Black Week zahraničné vína -50 %

right-arrow
UŽÍVATEĽSKÉ MENU
VÝBER JAZYKA
Späť Detailný filter
Späť Detailný filter
Späť
Späť

Pozrite si vína v akcii do -50% - FINAL BLACK WEEK

Chrumkavá kačica na pekingský spôsob - RECEPT a tip na víno

Chrumkavá kačica na pekingský spôsob - RECEPT a tip na víno

Tri, dva, jedna štart začínajú v poradí XXIV. zimné olympijské hry v Pekingu. Pri sledovaní skvelých výkonov našich športovcoch si teraz môžete pripraviť chrumkavú kačicu na pekingský spôsob s restovanou ryžou a pripiť si na olympijské úspechy vínom Orange Tramín z vinárstva Kasnyik.


 

Chrumkavá kačica na pekingský spôsob s restovanou ryžou 

Čas prípravy: 25 minút, doba pečenia 2 hodiny, počet porcií: 4 osoby 

Recept pripravila Lenka z WinePlanet.sk. Víno odporučila someliérka Denisa Šutáková z WinePlanet.sk. 

 

Inšpirujte sa ďalšími receptami na našom blogu.

 

Ingrediencie
 
1 celá kačica
soľ
1 pomaranč
2 cibule  
1 1/2 lyžice mletého zázvoru  
500 ml vody na podliatie 
2 až 3 lyžice medu
100 ml sójovej omáčky  
60 g mrkvy
2 lahôdkové cibuľky
1 štipľavá paprička
sezamový olej 
2 vajcia
200 g jazmínovej ryže   

Postup - Pečená kačka

1.  Umytý, neošúpaný pomaranč a 1 ošúpanú cibuľu nakrájame na väčšie kúsky.

2. Ochutíme soľou, mletým zázvorom a všetko zmiešame v miske.

3.  Z umytej a očistenej kačice odrežeme krídla a naplníme ju pripravenou zmesou.

4.  Preložíme kačku do pekáča, dôkladne osolíme zo všetkých strán a podlejeme asi 300ml vody.

5.  Kačicu potom polejeme sezamovým olejom a prikryjeme alobalom. Pečieme prikryté v pekáči v predhriatej rúre pri 160 °C približne 1 hodinu.

6.  Potom dopekáme v otvorenom pekáči ešte 1 hodinu. Priebežne kačicu podlievame výpekom.

7.  Po upečení necháme kačicu vychladnúť a na pracovnej doske ju vykostíme tak, aby nám vznikli pekné kusy mäsa z pŕs a stehien aj s kožou. Zvyšok mäsa z kostry oberieme a odložíme na prípravu ryže. 

8.  V miske rozmiešame 2 lyžice medu a 2 lyžice sójovej omáčky. Mäso zo stehien a pŕs dáme na plech a potrieme pripravenou marinádou.

9.  Pečieme v predhriatej rúre pod grilom pri teplote 220 – 230 °C dochrumkava približne 5 – 8 minút.

Restovaná ryža s omeletou  

Druhú cibuľu, mrkvu, štipľavú papričku a 1 lahôdkovú cibuľku očistíme, umyjeme a nakrájame na hrubšie plátky. Wok rozpálime a na troche sezamového oleja nakrájanú zeleninu krátko orestujeme (okrem lahôdkovej cibuľky). Potom pridáme kúsky kačacieho mäsa, ktoré ostalo po vykostení. Opäť sprudka orestujeme a pridáme uvarenú jazmínovú ryžu. Dochutíme 4 lyžicami sójovej omáčky a nakoniec pridáme nakrájanú lahôdkovú cibuľku. Všetko dobre premiešame. Dve vajcia rozšľaháme v miske, osolíme a na rozpálenej panvici s trochou sezamového oleja pripravíme tenkú vaječnú omeletu, ktorú potom nakrájame na rezančeky.

Servírovanie: Na tanier najskôr servírujeme restovanú ryžu, na ňu rezančeky  z omelety a potom na kúsky nakrájané marinované kačacie mäso. Všetko posypeme nakrájanou lahôdkovou cibuľkou.

Someliérka odporúča vhodné víno 

Ázijská kuchyňa je založená na sladko pikatnej chuti s použitím výrazných korenín a omáčok. Víno musí dobre fungovať s výrazným štýlom. K ázijským jedlám sú vhodnými partnermi šumivé vína ako Champagne, biele vína napríklad polosuchý Riesling z Nemecka alebo Alsaska, taktiež Gewurztraminer. Z červených vín skôr ľahšie, ovocnejšie s nižším obsahom tanínov ako Beaujolias Cru alebo Crozes-Hermitage Syrah. Ku kačici na pekingský spôsob s restovanou ryžou odporúčam vyskúšať „netradične“ Orange Tramín 2020 z vinárstva Kasnyik, ktorý skvele doplní sladko pikantnú chuť chrumkavej kačky. Víno treba servírovať pri vyššej teplote cca 14° C. 

Odporúčanie someliérky:

Kasnyik Orange Tramín 2020

Suché biele víno. Hrozno bolo zbierané z honu Kalvária z 9-ročného vinohradu a  nakvášalo 15 dní spolu so šupkami bez pridania kvasiniek. Spontánne kvasenie prebehlo so šupkami a víno následne zrelo 9 mesiacov na jemnom sedimente v použitých sudoch. Nečírené a nefiltrované. Pomerne číra slamovo žltá farba s jemným oranžovým odtieňom. Intenzívna vôňa sušenej marhule, pomarančovej kôry, zázvoru, čajových lístkov a kvitnúcej šípovej ruže.

Výrazná vôňa prechádza do jemnej, stredne plnej, ovocno florálnej chuti so šťavnatou kyselinkou a jemnou tanínovou štruktúrou. V závere minerálne. Pozrieť víno na eshope.

Vinárstvo Kasnyik

Mladé rodinné vinárstvo zo Strekova. Za jeho vznikom v roku 2006 stoja Tomáš Kasnyik a jeho brat Gabriel. Filozofiou vinárstva je vyrábať prírodné vína bez použitia rôznych pomocných látok. Hrozno zberajú z 5 ha vlastných vinohradov v katastri obce Strekov v Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Vinohrady sú skryté medzi strekovskými kopcami v centre vinohradníckeho regiónu.

Vinárstvo Kasnyik je členom zoskupenia Autentista Slovakia, ktoré združuje podobne orientované vinárstva. Prírodné podmienky Strekova prispievajú k vzniku senzoricky bohatých vín s dotykom minerality. Ich Rizling vlašský alebo Frankovka modrá patria medzi najlepšie na Slovensku. Sú to vína, ktoré v sebe zhŕňajú ozajstné hodnoty vinohradov, pôdy a  vinára 

 

Newsletter
Ustriehnite si zľavy, akcie a degustácie

V newslettroch vám budeme posielať aktuálne akcie na víno, degustácie alebo ďalšie zaujímavé info zo sveta vína.  Z nášho newslettru sa môžete kedykoľvek odhlásiť v jeho spodnej časti.