Spôsoby výroby šumivých vín
Méthode Traditionnelle / Méthode Classique [meto:d tradisionel , meto:d klasi:k]
Tradičná metóda kvasenia vína vo fľašiach
Pri tejto metóde je v prvej fáze dôležité sceľovanie (fran. Assemblage [asambláž]) tichých vín, ktoré nazývame kupážou (fran. Cuvée [kůvé]). Ďalej nasleduje pridanie tyrážneho likéru (fran. Tirage [tiráž]), čo predstavuje zmes tichého vína, cukru, vybraných ušľachtilých kvasiniek a vitamínov pre kvasinky do základnej kupáže. Následne sa fľaša uzavrie korunkovým uzáverom. Potom sa uzavreté fľaše umiestnia do stojanov nazývaných pupitres, kde prebieha postupné striasanie kalov (fran. remuage [r:muáž]).
Po remuage, teda keď sa usadenina vytvorená z odumretých kvasiniek postupne strasie z dna až k hrdlu fľaše do plastového lôžka pod korunkovým uzáverom, nasleduje najzaujímavejšia fáza, a to oddelenia kalov od číreho podielu šumivého vína, nazývaná degoržovanie (degorgement [degorž:mán]), Degoržovanie nastáva po predchádzajúcom vymrazení straseného kalu s časťou šumivého vína v ľadovom kúpeli.
Pri tomto procese dochádza k čiastočnej strate vína. Pôvodný objem fľaše sa dopĺňa expedičým likérom (fran. dosage [dozá:ž]), čo predstavuje zmes zahusteného vína. Výnimkou sú vína bez dosage. Tieto sú označované ako „non dosage“, „zero dosage“ a podobne. V závere procesu sa fľaša uzavrie korkovým uzáverom a agrafou. Víno potom nejakú dobu ešte zrie vo fľašiach a neskôr sa expeduje.
Ochutnajte šumivé vína z oblasti Champagne. Tradičnou metódou sa vyrábajú všetky Champagne /Bollinger, Ayala, Moet & Chandon, Veuve Cliquot, Palmer../, šumivé víno z Talianska Franciacorta Ca del Cosco, ale aj slovenské sekty Hacaj, Hubert XO, Pavelka, Elesko Sekt, Karpatská Perla, Mrva & Stanko .