História
Predpokladá sa, že Veltlínske zelené pochádza z rímskych čias, pričom jeho názov je odvodený od Veltlín (Valtellina) v severnom Taliansku, hoci ampelografi a historici vína ešte nenašli spojenie medzi odrodou a talianskou obcou. Pravdepodobne pochádza z Rakúska. Súčasný názov sa prvýkrát objavil v dokumente v roku 1855; predtým to bolo známe ako Weißgipfler. Až v 30. rokoch 20. storočia sa Veltlínske zelené ustálilo ako štandardný názov. V roku 2007 DNA analýza potvrdila, že Veltlínske zelené vzniklo prirodzeným krížením odrody Savagnin (Tramín) a neznámeho rakúskeho viniča z dediny Sankt Georgen am Leithagebirge, ktorá sa nachádza mimo Eisenstadtu v regióne Burgenland vo východnom Rakúsku. Prvýkrát bol nájdený v roku 2000 v zarastenej časti pasienkov na mieste, kde od konca 19. storočia nebol žiadny vinohrad, a predpokladá sa, že bol posledným viničom v tejto lokalite na viac ako storočie. Miestni odborníci nevedeli určiť odrodu viniča. Až keď v roku 2005 hrozilo jej vytrhnutie, odobrali sa ďalšie vzorky, ktoré sa neskôr analyzovali v Klosterneuburgu. Genetická analýza vykonaná Ferdinandom Regnerom v nasledujúcich rokoch dokázala určiť, že St. Georgener-Rebe je rodičovskou odrodou Veltlínskeho zeleného.
St. Georgener-Rebe bol kedysi známy pod synonymom Grüner Muskateller, ale zdá sa, že nemá žiadny priamy vzťah k muškátovej rodine. Vo februári 2011 neznámy útočník vandalizoval a vážne porezal na niekoľkých miestach jediný vinič St. Georgener-Rebe, o ktorom sa predpokladalo, že má viac ako 500 rokov. Vinič prežil, rakúska vláda ho vyhlásila za chránenú prírodnú pamiatku. Ampelografi v súčasnosti množia odrezky viniča na výsadbu viniča a komerčné pestovanie.
Grűner Veltliner má status DAC v piatich regiónoch - Weinviertel, kde je jedinou povolenou odrodou, Leithaberg, kde sa môže vyrábať ako samostatná odroda alebo v zmesi s Pinot blanc, Chardonnay a Neuburské. Traisental, Kremstal a Kamptal, kde je vysadený spolu s Rizlingom. Pozdĺž Dunaja na západ od Viedne, vo Wachau, Kremstal a Kamptal, Grűner Veltliner rastie na terasách, vína z Wachau majú vlastnú klasifikáciu pomocou jedinečného regionálneho klasifikačného systému – Steinfeder, Federspiel a Smaragd. Výsledkom je veľmi čisté, minerálne víno schopné dlhého vyzrievania, ktoré obstojí v porovnaní s niektorými veľkými vínami sveta.