Doprava ZADARMO Bratislava už do 1 hodiny Celé Slovensko do 48 hodín 300 000 fliaš a 2 500 druhov vína na sklade
Späť Detailný filter
Späť Detailný filter
Späť

Blesková zásielka do hodiny pre Bratislavu a okolie. Platí do 23:00. Info k službe

CHARDONNAY - jedna z najobľúbenejších odrôd vína na svete

CHARDONNAY - jedna z najobľúbenejších odrôd vína na svete

Odrody vína
Chardonnay

Chardonnay, ušľachtilá odroda s typickou chuťou žltého ovocia, je veľmi prispôsobivá a možno ju nájsť v celom svete. Či už na severe Francúzska - napríklad v Chablis a Champagne alebo v teplejších oblastiach ako je Austrália či Argentína. V súčasnosti  je najväčšia výmera Chardonnay v Kalifornii. Chardonnay si môžete dopriať k jedlu, v kombinácii s rybami, jahňacím alebo kuracím mäsom. 


Chardonnay je jednou z najobľúbenejších a najviac pestovaných odrôd hrozna na svete.

 

Pre milovníkov Chardonnay tu máme someliérsky výber tých najlepších! Chardonnay je dáma s francúzskym šarmom. Patrí k najpopulárnejším a najpestovanejším bielym odrodám sveta. Svoju noblesu prezentuje vo viacerých štýloch. Champagne, Crémant, Sekt a Franciacorta ponúkajú Chardonnay v ušľachtilej šumivej podobe, výborné k Foie gras. 

Pôvodom z Francúzska

Domovom tejto odrody je Burgundsko. Možno ste zachytili vetu „neprosím si žiadne Chardonnay, dajte mi Chablis“. Ľahké, minerálne Chablis sa hodí k slimákom alebo ustriciam, vyskúšajte. Ak zostaneme v Burgundsku a zamierime južnejšie do apelácie Cotes d´Or, nájdeme tu plnšie a elegantné Chardonnay.

Montrachets, Corton-Charlemagne,  Le Musigny alebo Meursault môžu vyzrievať niekoľko desiatok rokov a patria k najdrahším bielym vínam sveta. Skvele sa kombinujú ku grilovanému homárovi, langustíne alebo k treske s krémovou hríbovou omáčkou. Milovníkom Chardonnay je Amerika, hlavne Kalifornia.

Obľúbený štýl Američanov je Oak Chardonnay, ktoré vyzrieva v sudoch. Je plné, krémové, teplé. Veľkým producentom je Austrália Nový Zéland, kde sa Chardonnay stalo  treťou najpestovanejšou odrodou. Vína z  Adelaide Hills a Yarra Valley sa charakterom približujú k burgundským. Najlepšími oblasťami pre Chardonnay na Novom Zélande sú Hawkey´s Bay, Nelson a Gisborne.

Chardonnay sa pestuje takmer v každej krajine sveta a dobre odráža terroir, z ktorého pochádza. Či už sa rozhodnete pre Champagne, Chablis alebo iné suché Chardonnay z našej ponuky, bude to skvelá voľba.

 

 

Chardonnay po celom svete

Chardonnay - to je čistá radosť! Jeho tajomstvo je množstvo chutí, ktoré vyplývajú z klimatických a geologických charakteristík príslušnej pestovateľskej oblasti. Miluje teplé a vápenaté pôdy. Výsledkom sú veľmi individuálne a pestré vína. Je k dispozícii ako svieže a bohaté s chladnou noblesou v závislosti od pôvodu a predovšetkým od štýlu vinárov.

Ak zreje v dubových sudoch, získava typický tón vanilky a krémové nuansy masla, lieskových orechov až po kávu alebo karamel. Farba sa môže líšiť od svetlo slamovej až po bohatú jantárovo žltú. V závislosti od zretia a regiónu vo vôni dominujú tóny jabĺk, citrusov, zrelých egrešov, melónov, banánov a exotického ovocia.

Chardonnay je jednou z najobľúbenejších a najviac pestovaných odrôd hrozna na svete. Burgundsko je považované za jeho domovinu, odkiaľ začal svoj triumfálny pochod do najrôznejších regiónov sveta. Obrovská popularita je vďaka jeho vynikajúcej aklimatizácii k rôznym miestam, jeho všestrannej chuti. Je schopný produkovať biele vína najvyššej kvality za predpokladu, že rastie v teplých klimatických podmienkach na vápenatých pôdach.

Chablis Chardonnay rastie na kriedových pôdach. V Kalifornii sú to často ľahšie pôdy. Chardonnay sa pestuje na Nového Zélande, Afrike alebo Južnej Amerike. Chardonnay z Nového Zélandu má vyššie kyseliny ako austrálske. Na druhej strane juhoafrické Chardonnay sa považuje za obzvlášť bohaté a ovocné. Celkovo môžeme povedať, že Chardonnay je rovnako individuálne ako príslušné pestovateľské oblasti.

Chardonnay zo Slovenska je na vzostupe

Odroda Chardonnay má rada slnečné, vzdušné a svahovité polohy s ľahkou sprašovou či vápenatou pôdou. Najzaujímavejšie oblasti pestovania Chardonnay na SlovenskuMalokarpatská – Čachtice, Častkovce, Šenkvice. Nitrianska – Radošina, Báb, Vinohrady nad Váhom, Oponice, Vinodol, Černík, Mojmírovce. Stredoslovenská – Čebovce, Modrý Kameň, Veľký Krtíš.

Chardonnay sa dobre hodí k stredomorským jedlám. Ľahké, mladé Chardonnay sa snúbi s  rybami, grilovaným lososom, s morskými plodmi. Dokonale ladí aj k  mäsu ako je hydina alebo bravčové. Ak víno zrelo v dubových sudoch je ideálnym spoločníkom ku grilovanej bravčovej panenke, slimákom alebo k homárovi.

Chardonnay je biele víno nového sveta

Chardonnay je najviac vysádzaná odroda v Spojených štátoch. Chardonay je miláčikom "nového sveta"! V takmer žiadnych iných krajinách nebol trend v posledných rokoch taký silný ako v USA a práve táto odroda ovplyvnila najmä Američanov. Srdce amerického vinárstva bije v štáte Kalifornii. A napriek tomu sa zdá, že Chardonnay je najviac polarizujúce víno na svete: buď ho milujete alebo ho nenávidíte.

 
Newsletter
Ustriehnite si zľavy, akcie a degustácie

V newslettroch vám budeme posielať aktuálne akcie na víno, degustácie alebo ďalšie zaujímavé info zo sveta vína.  Z nášho newslettru sa môžete kedykoľvek odhlásiť v jeho spodnej časti.