Zatiaľ čo pivo alebo saké sú klasické kombinácie so sushi, dobre zvolené víno môže posunúť zážitok zo sushi na ďalšiu úroveň. Či už máte radi pikantného tuniaka, chrumkavé krevety alebo klasickú kalifornskú rolku, Maria Jennifer Muir z vinárstva Villa Maria zostavila sprievodcu, ktorý vám pomôže nájsť perfektnú zhodu pre vaše obľúbené sushi rolky.

Oranžové víno - ako sa vyrába a ako chutí?
Zdá sa, že ľudia buď milujú oranžové víno alebo odsudzujú. Nerozumejú tomu, čo je to vlastne za víno. Vedia, že je to víno prírodné a piť ho je „cool“. Rovnako ako červené, biele, šumivé a ružové víno aj oranžové sa vyrába lisovaním a kvasením hrozna.
Oranžové víno sa podľa farby označuje aj ako jantárové. Ide v podstate o biele víno, pri ktorom sa pri výrobe šupky neoddeľujú od vína. Zostávajú v kontakte so šťavou niekoľko dní alebo dokonca mesiacov.
Šupky obsahujú farebný pigment, fenoly a triesloviny, ktoré by sa za normálnych okolností považovali za nežiaduce pre biele vína, zatiaľ čo pre červené vína je kontakt so šupkou a macerácia životne dôležitou súčasťou procesu výroby vína.
História
História výroby oranžového vína siaha do východoeurópskej vinohradníckej krajiny Gruzínsko. V tejto krajine vína kvasili v qvevroch, ktoré sa používali i na dozrievanie vín. Gruzínski vinári tieto terakotové nádoby používajú dodnes. Neskôr tento spôsob výroby vín bol popularizovaný talianskymi a slovinskými vinármi práve po návšteve Gruzínska a dovoze qvevroch. Zatiaľ čo gruzínske, slovinské a talianske oranžové vína sú známe už dávnejšie, asi pred 30 rokmi milovníci vína znovu objavili tento nezvyčajný štýl vína.
Dnes sa oranžové vína sa vyrábajú najmä v Gruzínsku, Slovinsku a v Taliansku v oblasti Friuli-Venezia Giulia. Neskôr sa začali vyrábať aj v Rakúsku, Nemecku, Chorvátsku, na Morave a Slovensku, dokonca aj vo Veľkej Británii. Mimo Európy v Kalifornii, Austrálii a na Novom Zélande. Výraz oranžové víno zaviedol britský dovozca vína David A. Harvey v roku 2004. Medzinárodný deň oranžového vína sa každoročne oslavuje 6. októbra.
Výroba oranžového vína
Oranžové vína sú svojou povahou prírodné vína. Zdravé hrozno kvasí v kontakte so šupkou a kvasinkami počas niekoľkých dní až mesiacov. Vďaka tomu sa vo víne uvoľňujú triesloviny, polyfenoly, aromatické látky a bielkoviny, vďaka ktorým sa výsledné víno odlišuje od bielych aj červených vín nielen z vizuálneho hľadiska. Čas so šupkou dáva týmto vínam viac charakteristík červeného vína, ako je plnšie telo a triesloviny pri zachovaní acidity bieleho vína. Avšak pozor, niektoré naturálne oranžové vína s väčšou pravdepodobnosťou môžu podliehať oxidácii a vyvíjajú sa u nich typicky orieškové a octové arómy, výrazná chuť po kvasinkách, ktorá prichádza s prirodzenou výrobou vína.
Môže byť oranžové víno certifikované ako ekologické? Ak pestovanie hrozna dodržiava ekologické normy, tak áno. Môžu byť aj biodynamické? Pokiaľ vinár využíva biodynamické požiadavky ako kalendár a kompostovanie, môžu byť tiež.
Ako chutí oranžové víno
Vôňa oranžových vín môže byť herbálno ovocná, závisí od odrody. Ich chuť je zložitejšia a má inú štruktúru ako väčšina bielych a ružových vín, a to najmä vďaka vysokej hladine trieslovín. Podľa dĺžky kvasenia sú rozdiely medzi samotnými oranžovými vínami jasne definované (inými slovami, nie všetky oranžové vína chutia rovnako). Pretože oranžové vína sa vyrábajú z rôznych bielych odrôd, je ťažké určiť ich presný chuťový profil. Každá odroda bude chutiť inak. Vďaka prítomnosti hroznových šupiek pri výrobe má však oranžové víno oveľa vyšší obsah trieslovín ako biele vína. Výsledkom sú vína, ktoré sú komplexné a zaujímavé. Oranžové vína sa servírujú podobne ako ľahšie ovocné červené vína pri teplote 14 až 16°C v kalichoch určených pre tento typ vín. Vo všeobecnosti sa tieto vína snúbia s pikantnými pokrmami. Vyskúšajte oranžové vína s fermentovaným kimchi, sójovými bôbmi a wasabi.
Oranžové víno z Gruzínska
Gruzínsko sa považuje za kolísku vín. Prvé vína vznikali v hlinených amforách a k tomuto štýlu výroby sa pomaly vracajú nielen domáci vinári. Vinárstvo Bruale sídli v najlepšom regióne Kvareli v oblasti Kakheti a vyrába vína výlučne podľa tradícii v Qvevri.
Od 2019 sú vinohrady certifikované ako ekologické a polovica je v režime organic s výhľadom mať všetky vinohrady v tomto režime. Na 7 hektárov viníc pestujú odrody Rkatsiteli, Mtsvane, Kisi a Saperavi a tiež pôvodné gruzínske odrody viniča.
Víno Rkatsiteli Qvevri je oranžové alebo správnejšie jantárové víno vyrábané "Kakheti" spôsobom v hlinených amforách - Qvevri. Po selekcii hrozno kvasí spoločne so strapinou 6 mesiacov v amforách. Pred fľašovaním sa stočí do sudov na jemné odkalenie. Fľašuje sa bez filtrácie.
Slovenské a české oranžové vína
Oranžové víno Pigeage z vinárstva Špalek je cuvée odrôd Gewürztraminer a Pinot Gris, ktoré kvasilo spontánne a vyzrievalo na jemných kaloch v dubových sudoch. Vyrába sa tradične, bez zásahov.
Rodinné vinárstvo Kasnyik sídli v Strekove. Filozofiou vinárstva je vyrábať prírodné vína bez použitia rôznych pomocných látok. Hrozno zberajú z 9 ha vlastných vinohradov v katastri obce Strekov v Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Sú členmi zoskupenia Autentista Slovakia, ktoré združuje podobne orientované vinárstva.
Ich nekonvenčnými vínami sú vína s označením Orange – Tramín, Rizling vlašský, Rizling a Veltlín.
Ako už samotný názov napovedá, ide o tzv. oranžové vína, ktoré boli vyrobené bez použitia komerčných kvasiniek, enzýmov a iných prídavných látok. Všetko samozrejme začína už vo vinohrade, ktorý rodí zdravé hrozno. Vína vznikajú spontánnou fermentáciou spolu so šupkami a následne vyzrievajú 12 mesiacov na sedimente v dubových sudoch. Nečírené a nefiltrované.
Ďalšie články

Burgundsko je dynamické a vyvíja sa. Na scéne sa objavujú noví pestovatelia a výrobcovia, zatiaľ čo historické vinárstva menia vedenie a obnovujú svoje vinárske postupy. K najintenzívnejšiemu vývoju došlo vo vinohradoch. Okrem prechodu na organické a biodynamické poľnohospodárstvo sa výrobcovia prispôsobujú teplejším vegetačným podmienkam pomocou nových stratégií na ochranu viniča a hrozna pred slnkom, horúčavami a suchom, nehovoriac o jarných mrazov.

64. aukciu vín Hospices de Nuits-Saint-Georges, ktorú po prvýkrát viedla popredná francúzska aukčná sieň iDealWine, sa konala v Château du Clos de Vougeot. Hoci úroda v ročníku 2024 bola kvôli komplikovaným poveternostným podmienkam historicky nízka, kvalita vín je vysoká.

Od prevzatia kontroly nad vinárstvom v roku 1966, Piero Antinori vybudoval rozsiahle impérium, ktoré sa sústredilo najmä na Toskánsko. Za polstoročie premenil tento toskánsky aristokrat obchod s vínom na spoločnosť ovládajúcu viac ako 7000 akrov viníc. Popri tom bol jedným z malej skupiny, ktorá celkovo zmenila tvár toskánskeho a celkovo talianskeho vína a presunula zameranie vína z kvantity na kvalitu.