Ružové vína, známe aj pod francúzskym názvom rosé, zažívajú v posledných rokoch obrovský nárast popularity. V teplých mesiacoch sú skvelým osviežením, no mnohí milovníci si ich vychutnávajú počas celého roka. V tomto článku sa pozrieme na slovenské ružové vína, ich špecifiká, porovnáme ich so svetovými vínami a ponúkneme vám tie najlepšie tipy.

Cottage Pie a TIP na víno Beaujolais
Cottage pie alebo aj Shepherd's pie je slaný pastiersky koláč z vareného mletého mäsa pečeného pod zemiakovou kašou. Výborný jesenný pokrm, ktorý zahreje i zasýti. Ku cottage pie odporúčam víno Beaujolais-Villages Nouveau 2023 z vinárstva Albert Bichot.

Cottage Pie
Čas prípravy: 1 h 15 min, počet porcií: 4
Recept pripravila Lenka z WinePlanet.sk.
Víno odporučila someliérka Denisa Šutáková.
Inšpirujte sa ďalšími receptami na našom blogu.
Postup
1. Na oleji v hlbšej panvici orestujeme najemno nakrájanú cibuľu s cesnakom. Pridáme mleté mäso a spolu ďalej restujeme.
2. K mäsu pridáme na jemno nakrájané stonky zeleru a ostatnú koreňovú zeleninu nakrájanú na malé kocky. Všetko spolu chvíľu opekáme.
3. Pridáme červené víno a varíme spolu 5-7 minút, aby sa alkohol odparil. Na koniec pridáme rajčinovú passatu a premiešame.
4. Osolíme, okoreníme podľa vlastnej chuti. Pridáme vetvičky tymianu, rozmarínu a bobkový list. Prikrytú omáčku varíme na slabom plameni 30 minút.
5. Medzi tým si uvaríme zemiaky. Uvarené zemiaky scedíme a popučíme. Mlieko s maslom dáme zohriať a vlejeme k popučeným zemiakom.
6. Pridáme hrsť nastrúhaného parmezánu. Vymiešame na hladkú kašu.
7. Uvarenú omáčku s ragú z mletého mäsa naložíme do zapekacej misy /mala by byť krásne hustá /.
8. Celú plochu s ragú pokryjeme zemiakovou kašou. Zapekáme v predhriatej rúre pod grilom pri teplote 200 °C dozlatista (asi 20 – 25 minút).
Servírovanie: Naporciujeme a podávame s vínom

Oblasť Beaujolais leží v južnej časti Burgundska, severne od mesta Lyon, pozdĺž rieky Saône. Oblasť má tri apelačné kategórie – Beaujolais AOC, Baeujolais Villages a Beaujolais Cru. Apelácia Beaujolais AOC je najväčšia a väčšina vín Beaujolais Nouveau pochádza práve z tejto časti. Beaujolais Villages môže mať na etikete uvedený názov dediny, z ktorej hrozno pochádza. Najvyššou kategóriou je Beaujolais Cru, ktorá zahŕňa 10 apelácií. Vína z Beaujolais sa vyrábajú z modrej odrody Gamay a malé percento aj z bielej odrody Chardonnay.
V 20. storočí sa výraz Cottage Pie často, ale nie výlučne, používal pre pokrm z nasekaného alebo mletého hovädzieho mäsa so zemiakovou kašou. Ide o klasický pokrm, ktorý pochádza zo Spojeného kráľovstva. Recept na pastiersky koláč bol publikovaný v Edinburghu v roku 1849 v knihe The Practice of Cookery and Pastry.
Someliérka odporúča vhodné víno
Cottage Pie sa najlepšie kombinuje so stredne plným, červeným vínom so sviežim, ovocným charakterom, ako je Pinot Noir, Chianti Classico, Rioja Crianza, Syrah, ale i Beaujolais-Villages. Keďže momentálne je čas pre Beaujolais, ku Cottage Pie odporúčam víno Albert Bichot Beaujolais-Villages Nouveau 2023. Víno má ovocnú štruktúru a pomerne hladké triesloviny, čo zodpovedá textúre pokrmu a bohatej omáčke. Vyššia acidita si dobre poradí s plnou chuťou mäsa i so zemiakovo syrovou kašou.
Odporúčanie someliérky:
Albert Bichot Beaujolais-Villages Nouveau 2023
Kvetinovo ovocné vo vôni i v chuti. Decentne korenisté. Dobrá ovocná štruktúra a telo. Víno je bohužiaľ vypredané
Albert Bichot
Dôležitý obchodník aj pestovateľ v Burgundsku. Rodina Bichot pracuje v Burgundsku od roku 1350. Albéric Bichot, ktorý vedie vinárstvo od roku 1996, je 6. generáciou rodiny.
Vinárstvo vlastní 100 ha vinohradov. Väčšina patrí k tomu najlepšiemu v rámci apelácie. Rodina Bichot je pravidelným nákupcom na aukcii vín v Hospices de Beaune.

Ďalšie články

Cider, známy aj ako jablčné víno, je osviežujúci alkoholický nápoj vznikajúci fermentáciou jablkovej šťavy. Jeho popularita rastie nielen v tradičných krajinách ako Veľká Británia či Francúzsko, ale aj na Slovensku. V tomto článku sa pozrieme na to, čo cider je, ako sa vyrába a predstavíme vám aj výnimočný taliansky aperitív Alpl Apfelcider.

Milovníci šumivých vín sa často stretávajú s pojmami Prosecco Spumante a Prosecco Frizzante, no nie vždy vedia, aký je medzi nimi rozdiel. Aj keď sa na prvý pohľad môžu zdať podobné, ide o dve odlišné kategórie šumivých vín s vlastnými špecifikami. Ak chcete vedieť, ktoré je pre vás to pravé, čítajte ďalej.

Ružové vína, známe aj ako rosé, si získali srdcia milovníkov vína po celom svete. Sú osviežujúce, ovocné a často plné letnej atmosféry. No viete, ako sa vyrába ružové víno? Výrobný proces rosé nie je len kompromis medzi červeným a bielym vínom – ide o precízne riadenú technológiu s vlastnými špecifikami. V tomto článku sa pozrieme na proces výroby ružového vína, jeho metódy, výzvy a zaujímavosti.