offerBox
1

29. 2. - MasterClass „Dvojka na jednotku“

offerImage

„Druhé vína“ dostávajú rovnako pedantný prístup ako ich známejší a drahší „prvorodení“ súrodenci. Naopak „prvé“ vína profitujú z vyzrievania. Náš MasterClass ponúka vzácnu príležitosť ochutnať a porovnať obe vína vinárstiev z rovnakého ročníka.

Čítať viac

Whisky v akcii až -20%

right-arrow
UŽÍVATEĽSKÉ MENU
VÝBER JAZYKA
Späť Detailný filter
Späť Detailný filter
Späť
Späť

K nákupu cestovín De Cecco nad 20 € dóza zadarmo. Pozrite si akciu -16%.

Ochutnávame vína z Čile

Ochutnávame vína z Čile

Čile patrí medzi vinárske krajiny Nového sveta, ktorým má Európa čo závidieť - nízke náklady a vysoké výnosy, no tiež maximálne dobré počasie a minimum škodcov. Napriek niekoľkostoročnej tradícii je čilská produkcia vína považovaná za sviežu a modernú, a krajina dnes patrí do prvej päťky najväčších exportérov vína a prvej desiatky producentov vína na svete. Ako teda chutí Čile?


Čile dnes produkuje vysokovalitné vína, ktoré sa oplatí ochutnať.

 

Na jednu z krajín Nového sveta má Čile pozoruhodne dlhú históriu výroby vína. Už v 16. storočí tu španielski conquistadori so sebou priniesli prvé výhonky viniča, podľa miestnej legendy ich vraj v roku 1554 vlastnoručne nasadil slávny dobyvateľ Francisco de Aguirre. Vinič s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzal z úspešných španielskych vinohradov vysadených v Peru. Táto odroda sa stala predchodcom dnes najrozšírenejšieho čilského hrozna Pais.

 

Zákazy pre nich neplatia

Po španielskych dobyvateľoch sa o pestovanie viniča starali jezuitskí kňazi, ktorí potrebovali víno na náboženské účely. Ich úspech pri pestovaní vína sa však nepáčil Španielom, ktorí prikázali, že nové kolónie Peru a Čile nesmú viac svoje víno vyvážať a práve naopak, namiesto výroby vlastného si ho musia zakúpiť zo Španielska.

Peru poslúchlo - a čoskoro takmer prišlo o všetky vinohrady. Obyvatelia Čile si nariadením ťažkú hlavu príliš nerobili a zákaz exportu i výroby jednoducho ignorovali.

 A rozhodne sa im to vyplatilo. Na konci 19. storočia však postihla európsky vinohradnícky priemysel tragédia v podobe epidémie fyloxéry. Čile sa chopilo príležitosti a začalo svoje víno vyvážať vo veľkom, keďže sa im podobní škodcovia vyhli a aj stále vyhýbajú. Úspech juhoamerického vína bol síce veľkolepý, ale krátky. Po zvyšok 20. storočia produkovalo Čile len surové vína pre nenáročný domáci trh. Jeho obrovský kvalitatívny potenciál tak zostal prakticky nevyužitý.

 

Úrodné údolia

Asi každý pozná jedinečný tvar krajiny aj bez pohľadu na mapu. Čile je nesmierne dlhé a úzke, na západnej strane ohraničené Tichým oceánom a na východe Andami. Na juhu siaha k patagónskym ľadovcom, na severe sa zas rozkladá najsuchšia púšť na svete, Atacama. Stred krajiny je však nesmierne úrodný a spolu s klimatickými podmienkami krajiny v stredomorskom štýle vytvára rozmanitý terroir vhodný pre vinohradníctvo.

Vinice sa nachádzajú prevažne v rovinatých častiach na východe a západe údolia riek Maipo, Rapel a Maule na relatívne bohatých pôdach. V poslednej dobe je vinič taktiež vysádzaný na svahoch, ktoré sú na obrábanie zložité, no zohrávajú dôležitú úlohu vo výrobe tých najkvalitnejších čilských vín.

Podmienky pre vinárstvo sú v Čile mimoriadne priaznivé. Významným faktorom je suché podnebie s štedrým počtom slnečných dní, vynikajúca kombinácia pre prevenciu výskytu ochorení vínnej révy. Výrazným faktorom, ktorý ovplyvňuje kvalitu čilského vína, je Humboldtov prúd, ktorý neustále ochladzuje horúce čilské pobrežie. Zavlažovanie zas poskytuje voda z topiaceho sa ľadu z neďalekých Ánd. Blízkosť vysokých hôr tiež pomáha vytvárať širokú dennú teplotnú odchýlku medzi dennými a nočnými teplotami. Tento dramatický pokles teploty je životne dôležitý pre udržanie úrovne kyslosti hrozna.

 

Výrazná inšpirácia Francúzskom

Ešte v 19. storočí, pred epidémiou filoxéry, často cestovali bohatí čilskí vlastníci pôdy do Francúzska, aby si odtiaľ zaobstarali pravé francúzske výhonky viniča. Medzi významného priekopníka francúzskych vín v Chile patrí Don Silvestre Ochagavia Echazarreta, ktorý ako prvý do krajiny priviezol nielen Cabernet Sauvignon, ale aj Merlot, Cabernet Franc, Malbec, Sauvignon Blanc a Sémillon.

Takisto si najal francúzskeho enológa, ktorý dohliadal na jeho výsadbu vinohradov a výrobu vína v štýle Bordeaux. Spoločne experimentovali tiež s nemeckým Rieslingom.

Po ničivej epidémii fyloxéry sa však karta obrátila a namiesto odrezkov viniča do Čile začali putovať samotní francúzski vinári. S vinicami v troskách sa totiž mnohí vinohradníci z krajiny galského kohúta zbalili a odcestovali do Južnej Ameriky, aby tam začali odznova a samozrejme si so sebou priniesli svoje skúsenosti a overené techniky. Víno je tak dodnes cítiť výraznou francúzskou inšpiráciu.

 

Pais v kurze

V Čile sa pestuje viac ako dvadsať odrôd hrozna, hlavne zmes španielskych a francúzskych odrôd, no čoraz častejšie začínajú vinohradníci experimentovať s novými druhmi. V minulosti bol najrozšírenejšou odrodou Pais, dnes táto pocta patrí Cabernetu Sauvignon. Z červeného vína sa tiež pestujú odrody Merlot, Cabernet Frank, Pinot Noir, Syrah a ďalšie. Medzi populárne biele vína zas patria odrody Chardonnay, Sauvignon Blanc, Sauvignon Vert, Sémillon, Riesling a iné.

Čílsky Cabernet Sauvignon je známy svojim osobitným štýlom a vďaka jemným trieslovinám a príchuti mäty, ríbezlí, olív a dymu sa mimoriadne ľahko pije. Miestne Chardonnay je však vyrábané stereotypne v štýle Nového sveta. Hoci krajina vyrába šumivé vína už od roku 1879, vo svete nie sú príliš známe. Napokon, hoci odroda Pais nepatrí medzi dominantné, v posledných rokoch ju majstri vinári kreatívne využívajú buď samostatne alebo v zmesiach nových, moderných vín pre potešenie vínnych laikov i odborníkov.

 

Od Atacamy po Patagóniu

Krajina sa delí na šesť vinohradníckych regiónov, na severe krajiny sa nachádza suchý región Atacama, kde sa vyrába prevažne pálenka menom pisco a hrozno určené na priamu konzumáciu. Južné regióny krajiny majú viac daždivých dní, nižšiu priemernú teplotu a menej slnečného svetla, darí sa tu preto odrodám ako Pais, Muscat a Carignan. Nás však omnoho viac zaujímajú regióny ako Aconcagua a Centrálne údolie, kde sa dlhoročná tradícia pestovania hrozna spája s umením výroby vína.

Prvý z nich sa skladá z troch výnimočných údolí, Casablanca, Aconcagua a San Antonio. V Casablance bol vinič prvýkrát vysadený počas revitalizácie čilskeho vinárskeho priemyslu až v polovici osemdesiatych rokov a oblasť sa rýchlo stala známa svojimi bielymi vínami, predovšetkým Sauvignonom Blanc a Chardonnay.

Hoci sa toto údolie nachádza oveľa bližšie k rovníku než akýkoľvek európsky vinohrad, panujú tu ideálne podmienky na pestovanie bieleho vína hlavne kvôli chladným ranným hmlám z Tichého oceánu. Údolie San Antonio Valley je malá oblasť, kde sa pestuje prevažne Pinot Noir, Sauvignon Blanc a Chardonnay.

 

Čile znamené Errazuriz

Asi najvýznamnejšou časťou regiónu Aconcagua je však rovnomenné údolie Aconcagua, malá vinárska oblasť s rozlohou o čosi väčšou ako 1000 hektárov, ktorá produkuje svetoznáme kvalitné vína. Hoci je údolie známe hlavne pre červené hrozno pestované vo vnútrozemí, v poslednej dobe sa začalo pestovať aj biele hrozno v nových pobrežných plantážach. Práve tu má sídlo spoločnosť Viňa Errázuriz, pod ktorých vlajkou sa vyrába napríklad aj známe víno Seña, ktoré v roku 2004 porazilo v slepej degustácii v Berlíne také mená ako Château Lafite a Château Margaux a preslávilo tak čilsky vinársky priemysel na celom svete.

Čilske vino sa s menom Errázuriz neodmysliteľne spája už od roku 1870, kedy miestny podnikateľ Don Maximiano Errázuriz zasadil v tomto regióne prvé výhonky viniča a dal tak základ jednému z dnešných top producentov z Čile s obdivuhodným portfóliom vín. V súčasnosti spoločnosť reprezentuje Eduardo Chadwick, ktorý ju od dôb Dona Maximiana poriadne zmodernizoval. Pôvodné parcely vysadené klonmi z Francúzska sú postupne dosádzané novšími a vhodnejšími, jednotlivé parcely sú tiež vinifikované osobitne s ohľadom na dozrievanie a selekciu hrozna.

 

Spojenie velikánov

Značka Seña bola založená ako spolupráca vinárskeho umenia Eduarda Chadwicka s Robertom Mondavim, no od roku 2005 je jej stopercentným vlastníkom Chadwick. Dal si za úlohu vytvoriť ikonické čilské víno, ktoré by dokonale vyjadrilo terroir údolia Aconcagua.

Víno je vyrobené zo zmesi šiestich klasických červených hroznových odrôd: Cabernet Sauvignon, Merlot, Carmenère, Cabernet Franc, Petit Verdot a Malbec. Hrozno pochádza z vinohradov Seña Hillside v údolí Aconcagua, v ktorom sa pestuje podľa bio-dynamických princípov, a víno neskôr fermentuje v nerezových tankoch a zreje v malých francúzskych sudoch po dobu 22 mesiacov.

S menami Chadwick a Mondavi sa tiež spája vinárstvo Vina Caliterra. Vzniklo v roku 1996 ako ďalší spoločný projekt oboch vínnych velikánov, no od roku 2004 patrí výlučne Chadwickovi. Nachádza sa v srdci Colchagua Valley a patrí jej 1085 ha vinohradov, z čoho 75 % tvorí nedotknutá pôda. Nečudo, že hlavnou filozofiou vinárstva je dôraz na harmóniu medzi prírodou a človekom. Na vrchole ponuky stojí prestížne víno Cenit v štýle Bordeaux.

Centrálne úspešné

Ďalším významným regiónom Čile je Centrálne údolie, o ktorom už jeho meno napovedá o polohe i úspechu. Práve toto je najproduktívnejšia a medzinárodne najznámejšia vinohradnícka oblasť Čile, z veľkej časti aj vďaka blízkosti hlavného mesta Santiaga. Práve tu majú sídlo najvýznamnejší čilskí producenti vína ako Lapostolle, Emiliana i Arboleda.

Aj napriek pomerne krátkej histórii sa vinárstvu Casa Lapostolle darí produkovať pozoruhodné vína s organickým a biodynamickým prístupom. Jeho majiteľka Alexandra Marnier-Lapostolle ho za tri dekády premenila na jednu z najvýznamnejších čílskych spoločností, a ich víno Clos Alpata patrí medzi trojicu vín, ktoré ako jediné vína z Čile získali 95 alebo viac bodov na 100-bodovej stupnici Wine Spectator.

Vinárstvo sa nachádza v údolí Colchagua, kde im patrí 500 ha vinohradov, medzi nimi aj viac než polstoročie starý vinohrad Apalta.

Bio vinárstvo

Za zmienku tiež stojí najväčšie čilské organické vinárstvo Emiliana, ktoré v roku 1986 založili Rafael a Juan Guilisasti. Patrí im 1 550 ha certifikovaných vinohradov v tieni Ánd v oblastiach Maipo, Colchagua, a Casablanca. Viac o vinárstve nájdete v našom blogu.

Do ponuky spoločnosti patrí základná rada Adobe Reserva, Novas a Signos de Origen, nasledovaná prestížnými vínami Gê a Coyam. Gê z ročníka 2001 bolo vyhlásené za najlepšie víno Južnej Ameriky v kategórii biodynamic. Ide o zmes Carmenere, Syrah a Cabernet Sauvignon, ktorý zreje 16 mesiacov vo francúzskych sudoch.

Už vyššie spomínaný Edward Chadwick má svoje „záujmy” aj v tomto regióne. Medzi jeho novšie projekty patrí vinárstvo Arboleda, ktoré Chadwick založil v roku 1999. Vinice sa nachádzajú v údolí Aconcagua Valleya pestujú sa tu odrody Sauvignon Blanc, Chardonnay a Pinot Noir, všetko svieže, ovocné vína s dobrou kyselinkou.

Úrodu dopĺňa 32 hektárov modrých odrôd ako Cabernet Sauvignon či Syrah, typické svojou harmóniou, komplexnosťou a čistotou. V októbri 2012 získala oblasť Aconcagua Costa aj vďaka Chadwickovi štatút apelácie DO.

           

Už ste objavili Čile?

Ak máte záujem o objavovanie vínneho sveta pomocou vína, ktoré má všetko od čerstvosti a kvality Nového sveta až po vrstvy jemnej zložitosti, je pre vás Čile ako stvorené. Za posledné štvrťstoročie sa toho miestni vinári veľa naučili, a dnes sú z nich naslovovzatí experti.

Roky strávené identifikáciou najlepších vinohradníckych miest a ideálneho času zberu v kombinácii s preskúmaním rôznych spôsobov výroby vína a zmesí sa vyplatili a Čile dnes produkuje vysokovalitné vína, ktoré sa oplatí ochutnať.

Aj napriek svojim úspechom čilský vinársky priemysel rozhodne v posledných rokoch nezačal odpočívať na vavrínoch, práve naopak. Neustále sa snažia o uchopenie rôznorodého terroiru krajiny a uschovať ho do fľaše plnej lahodného moku. Čo myslíte, podarí sa im to?           

Newsletter
Ustriehnite si zľavy, akcie a degustácie

V newslettroch vám budeme posielať aktuálne akcie na víno, degustácie alebo ďalšie zaujímavé info zo sveta vína.  Z nášho newslettru sa môžete kedykoľvek odhlásiť v jeho spodnej časti.