Postup výroby ríbezláku
Dokonalo zrelé ovocie, z ktorého sme odstránili nezrelé a zahnité kusy, prepláchneme v studenej vode a pomelieme, túto zmes odšťavíme pomocou textílie (ak vlastníte odšťavovač ste šťastný človek). Pomer červených a čiernych ríbezlí vám pomôže ovplyvniť výsledný štýl a farbu vína, čierne sú intenzívnejšie v chuti, obsahujú menej kyselín a dodajú viac farby, červené dodávajú kyselinky.
Šťavu vždy vyskúšajte, budete mať predstavu koľko treba pridať vody a cukru, ak bude šťava výrazne kyslá bude potrebné pridať viac cukru aj vody, ak bude príjemná, môžete pridať menej vody aj cukru.
Šťavu vlejte do demižóna a doplňte cukor a vodu, je potrebné takto pripravenú zmes dôkladne premiešať a dosiahnuť teplotu cca 25 °C (pridaním teplej vody).
Kvasinky pripravte podľa zakúpeného druhu, niektoré je potrebné rozmiešať v prevarenom cukrovom roztoku, niektoré iba premiešať s čerstvou šťavou. Kvasinky kúpite vo vinárskych potrebách.
Živná soľ je výživa pre kvasinky, ktorú môžete ale nemusíte použiť avšak odporúča sa.
Takto pripravené kvasinky pridáme do demižóna a premiešame, demižón uzavrieme kvasnou zátkou a odložíme ideálne na tmavé miesto s teplotou okolo 20 °C. Nastupuje obdobie ,,riadeného ničnerobenia´´ víno bude kvasiť cca 12 – 18 dní, v závislosti od podmienok.
Po dokvasení a usadení kvasničných kalov víno stáčame alebo filtrujeme. Stáčanie je proces, kedy z demižóna v ktorom víno kvasilo, odčerpáme pomocou samospádu a hadičky číre víno, tak aby usadenina ostala na dne. Prípadne môžeme použiť jemnú tkaninu, cez ktorú dané víno budeme filtrovať.
Číre víno uskladnite v sklených fľašiach uzatvorených korkovou zátkou na tmavom, chladnom mieste. Ideálne je ho nechať odstáť aspoň 2 mesiace avšak môžete aj dlhšie. Takto odložené víno vyzrie, zjemnie a stane sa príjemnejším.
Doma vyrobené víno bude výborným doplnkom k domácemu ríbezľovému koláču, lievancom, palacinkám s ríbezľovým džemom alebo len tak na spríjemnenie večera. Na zdravie priatelia.