offerBox
1

28. 11. Degustácia slovenských sektov

offerImage

Pozývame vás na degustáciu sektov zo slovenskými vinármi. Atmosféru tejto peknej akcie spríjemní klavirista František Báleš.

Čítať viac

Black Week zahraničné vína -50 %

right-arrow
UŽÍVATEĽSKÉ MENU
VÝBER JAZYKA
Späť Detailný filter
Späť Detailný filter
Späť
Späť
Pečené kačacie prsia a TIP na víno Mea Grati

Pečené kačacie prsia a TIP na víno Mea Grati

V tomto jesennom období si radi doprajeme pečenú hus alebo kačku s lokšami a kapustou. Lenka si však pre vás pripravila pečené kačacie prsia s netradičnou prílohou zo zelenej šošovice. Dokonalosť pokrmu doladíme s ružovým vínom Pinot Noir Rosé 2022 z vinárstva Mea Grati.

Viac o vinárstvu: MEA GRATI - vína s príbehom vďačnosti


 

Pečené kačacie prsia so zelenou šošovicou 

Čas prípravy: 30 min, počet porcií: 4  

Recept pripravila Lenka z WinePlanet.skVíno odporučila someliérka Denisa Šutáková. Inšpirujte sa ďalšími receptami na našom blogu.

 

Šošovicový šalát 
2 lyžice masti 
1 mrkva
2 ks bobkový list
3 guličky nového korenie
4 klinčeky
1x cibuľa 
250 g zelenej šošovice (namočenej vo vode aspoň 4 hodiny pred použitím)
700 ml vývaru 
Soľ
mleté čierne korenie (podľa chuti)
1 lyžica balzamikového octu
1-2 lyžice sójovej omáčky 
1-2 lyžice medu
1 zemiak 
Kačacie prsia 
700-800 g kačacích pŕs
soľ
mleté čierne korenie
klinčeky
1x jablko
2 lyžice sójovej omáčky 
1 lyžica medu
čerstvý rozmarín  na dekoráciu

Postup 

1.  V hlbšej panvici necháme rozpustiť masť. Pridáme na malé kocky nakrájanú mrkvu, bobkový list, nové korenie, klinčeky a chvíľu restujeme.

2.  Do panvice pridáme na drobno nakrájanú cibuľu a jablko, opečieme. Scedíme šošovicu a pridáme do panvice.

3.  Orestujeme asi 3-4 minúty a zalejeme vývarom. Okoreníme, osolíme a necháme asi 25 minút variť.

4.  Polovici varenia pridáme balzamikový ocot, sójovú omáčku, med a na zahustenie postrúhame zemiak (na jemnom strúhadle ) a zamiešame.

5.  Potom oheň vypneme a šošovicu necháme dôjsť. 

Kačacie prsia 

1.  Umyté a osušené kačacie prsia narežeme zošikma na strane s kožou. Ochutíme soľou a korením.

2.  Kačacie prsia restujeme na rozpálenej panvici bez použitia tuku najskôr na strane s kožou (asi 2/3 celkového času), aby sa z kože vypiekol tuk.

3.  Zľahka ich pritlačíme, aby sa koža opiekla rovnomerne. Opekáme, kým koža nie je chrumkavá.

4.  Potom ich otočíme a opekáme na miernom plameni ďalej. Pridáme očistené mesiačiky jablka a tuk odlejeme, prilejeme sójovú omáčku, trošku vody a med. 

5.  Prikryjeme pokrievkou a necháme ešte pomaličky dopiecť. Kačacie prsia zabalíme do alobalu po upečení na pár minút a potom ich nakrájame na tenké plátky.  

Servírovanie - Na tanier si naservírujeme zelenú šošovicu a na vrch poukladáme plátky kačacích pŕs. Polejeme omáčkou s jablkami a ozdobíme čerstvým rozmarínom. 

 

Zelená šošovica je jednoduchý a lacný spôsob, ako získať širokú škálu výživných látok. Žiaľ, často je nedocenená. Je plná vitamínov skupiny B, horčíka, zinku a draslíka. Obsahuje viac ako 25% bielkovín, vďaka čomu je vynikajúcou alternatívou k mäsu. Tiež je skvelým zdrojom železa, minerálu, ktorý neraz vo vegetariánskej strave chýba. Vysoký obsah vlákniny podporuje pravidelný pohyb čriev a vznik zdravých črevných baktérií. Strukoviny sú výbornou voľbou pre diabetikov. Pomáhajú stabilizovať krvný cukor. Sú bezlepkové a pochutnajú si na nich aj celiatici. Zelená šošovica je zbavená šupky a má zelenú farbu. Môžeme ju podávať ako prílohu k mäsu, pripraviť z nej nátierky alebo uvariť klasický šošovicový prívarok alebo polievku. 

Someliérka odporúča vhodné víno 

Kačacie mäso má výraznú a bohatú chuť. Najčastejšie sa pečená kačka dobre kombinuje s ľahkými, ovocnými, červenými vínami s kyselinkami  ako sú Pinot Noir a v tomto období vína Beaujolais. U nás môžeme siahnuť po vínach ako Svätovavrinecké alebo Frankovka modrá. K pečeným kačacím prsiam so zelenou šošovicou odporúčam však vyskúšať ružovú, slovenskú verziu Pinot Noir z vinárstva Mea Grati. Plné, ružové víno s výbornou ovocnou textúrou a kyselinkou sa dokonale s kombinuje s tučnejším kačacím mäsom a zároveň zvýrazní sladko-kyselkavú, jemne zemitú chuť zelenej šošovice. Víno vytvorí ovocný a osviežujúci kontrast k pečeným kačacím prsiam so šošovicou. 

Odporúčanie someliérky:

Mea Grati Pinot Noir Rosé 2022

Víno sýto ružovej farby s pôsobivou vôňou bobuľového ovocia s tónmi malín a podtónmi dozrievajúcich červených ríbezlí. Chuť vína je lahodne ovocná a osviežená harmonickou štruktúrou kyselín. Ukázať víno na eshope.

 

Vinárstvo MEA GRATI 

Vinárstvo MEA GRATI leží v obci Ladmovce, na rozhraní dvoch vinohradníckych oblastí, a to Východoslovenskej a Tokajskej oblasti. Väčšia časť vinohradov spadá do Východoslovenskej (43ha) a menšia do Tokajskej vinohradníckej oblasti (11ha). Vinohrady sa rozprestierajú sa na slnečných svahoch s rozlohou 54 hektárov pri obciach Ladmovce a Viničky. Ladmovce patria do Východoslovenskej oblasti a Viničky už do Tokaja. Jedinečnosť polohy umožňuje vinárstvu dopestovať tradičné tokajské odrody Furmint, Lipovina a Muškát žltý na hone Hriadky v Tokajskej oblasti. Vo Východoslovenskej vinohradníckej oblasti na hone Hafta sa tiež pestujú tokajské, ale aj modré odrody - Pinot Noir, Cabernet Sauvignon, Merlot a dokonca aj Syrah. Práve vo vinohradoch je najväčší progres a potenciál vinárstva Mea Grati.

 
Newsletter
Ustriehnite si zľavy, akcie a degustácie

V newslettroch vám budeme posielať aktuálne akcie na víno, degustácie alebo ďalšie zaujímavé info zo sveta vína.  Z nášho newslettru sa môžete kedykoľvek odhlásiť v jeho spodnej časti.