (a fermentuje) vzrušením, a rozhodne nehovoríme o sangrii. Neexistuje iná krajina, kde by sa tisícročné vinohradnícke tradície takto úspešne snúbili s modernými inováciami. Ako teda chutí Španielsko?  


O španielskom víne sa nedá hovoriť bez toho, aby sme nespomenuli slovo Cava.

Španielsko je domovom mnohých pôvodných odrôd hrozna a archeológovia sa domnievajú, že hrozno bolo prvý krát kultivované už niekedy medzi rokmi 4000 a 3000 pred naším letopočtom. Pod rímskou nadvládou bolo španielske víno vyvážané a konzumované po celom impériu, do Galície sa vyvážalo viac španielskeho vína ako talianskeho a jeho prázdne amfory sa našli v Bordeaux, Provensálsku, ale aj v Nemecku a Veľkej Británii.

Zachutilo aj Maurom

Ani počas maurskej nadvlády na pestovanie a pitie vína v Španielsku nezanevreli a hoci Maurovia boli moslimovia (a podľa islamu teda nesmeli požívať alkohol), niekoľko kalifov a emirov podľa historických záznamov údajne vlastnilo vinice a pili víno. 

Renesancia španielskeho vína nastala až po reconquiste v roku 1492. Najprv sa začalo vo veľkom vyvážať na anglický kráľovský dvor, a po objavení Nového sveta Krištofom Kolumbom Španieli okamžite siahli po príležitosti kolonizovať nový kontinent nielen svojim náboženstvom, ale aj svojim hroznom.

Tomu sa v severnej a južnej Amerike darilo natoľko, že v šestnástom storočí muselo Španielsko zakázať dovoz vína z Mexika, Peru a Čile, pretože kvalitou a nízkou cenou prudko súperilo s ich domácim produktom a ohrozovalo tak domácu krehkú ekonomiku. 

No v čase, keď európsky vinohradnícky priemysel chytal druhý dych, Španielsko začalo výrazne zaostávať. V 19. storočí však epidémia fyloxéry spustošila väčšinu konkurenčných vinohradov a v zúfalstve nahradiť kvalitné francúzske víno sa pozornosť mnohých ľudí obrátila práve na pyrenejský polostrov. Francúzski vinári sa začali hromadne sťahovať poza Pyreneje do oblastí ako Rioja či Navarra a prinášali so sebou svoje odborné znalosti a spôsoby výroby vína.

V dobe, keď ich fyloxéra dostihla aj tam, už bola známa obrana a tak španielsky vinohradnícky priemysel ani veľmi neutrpel. Hlboké rany mu však nasadila španielska občianska vojna a po nej druhá svetová vojna. Koncom sedemdesiatych a osemdesiatych rokov minulého storočia sa však situácia konečne začala zlepšovať a Španielsko vstúpilo do 21. storočia s reputáciou krajiny, ktorá rozhodne môže konkurovať ostatným výrobcom na svetovom trhu s vínom. 

Priemerná krajina plná extrémov

Španielske vinice sú charakteristické tým, že sa často nachádzajú v oblastiach s extrémnymi klimatickými podmienkami. Vínna réva sa pestuje na púšti, na vulkanických územiach či v oblastiach prikrytých snehom. Od extrémne suchých stredných a juhovýchodných regiónov po mimoriadne vlhké severozápadné Španielsko, ovplyvňované klímou Atlantického oceánu, v niektorých oblastiach je sila vinárskej tradície posilnená odrodou hrozna, ktorá je jedinou sadenicou schopnou prežiť a dozrieť v týchto extrémnych podmienkach. Španielsko je skrátka priemerná krajina plná extrémov.

Jedným z dominantných geografických vplyvov španielskej vinárstva je rozsiahla náhorná plošina známa ako Meseta Central, ktorá pokrýva veľkú časť stredného Španielska. Vinohrady vo všeobecnosti najviac prosperujú v teplom a relatívne suchom prostredí s množstvom slnečného svetla, a v Španielsku na to majú ideálne podmienky.

V zálive okolo mesta Cadiz a v určitých juhovýchodných oblastiach si rastúce hrozno užíva viac ako 3000 slnečných hodín ročne, čo rozhodne patrí medzi svetové rekordy. Španielsko má tiež pomerne veľa vinárskych oblastí, ktoré profitujú z výbornej mikroklímy. Známymi príkladmi sú regióny O Rosal, Priorato, Ribera del Duero a Sanlúcar de Barrameda, kde má každá oblasť osobité podmienky na rast a teda aj produkuje vína s jedinečným charakterom príznačným pre daný región. 

Keďže krajina patrí do Európskej únie, systém označovania vín je dosť podobný ako v prípade Francúzska a Talianska. Najčastejšou kategóriou v miestnom obchode je Denominación de Origen (DO), ktorý je ekvivalentom Appellation d'Origine Contrôlée (AOC) vo Francúzsku. Každý jednotlivý DO (napríklad Ribera del Duero alebo Rías Baixas) má svoje vlastné pravidlá pre vína, ako napríklad hrozno, ktoré možno vysadiť. Špička španielskej pyramídy kvality vína je Denominación de Origen Calificada (má niekoľko skratiek kvôli regionálnym nárečím: DOCa, DOC alebo DOQ). Označenie Denominación de Pago (DO de Pago) patrí zas jedinečným usadlostiam, momentálne ho má len 15 vinární. 

Čerstvé a bohaté

Hoci na Pyrenejskom polostrove rastie niekoľko stoviek druhov hrozna, podľa odhadov až 80% produkcie vína v krajine sa zameriava len na 20 odrôd hrozna. Z bielych je najrozšírenejším hrozno Airén, cenené pre svoju odolnosť. Dlhé roky slúžilo ako základ pre španielske brandy, vína vyrobené z tohto hrozna však môžu byť veľmi alkoholické a náchylné k oxidácii. Španielske biele vína sú vo všeobecnosti čerstvé a slané, dokonale sa hodia k rybám či darom mora. 

Ďalšou rozšírenou vínnou odrodou je červené Tempranillo, známe po celom Španielsku, no pod rozličnými synonymami. Tempranillo sa spolu s ďalšou populárnou odrodou menom Garnacha používa na výrobu plných a bohatých červených vín. V regióne Levante sú nasadené druhy Monastrell a Bobal, ktoré sa používajú ako na tmavočervené vína, tak na suché ružové. Na severozápade sú populárne výsadby bielymi odrodami Albariño a Verdejo, v regiónoch, kde sa produkuje Cava, zas rastú Macabeo, Parellada a Xarello, ktoré sa používajú na výrobu šumivých vín. Čoraz viac však dochádza k výsadbe medzinárodných hroznových odrôd, napríklad Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Syrah, Merlot a Sauvignon Blanc. 

O španielskom víne sa však nedá hovoriť bez toho, aby sme nespomenuli slovo Cava. Španielské šumivé víno typu Cava pochádza z oblasti Penedes v Katalánsku, vyrábané pomocou tradičnej šampanskej metódy, no z inej odrody hrozna ako jeho francúzsky bratranec. Keďže sa kedysi ukladalo na zrenie do hlbokých jaskýň, po latinsky nazývaných „cava”, šumivému vínu prischlo toto meno dodnes, hoci jaskyne sa medzitým stali vyhľadávanou turistickou zaujímavosťou. Najväčším producentom vín typu Cava je spoločnosť Freixenet, ktoré vlastní rodina Ferrerovcov s rodokmeňom siahajúcim do úctyhodného 12. storočia. Názov vinárstva sa vzťahuje na starú katalánsku usadlosť La Freixenada a ich šumivé vína patria medzi najznámejšie na svete. 

Rioja - synonymum španielského vína    

Len dva španielske regióny majú označenie DOCa, a to Rioja a Priorat. Patria medzi vlajkové lode španielskej výroby vín a práve v týchto oblastiach sídlia niektoré z najvýznamnejších vinohradníckych spoločností. 

Oblasť Rioja sa nachádza v severnej časti stredného Španielska na rieke Ebro a hrozno sa tu pestuje na rozlohe 57 tisíc hektárov. Panujú tu ideálne podmienky na pestovanie viniča, oblasť si svoju reputáciu vybudovala červených vínach, dorobených z pôvodnej španielskej sorty Tempranillo. Tá je známa svojim skorým dozrievaním, ako už napovedá jej meno. Vína z Rioja sú skvelou zmesou zrelého ovocia a zemitých príchutí, jednou nohou v Novom svete a druhou v Starom, táto španielska produkuje vína sviežeho charakteru, ktoré voňajú po lesnom ovocí a čerešniach, a vekom len naberajú na zamatovosti a kráse.

Najväčším pestovateľom v oblasti Rioja je spoločnosť El Coto. Aj napriek pomerne krátkej histórii sa El Coto úspešne presadzuje v segmente hodnotných vín z apelácie s ohľadom na cenu. Od začiatku svojej existencie sa vinárstvo sústreďuje na produkciu kvalitného hrozna ako najdôležitejšieho predpokladu pre výrobu špičkových vín, ktorých milovníci obdivujú ich zamatovo jemný profil s harmonickým prejavom vyzrievania v sudoch.  

Hneď vedľa sa nachádza ďalšia oblasť s neuveriteľným potenciálom, Cigales. Vína z nej však pôsobia oproti Ribere ľahšie a jemnejšie. Asi 30 vinárstiev na seba v poslednej dobe upriamuje pozornosť najmä ružovými vínami. Medzi ne patrí aj Finca Museum, ktorá patrí do vlastníctva spoločnosti Barón de Ley. Starostlivá vinifikácia s dôrazom na detail pomáha vytvárať ušľachtilé vína s rukopisom oblasti. Na vrchole ponuky stojí unikátne a limitované Numerus Clausus v číslovanej fľaši z najstarších klonov.

Nezabudnuteľné sherry

Jednou z najzaujímavejších oblastí je rozhodne región Jerez, po ktorom dostalo svoje meno aj sherry - ktoré sa po španielsky volá jerez. Silné víno vyrábané z miestnych odrôd bieleho hrozna má ľahkú a suchú chuť a podobne ako mnoho ďalších vín, sherry je dnes registrovanou značkou a pýšiť sa týmto označením môžu len vína z provincií Cádiz, Sanlúcar de Barrameda a El Puerto de Santa María.

Jedna z najmenších bodegas v Jereze je spoločnosť Ximenez Spínola, ktorá sa zameriava na odrodu Pedro Ximénez. Vinárstvo založil v roku 1729 Phelipe Antonio Zarzana Spínola a dnes spoločnosť obhospodaruje 16 hektárov organických vinohradov. Filozofiou je ponúkať klientom mimoriadne kvalitné vína, ktoré sa vymedzujú kritériám apelácii. Bodega produkuje tiež skvelé Brandy de Jerez, ako aj nefiltrovaný vínny ocot.

Ďalším známym menom je Sánchez Romate, ktorý patrí v oblasti Jerez medzi najväčších producentov v rodinnom vlastníctve. Vedeli ste, že rešpektované vinárstvo bolo v minulosti pravidelným dodávateľom vín na anglický kráľovský dvor, či do Vatikánu? Nečudo, že sa v pivnici bodegy skrýva množstvo vzácnych vín ešte z minulého storočia. Ich prioritou je však momentálne Sherry a ich brandy Cardenal Mendoza patrí medzi najobľúbenejšie z Jerezu.

Ešte pred niekoľkými desiatkami rokov to bola skôr kvantita nad kvalitou, ktorá určovala hodnotenie a všeobecnú mienku o španielskych vínach. Dnes to je robustné červené, svieže biele, osviežujúce ružové, šumivé cava alebo luxusné sherry - v Španielsku nájdete takmer neobmedzený výber kvalitných vín. Dozrievať im a celému priemyslu síce chvíľu trvalo, no dnes prestíž španielskeho vinárstva siaha do vzrušujúcich výšok. 

 

Newsletter
Ustriehnite si zľavy, akcie a degustácie

V newslettroch vám budeme posielať aktuálne akcie na víno, degustácie alebo ďalšie zaujímavé info zo sveta vína.  Z nášho newslettru sa môžete kedykoľvek odhlásiť v jeho spodnej časti.