offerBox
1

28. 11. Degustácia slovenských sektov

offerImage

Pozývame vás na degustáciu sektov zo slovenskými vinármi. Atmosféru tejto peknej akcie spríjemní klavirista František Báleš.

Čítať viac
UŽÍVATEĽSKÉ MENU
VÝBER JAZYKA
Späť Detailný filter
Späť Detailný filter
Späť
Späť
Chrumkavá kačica na pekingský spôsob - RECEPT a tip na víno

Chrumkavá kačica na pekingský spôsob - RECEPT a tip na víno

Tri, dva, jedna štart začínajú v poradí XXIV. zimné olympijské hry v Pekingu. Pri sledovaní skvelých výkonov našich športovcoch si teraz môžete pripraviť chrumkavú kačicu na pekingský spôsob s restovanou ryžou a pripiť si na olympijské úspechy vínom Orange Tramín z vinárstva Kasnyik.


 

Chrumkavá kačica na pekingský spôsob s restovanou ryžou 

Čas prípravy: 25 minút, doba pečenia 2 hodiny, počet porcií: 4 osoby 

Recept pripravila Lenka z WinePlanet.sk. Víno odporučila someliérka Denisa Šutáková z WinePlanet.sk. 

 

Inšpirujte sa ďalšími receptami na našom blogu.

 

Ingrediencie
 
1 celá kačica
soľ
1 pomaranč
2 cibule  
1 1/2 lyžice mletého zázvoru  
500 ml vody na podliatie 
2 až 3 lyžice medu
100 ml sójovej omáčky  
60 g mrkvy
2 lahôdkové cibuľky
1 štipľavá paprička
sezamový olej 
2 vajcia
200 g jazmínovej ryže   

Postup - Pečená kačka

1.  Umytý, neošúpaný pomaranč a 1 ošúpanú cibuľu nakrájame na väčšie kúsky.

2. Ochutíme soľou, mletým zázvorom a všetko zmiešame v miske.

3.  Z umytej a očistenej kačice odrežeme krídla a naplníme ju pripravenou zmesou.

4.  Preložíme kačku do pekáča, dôkladne osolíme zo všetkých strán a podlejeme asi 300ml vody.

5.  Kačicu potom polejeme sezamovým olejom a prikryjeme alobalom. Pečieme prikryté v pekáči v predhriatej rúre pri 160 °C približne 1 hodinu.

6.  Potom dopekáme v otvorenom pekáči ešte 1 hodinu. Priebežne kačicu podlievame výpekom.

7.  Po upečení necháme kačicu vychladnúť a na pracovnej doske ju vykostíme tak, aby nám vznikli pekné kusy mäsa z pŕs a stehien aj s kožou. Zvyšok mäsa z kostry oberieme a odložíme na prípravu ryže. 

8.  V miske rozmiešame 2 lyžice medu a 2 lyžice sójovej omáčky. Mäso zo stehien a pŕs dáme na plech a potrieme pripravenou marinádou.

9.  Pečieme v predhriatej rúre pod grilom pri teplote 220 – 230 °C dochrumkava približne 5 – 8 minút.

Restovaná ryža s omeletou  

Druhú cibuľu, mrkvu, štipľavú papričku a 1 lahôdkovú cibuľku očistíme, umyjeme a nakrájame na hrubšie plátky. Wok rozpálime a na troche sezamového oleja nakrájanú zeleninu krátko orestujeme (okrem lahôdkovej cibuľky). Potom pridáme kúsky kačacieho mäsa, ktoré ostalo po vykostení. Opäť sprudka orestujeme a pridáme uvarenú jazmínovú ryžu. Dochutíme 4 lyžicami sójovej omáčky a nakoniec pridáme nakrájanú lahôdkovú cibuľku. Všetko dobre premiešame. Dve vajcia rozšľaháme v miske, osolíme a na rozpálenej panvici s trochou sezamového oleja pripravíme tenkú vaječnú omeletu, ktorú potom nakrájame na rezančeky.

Servírovanie: Na tanier najskôr servírujeme restovanú ryžu, na ňu rezančeky  z omelety a potom na kúsky nakrájané marinované kačacie mäso. Všetko posypeme nakrájanou lahôdkovou cibuľkou.

Someliérka odporúča vhodné víno 

Ázijská kuchyňa je založená na sladko pikatnej chuti s použitím výrazných korenín a omáčok. Víno musí dobre fungovať s výrazným štýlom. K ázijským jedlám sú vhodnými partnermi šumivé vína ako Champagne, biele vína napríklad polosuchý Riesling z Nemecka alebo Alsaska, taktiež Gewurztraminer. Z červených vín skôr ľahšie, ovocnejšie s nižším obsahom tanínov ako Beaujolias Cru alebo Crozes-Hermitage Syrah. Ku kačici na pekingský spôsob s restovanou ryžou odporúčam vyskúšať „netradične“ Orange Tramín 2020 z vinárstva Kasnyik, ktorý skvele doplní sladko pikantnú chuť chrumkavej kačky. Víno treba servírovať pri vyššej teplote cca 14° C. 

Odporúčanie someliérky:

Kasnyik Orange Tramín 2020

Suché biele víno. Hrozno bolo zbierané z honu Kalvária z 9-ročného vinohradu a  nakvášalo 15 dní spolu so šupkami bez pridania kvasiniek. Spontánne kvasenie prebehlo so šupkami a víno následne zrelo 9 mesiacov na jemnom sedimente v použitých sudoch. Nečírené a nefiltrované. Pomerne číra slamovo žltá farba s jemným oranžovým odtieňom. Intenzívna vôňa sušenej marhule, pomarančovej kôry, zázvoru, čajových lístkov a kvitnúcej šípovej ruže.

Výrazná vôňa prechádza do jemnej, stredne plnej, ovocno florálnej chuti so šťavnatou kyselinkou a jemnou tanínovou štruktúrou. V závere minerálne. Pozrieť víno na eshope.

Vinárstvo Kasnyik

Mladé rodinné vinárstvo zo Strekova. Za jeho vznikom v roku 2006 stoja Tomáš Kasnyik a jeho brat Gabriel. Filozofiou vinárstva je vyrábať prírodné vína bez použitia rôznych pomocných látok. Hrozno zberajú z 5 ha vlastných vinohradov v katastri obce Strekov v Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Vinohrady sú skryté medzi strekovskými kopcami v centre vinohradníckeho regiónu.

Vinárstvo Kasnyik je členom zoskupenia Autentista Slovakia, ktoré združuje podobne orientované vinárstva. Prírodné podmienky Strekova prispievajú k vzniku senzoricky bohatých vín s dotykom minerality. Ich Rizling vlašský alebo Frankovka modrá patria medzi najlepšie na Slovensku. Sú to vína, ktoré v sebe zhŕňajú ozajstné hodnoty vinohradov, pôdy a  vinára 

 

Newsletter
Ustriehnite si zľavy, akcie a degustácie

V newslettroch vám budeme posielať aktuálne akcie na víno, degustácie alebo ďalšie zaujímavé info zo sveta vína.  Z nášho newslettru sa môžete kedykoľvek odhlásiť v jeho spodnej časti.