offerBox
1

28. 11. Degustácia slovenských sektov

offerImage

Pozývame vás na degustáciu sektov zo slovenskými vinármi. Atmosféru tejto peknej akcie spríjemní klavirista František Báleš.

Čítať viac

Black Week Slovenské vína -50%

right-arrow
UŽÍVATEĽSKÉ MENU
VÝBER JAZYKA
Späť Detailný filter
Späť Detailný filter
Späť
Späť

Pozrite si vína v akcii do -45% - WINE BLACK DEALS

Šumivé víno a jeho výroba

Šumivé víno a jeho výroba

Šumivé víno sa vyrába prirodzeným procesom druhotného kvasenia (bez prídavku oxidu uhličitého). Oxid uhličitý vzniká v šumivých vínach kvasením, pričom jeho tlak vo fľaši po dokvasení musí dosiahnuť najmenej 350 kPa pri teplote 20°C. Druhotné kvasenie môže prebiehať tradičným spôsobom vo fľašiach, v uzatvorenom tanku, alebo kombináciou oboch spôsobov.


Spôsoby výroby šumivých vín

Méthode Traditionnelle / Méthode Classique [meto:d tradisionel , meto:d klasi:k]
Tradičná metóda kvasenia vína vo fľašiach

Pri tejto metóde je v prvej fáze dôležité sceľovanie (fran. Assemblage [asambláž]) tichých vín, ktoré nazývame kupážou (fran. Cuvée [kůvé]). Ďalej nasleduje pridanie tyrážneho likéru (fran. Tirage [tiráž]), čo predstavuje zmes tichého vína, cukru, vybraných ušľachtilých kvasiniek a vitamínov pre kvasinky do základnej kupáže. Následne sa fľaša uzavrie korunkovým uzáverom. Potom sa uzavreté fľaše umiestnia do stojanov nazývaných pupitres, kde prebieha postupné striasanie kalov (fran. remuage [r:muáž]).

Po remuage, teda keď sa usadenina vytvorená z odumretých kvasiniek postupne strasie z dna až k hrdlu fľaše do plastového lôžka pod korunkovým uzáverom, nasleduje najzaujímavejšia fáza, a to oddelenia kalov od číreho podielu šumivého vína, nazývaná degoržovanie (degorgement [degorž:mán]), Degoržovanie  nastáva po  predchádzajúcom vymrazení straseného kalu s časťou šumivého vína v ľadovom kúpeli.

Pri tomto procese dochádza k čiastočnej strate vína. Pôvodný objem fľaše sa dopĺňa expedičým likérom (fran. dosage [dozá:ž]), čo predstavuje zmes zahusteného vína. Výnimkou sú vína bez dosage. Tieto sú označované  ako „non dosage“, „zero dosage“ a podobne.  V závere procesu sa fľaša uzavrie korkovým uzáverom a agrafou. Víno potom nejakú dobu ešte zrie vo fľašiach a neskôr sa expeduje.

Ochutnajte šumivé vína z oblasti Champagne.  Tradičnou metódou sa vyrábajú všetky Champagne /Bollinger, Ayala, Moet & Chandon, Veuve Cliquot, Palmer../, šumivé víno z Talianska Franciacorta Ca del Cosco, ale aj slovenské sekty Hacaj, Hubert XO, Pavelka, Elesko Sekt, Karpatská Perla, Mrva & Stanko .                                                      

 

Méthode Transvals [meto:d transval]
Transverzná metóda

Táto metóda je v úvodnej fáze podobná tradičnej metóde. Víno najprv kvasí v kvasných fľašiach, avšak v závere sa izobaricky filtruje a následne plní do nových expedičých fľiaš. Ochutnajte sekt Hubert vyrobený metódou transvals.

Méthode Charmat [meto:d šarma]
Charmatova metóda

Druhotné kvasenie prebieha vo veľkých kvasných nádržiach niekoľko mesiacov. Po dokvasení sa kvasinky z vína odfiltrujú, do vína sa pridá expedičný likér a sekt je následne naplnený do fliaš. Charmatova metóda sa používa pri výrobe Santa Margherita Prosecco Valddobiadene, Reya Proseco Valddobiadene alebo Freixenet Prosecco.

Méthode Rurale [meto:d růral] Asti

Metóda je využívaná pri výrobe aromatických šumivých vín. Tento proces nezahŕňa druhotné kvasenie. Získaný CO2 je výsledkom prvotného kvasenia pri nízkych teplotách, ktoré prebieha vo veľkých uzavretých nádobách. Po šetrnej filtrácii je víno plnené do fliaš. Výsledný produkt – šumivé víno - má bohatú ovocnosť a aromatiku. Rurale Asti metóda sa používa pri výrobe šumivého vína Hubert de Luxe.

Newsletter
Ustriehnite si zľavy, akcie a degustácie

V newslettroch vám budeme posielať aktuálne akcie na víno, degustácie alebo ďalšie zaujímavé info zo sveta vína.  Z nášho newslettru sa môžete kedykoľvek odhlásiť v jeho spodnej časti.