Späť Detailný filter
Späť Detailný filter
Späť

Všetky vína Ostrožovič nájdete teraz v akcii. Kúpou vína sa zapojíte do našej súťaže. Vyhrajte kufrík TOKAJ

Oslava mladého Beaujolais Nouveau

Oslava mladého Beaujolais Nouveau

Albert Bichot

Oslava Beaujolais Nouveau je sviatkom nielen pre Francúzov. Milovníci mladého vína sa každý rok tešia na tretí štvrtok v novembri. Úderom polnoci si budú môcť pripiť novým ročníkom Beaujolais Nouveau. Ročne sa vyrobí viac ako 35 miliónov fliaš. I tento rok 19. novembra si môžete na Slovensku pripiť mladým vínom Albert Bichot Beaujolais Villages-Nouveau  2020.

Obajvte svet mladých vín v našom blogu Mladé vína


Beaujolais 

Oblasť Beaujolais leží v južnej časti Burgundska, severne od mesta Lyon, pozdĺž rieky Saône. História pestovania viniča a výroby vín siaha do rímskych čias. V severnej časti prevláda žula a bridlica, v južnej sú pôdy viac ílovité. Oblasť Beaujolais má tri apelačné kategórie – Beaujolais AOC, Baeujolais Villages a Beaujolais Cru.

Apelácia Beaujolais AOC je najväčšia a väčšina vín Beaujolais Nouveau pochádza práve z tejto časti. Beaujolais Villages môže mať na etikete uvedený i názov dediny, z ktorej hrozno pochádza. Najvyššou kategóriou je Beaujolais Cru, ktorá zahŕňa 10 apelácii Saint-Amour, Juliénas, Chénas, Moulin-à-Vent, Fleurie, Chiroubles, Morgon, Régnié, Brouilly a Côte de Brouilly. Tieto vína nesmú mať na etikete označenie Beaujolais. Vína z týchto apelácii sú zatiaľ nedocenené s úžasným prejavom a potenciálom k zreniu. 

Ročník 2020

Podľa francúzskych vinárov z oblasti Beaujolais bude ročník 2020 porovnateľný s rokom 2011, ktorý bol vynikajúci. Priemerná teplota v oblasti sa pohybovala približne o 1 °C vyššie ako je priemer za posledných 30 rokov. Zrážky boli naopak celkovo nižšie. Zaznamenaných bolo 238hodín slnečného svitu, čo predstavuje o celý mesiac viac slnka ako za posledné tri dekády. 

 

Výroba Beaujolais Nouveau 

Najpestovanejšou odrodou v Beaujolais je Gamay Noir, ktorá vznikla krížením Pinot Noir a bielej starej odrody  Gouais. V malom percente sa v Beaujolais pestuje i  Chardonnay a Aligoté. Okrem klasického červeného Beaujolais Nouveau sa v malom percente vyrába jeho ružová verzia. Gamay sa spracováva semi-karbonickou maceráciou, to znamená, celé strapce hrozna sa dajú do veľkých nádrží (väčšina vinárov používa nerezové tanky, cementové nádrže a niektorí drevené kade). Spodná tretina hrozna sa pod vlastnou váhou gravitácie rozdrví a výsledný mušt začne fermentovať s kvasinkami, ktoré sa prirodzene nachádzajú na šupkách hrozna.

Uvoľňuje sa oxid uhličitý, ktorý pomáha  zo šupky uvoľňovať farbivo. Neprítomnosť kyslíka zaručuje zachovávanie ovocných chutí i vôní. Po fermentácii, ktorá trvá 4 – 10 dní, sa stáča vin de gute (samotok). Ružové Nouveau sa stočí skôr, aby nedošlo k vysokej extrakcii farbív. Po alkoholom kvasení nasleduje druhé jablčno-mliečne. Tvrdá kyselina jablčná sa mení na kyselinu mliečnu. Víno sa následne filtruje a plní do fliaš. Celý proces výroby je veľmi rýchly a efektívny. Spôsob výroby vín Beaujolais Villages alebo Beaujolais Cru je odlišný a svojím spôsobom sa blíži viac k susednému Burgundsku, vrátane bielych vín. 

 

Ako chutí Beaujolais Villages-Nouveau

Treba poznamenať, že Beaujolais Nouveau s prídavkom Villages je vždy senzoricky kvalitnejšie ako bežné. Obidve však treba vypiť do nasledujúcej sezóny a nie sú určené na archiváciu. Ľahké, svieže, ovocné červené víno s vôňou jahôd a malín s dotykom škorice a fialiek. Jemne zemité s vibrujúcou a šťavnatou kyselinkou a príjemnou hladkou a hodvábnou tanínovou štruktúrou.

Výborne sa hodí k studeným mäsovým nárezom, sušeným šunkám, ku grilovanému lososovi,  pečenej bravčovej kotlete alebo morke s brusnicovou omáčkou. Víno Beaujolais si najlepšie vychutnáte v kalichu tulipánového tvaru pre červené vína pri teplote 12 - 14 °C. Beaujolais Nouveau je spoločenské víno a jeho šarm vynikne pri nezáväznej konverzácii, počas prechádzky vo dvojici jesennou prírodou, alebo stolovaní s rodinou. 

Albert Bichot Beaujolais-Villages Nouveau 2020 na našom eshope.

Newsletter
Ustriehnite si zľavy, akcie a degustácie

V newslettroch vám budeme posielať aktuálne akcie na víno, degustácie alebo ďalšie zaujímavé info zo sveta vína.  Z nášho newslettru sa môžete kedykoľvek odhlásiť v jeho spodnej časti.