Čoraz častejšie sa rozpráva o prechode k ekologickému pestovaniu hrozna. Uvažuje vinárstvo Château Rúbaň aj o tejto zmene?
My ako vinárstvo nemáme vlastné vinohrady, ale máme svojich partnerov, s ktorými dlhodobo spolupracujeme a ktorí pre nás pestujú hrozno najvyššej kvality. Ak tá kvalita nie je podľa našich predstáv a dohôd, tak hrozno neodkúpime a nespracujeme. Vieme si takto dlhodobo držať najvyššiu úroveň kvality, aj za cenu vynechania ročníka s niektorými odrodami. Čo sa týka ekologického pestovania, tak je to veľmi široký pojem a ani neviem čo by som nazval neekologickým pestovaním. Dnes sa už všetci pestovatelia snažia pestovať čo najekologickejšie a s minimálnymi zásahmi. Nie kvôli tzv. greenwashingu, ale čisto z ekonomických dôvodov. Avšak úplné bez zásahové pestovanie, či pestovanie v režime bio ochrany zatiaľ nie je dlhodobo udržateľné a neprináša vyrovnané výsledky v kvalite suroviny, takže to zatiaľ nie je pre nás otázka.
Pre laikov pri výbere vín zohráva úlohu aj vonkajší dizajn. Vaše „kreslené“ etikety vznikli, aby ste sa odlíšili od ostatných?
Etikety našich vín navrhlo štúdio Pergamen a získalo s nimi viacero významných svetových ocenení. Motívy na etiketách vychádzajú z príbehov, ktoré sa v minulosti reálne odohrali v regióne a živote kaštieľa, či obce Rúbaň. Tieto príbehy sú zachytené v spisoch a kronikách a na etikety boli prekreslené najvýraznejšie momenty. Každý jeden motív v sebe nesie príbeh z minulosti a je prepojený na charakter a povahu vína, ktoré sa pod ním skrýva. To dáva našim etiketám trocha hlbší zmysel, určitú jedinečnosť.
Ktoré víno považuje Château Rúbaň za svoju „vlajkovú loď“ ?
Máme viacero vín, ktoré dnes môžeme nazvať už ikonickými. Mimoriadne atraktívna odroda Milia, ktorá dokáže každoročne priniesť vína s ohromne širokou paletou vôní a chutí v spojení s vysokými cukornatosťami a vo výsledku s príjemným zvyškovým cukrom. Tak isto dlhoveká odroda Noria, ktorej maximálny zrecí potenciál sme ešte stále nedosiahli. Taktiež ružový bestseller v podobe polosuchého Cabernetu Sauvignon, či špičková odroda Svoj sen, ktorá svojou komplexnosťou a eleganciou dokáže presvedčiť aj tých najskúsenejších doma aj vo svete. A stále máme ešte v pivnici vína, ktoré sme ešte nezačali ani predávať. Dunaj oberaný s cukornatosťou 35,5°, či Milia oberaná s cukornatosťou 53,5°NM .
Často oceňovaným vínom je váš ružový Cabernet Sauvignon, ktorého hrozno pochádza z vinohradu Pod vinohradmi. Hrozno z tejto vinice používate iba k výrobe rosé. Je to zámer? Čím je tento vinohrad výnimočný?
Výnimočný je skôr spôsob výroby. Cabernet na rosé oberáme zvyčajne v troch fázach v rôznych stupňoch zrelosti a cukornatosti. To dáva výslednému vínu oveľa väčšiu komplexnosť a bohatosť vôní a chutí. Atraktívna ovocnosť v spojení s decentným zvyškovým cukrom a pikantnou kyselinkou dotvoria celkový charakter a víno sa teší každý rok väčšej obľube.
Súčasťou vinárstva je aj reštaurácia. Aký pokrm by ste odporučili k vínu Cabernet Sauvignon Rosé 2022?
Naša reštaurácia síce nie je denne otvorená a funguje iba na rezervácie, svadby a eventy, ale spolupracujeme so špičkovým šéfkuchárom Robertom Tataim, s ktorým vieme vždy doladiť jedlá presne na mieru ku každému vínu. Cabernet Sauvignon Rosé si už tradične najlepšie rozumie s ľahkými tvarohovými, či smotanovými dezertmi s jahodami a malinami. Zvyčajnej je tých variácií na tanieri viac. Napríklad ľahký mousse z créme fraiche s jahodovým sorbetom a dúškom Cabernetu Sauvignon Rosé je fantastická kombinácia počas horúcich letných mesiacoch.