offerBox
1

13. 12.- MasterClass Darroze na Starej Vajnorskej

offerImage

Na záver roka sme pre vás pripravili naozajstnú lahôdku – MasterClass Armagnac Darroze. Sú to autentické destiláty z malých, rodinných páleníc, ktoré rodina Darroze necháva zrieť vo svojich pivniciach v Rochefort a Labastide d´Armagnac.

Čítať viac
UŽÍVATEĽSKÉ MENU
VÝBER JAZYKA
Späť Detailný filter
Späť Detailný filter
Späť
Späť

Vyzdvihnite si darček! Víno Reya Elementa k nákupu nad 20 €. Použite kód VIKEND.

Nové slovenské vína v portfóliu - Nichta a Žitavské Vinice

Nové slovenské vína v portfóliu - Nichta a Žitavské Vinice

Ďalšie novinky od domácich vinárov máme skladom. Ochutnajte vlajkovú loď vinárstva Nichta a víno zo Žitavských Viníc z netradičnej odrody Rosa.

Nový blog: Ročník 2023 slovami slovenských vinohradníkov a vinárov


Nichta Signature Cuvée 25 2018

Jakub Nichta (vinárstvo Nichta): "Nápad vytvoriť Cuvée 25 ako vlajkovú loď vinárstva Nichta sme mali v hlavách už dlho. V pivnici sme vytvorili viacero pokusov, žiadny však nebol uvedený na trh. Vo vinárstve Nichta staviame na troch modrých odrodách - Dunaj, Alibernet a Frankovka modrá. Práve tieto odrody nám dlhodobo ukazujú potenciál v regióne Tekov. Ročník 2018 poskytol nádherne vyzreté hrozno s výbornými parametrami. Jeseň bola mimoriadne slnečná a teplá. Dunaj sme zbierali 26. septembra 2018 pri cukornatosti 28°NM, Frankovku modrú 26. októbra pri cukornatosti 26°NM a Alibernet až 19. novembra pri cukornatosti 25,5°NM.

Zaujímavosťou je, že odrody Dunaj a Frankovka odbúrali kyselinu jablčnú už vo vinici. Dunaj a Alibernet pochádzajú z vinohradu Kruhy vysadeného v roku 2008 v Čajkove. Tento vinohrad sa vyznačuje ílovito-hlinitou pôdou s vysokým obsahom tufu (sopečného kameňa), ktorý je viditeľný aj na povrchu. Frankovka modrá pochádza z vinohradu Baričky, ktorý sme vysadili na jar v roku 2003 v katastri obce Drženice. Po fermentácií a dlhšej macerácií sa základné vína z jednotlivých odrôd stočili do nových 3000 litrových dubových sudov, kde každá odroda vyzrievala samostatne jeden rok. Následne sme pristúpili k blendovaniu.

Finálny blend sme nechali rok vyzrievať drevených sudoch rôznych objemov. Posledný rok pred fľašovaním víno zrelo v nových 225 a 500 litrových sudoch z rakúskeho dubu Weidling. Pred fľašovaním sme víno scelili a vo februári 2022 nafľašovali do limitovaných  fliaš s objemom 0,75l, 1,5l Magnum, 3l Double Magnum a 5l Jeroboam. Víno bolo uvedené na trh koncom roka 2022 pri príležitosti 25. výročia založenia nášho vinárstva a nesie preto názov Cuvée 25. Našou snahou bolo vytvoriť víno, ktoré bude plné a elegantné s archivačným potenciálom minimálne 10+. V regióne Tekova sa dajú vytvoriť komplexné červené vína, ktoré odrážajú miesto pôvodu." 

Žitavské Vinice Rosa 2019

Odroda Rosa bola vyšľachtená v roku 1961 vo VÚVV v Bratislave. Profesorka Dorota Pospíšilová skrížila semenáč Picpoul x Frankovka modrá s Tramínom červeným. Z tohto kríženia vybrala semenáč, ktorý skúmala v PD Strekov v spolupráci s Ondrejom Korpásom. V roku 2004 zaradili Rosu do ŠOS ÚKSUP a získala aj právnu ochranu. Od roku 2011 je registrovanou modrou odrodou viniča. 

Rosa je pestovateľsky aj technologicky náročná. Tejto výzvy sa nebál Jozef Teplan a Tomáš Strelinger z Úľan nad Žitavou. V obci Černík, kde majú svoj vinohrad, vysadili aj odrodu Rosa. „Rosa má nádherný kvetinový profil, vo vôni nachádzam rovnaké kvety, ktoré pestujem v skleníku a v záhrade,“ hovorí s úsmevom Jožko Teplan. Počet fliaš je limitovaný, vyrobený bol len jeden 225l sud vína. 

Tmavá, karmínovo-červená farba. Intenzívna vôňa kôstkového ovocia a kvetín so štipkou orientálnych korenín. Plná chuť s ovocným charakterom a hladkými tanínmi. Dotyk horkej čokolády v dochuti. Skvelé víno do gastronómie.

Newsletter
Ustriehnite si zľavy, akcie a degustácie

V newslettroch vám budeme posielať aktuálne akcie na víno, degustácie alebo ďalšie zaujímavé info zo sveta vína.  Z nášho newslettru sa môžete kedykoľvek odhlásiť v jeho spodnej časti.