Čile, ako tvrdia milovníci juhoamerických vín, je Bordeaux južnej pologule. Argumentujú tým, že Argentína má svoj Malbec, Kalifornia Zinfandel, Juhoafrická republika Pinotage, Austrália Shiraz, ale Čile nemá svoju odrodu. Najvyššie zastúpenie majú v krajine odrody Cabernet Sauvignon a Merlot, teda tie, ktoré preslávili Bordeaux. Vína z Čile sú plné a zároveň jemné, ohnivé a temperamentné.
Seña
Seña je prémiové čilské víno, ktoré vzniklo spojením vinárskeho umenia Roberta Mondaviho a Eduarda Chadwicka z Viña Errazuriz. Od roku 2005 vinárstvo patrí rodine Chadwick. Nachádza sa 40 km od Pacifického oceánu, v oblasti Aconcagua. Klíma je stredomorská, najviac zrážok spadne v zime. Vinice (42ha) sú obhospodarované v režime biodynamic. Seña je Bordeaux blend - Cabernet Sauvignon, Malbec, Carmenere, Cabernet Franc, Petit Verdot a Malbec. Pomer odrôd v zmesi závisí od ročníka. Víno fermentuje v nerezových tankoch a zreje v malých francúzskych sudoch po dobu 22 mesiacov. V roku 1997 sa Seña (ročník 1995) stalo prvýkrát čilským ikonickým vínom. Odvtedy získala niekoľko ocenení.
Píšeme na našom BLOGu
Každá vinohradnícka oblasť disponuje jedinečnými klimatickými podmienkami, ktoré v spolupráci s človekom umožňujú vyniknúť vínam s unikátnym rukopisom a kvalitou. Takéto vína mávajú neopakovateľný senzorický prejav spojený s ich veľkým potenciálom pre vyzrievanie, ktorý ho ešte viac umocňuje. Vzhľadom na to, že sa jedná o vína v limitovanom množstve je dopyt po nich veľmi vysoký. Tradične sa tieto vína označujú ako ikonické, prestížne, investičné, dokonca aj snobské.
Čile patrí medzi vinárske krajiny Nového sveta, ktorým má Európa čo závidieť - nízke náklady a vysoké výnosy, no tiež maximálne dobré počasie a minimum škodcov. Napriek niekoľkostoročnej tradícii je čilská produkcia vína považovaná za sviežu a modernú, a krajina dnes patrí do prvej päťky najväčších exportérov vína a prvej desiatky producentov vína na svete. Ako teda chutí Čile?