UŽÍVATEĽSKÉ MENU
Späť Detailný filter
Späť Detailný filter
Späť
Späť
Bio a organické vína

Bio a organické vína

Ako sa zorientovať v spleti pomenovaní bio, organických, biodynamických vín? Bio/Organic v princípe využívajú prírodnú ochranu vo vinohrade. Základom je udržať čo najzdravšie prostredie pri výrobe vína ako aj nízky obsah SO2 pri fľašovaní.

Často sa jedná o predstupeň k najvyššej kategórii Biodynamic. Biodynamické vína sa usilujú o vytvorenie prostredia vo vinohrade, ktorý bude fungovať na základe vlastnej obranyschopnosti, teda imunity. Tá by sa mala vytvárať aj na základe prírodných postupov s využívaním energie okolia ako aj cyklov života rastliny. Rešpektuje dokonca polohu slnka a mesiaca pre obdobia vhodnejšie k jednotlivým úkonom vo vinici.


 

Vynikajúce organické (certifikované) vína sú zo slovenského vinárstva Víno Natural Domin & Kušický, Bodegas Felix Callejo zo Španielska, Domaine Laporte z Francúzska, Tormaresca z Talianska alebo Emiliana z Čile. 

Certifikát Biodynamic majú napr. Gérard Bertrand a jeho víno Domaine Cigalus (Demeter), Ferraton Père & Fils ( Eco Cert), Domaine Zind-Humbrecht (Biodyvin), Emiliana Coyam (Demeter) alebo rakúske biodynamické vinárstvo Zillinger.

Pomerne veľkou skupinou sú vína bez certifikátu. Medzi nimi je pozoruhodné množstvo organických a biodynamických reprezentantov, ktorí nebazírujú na oficiálnom certifikáte. Ich vína patria k najlepším bez ohľadu na to, čo je uvedené na etikete. Napr. Ximénez-Spínola zo Španielska či Domaine du Clos-Frantin a Domaine du Pavillon (A.Bichot) z Francúzska, Fundus Regius a Strekov 1075 zo Slovenska. Prečítajte si viac o bio vínach na Slovensku.

Newsletter
Ustriehnite si zľavy, akcie a degustácie

V newslettroch vám budeme posielať aktuálne akcie na víno, degustácie alebo ďalšie zaujímavé info zo sveta vína.  Z nášho newslettru sa môžete kedykoľvek odhlásiť v jeho spodnej časti.