Otázka, ktorá sa objavuje veľmi pravidelne. Treba povedať, že etikety vín, úprimne povedané, nepomáhajú spotrebiteľovi zorientovať sa... AB , HVE , Terra Vitis , Biodyvin , Demeter, čo tieto označenia vlastne znamenajú?
Chardonnay - jedna z najobľúbenejších odrôd vína na svete
Chardonnay, ušľachtilá odroda s typickou chuťou žltého ovocia, je veľmi prispôsobivá a možno ju nájsť v celom svete. Či už na severe Francúzska - napríklad v Chablis a Champagne alebo v teplejších oblastiach ako je Austrália či Argentína. V súčasnosti je najväčšia výmera Chardonnay v Kalifornii. Chardonnay si môžete dopriať k jedlu, v kombinácii s rybami, jahňacím alebo kuracím mäsom.
AKCIA: Chardonnay až -20% do 31. 5. 2024
Chardonnay je jednou z najobľúbenejších a najviac pestovaných odrôd hrozna na svete. Chardonnay je dáma s francúzskym šarmom. Patrí k najpopulárnejším a najpestovanejším bielym odrodám sveta. Svoju noblesu prezentuje vo viacerých štýloch. Champagne, Crémant, Sekt a Franciacorta ponúkajú Chardonnay v ušľachtilej šumivej podobe, výborné k Foie gras. Pre milovníkov Chardonnay tu máme someliérsky výber tých najlepších!
Pôvodom z Francúzska
Domovom tejto odrody je Burgundsko. Možno ste zachytili vetu „neprosím si žiadne Chardonnay, dajte mi Chablis“. Ľahké, minerálne Chablis sa hodí k slimákom alebo ustriciam, vyskúšajte. Ak zostaneme v Burgundsku a zamierime južnejšie do apelácie Cotes d´Or, nájdeme tu plnšie a elegantné Chardonnay.
Montrachets, Corton-Charlemagne, Le Musigny alebo Meursault môžu vyzrievať niekoľko desiatok rokov a patria k najdrahším bielym vínam sveta. Skvele sa kombinujú ku grilovanému homárovi, langustíne alebo k treske s krémovou hríbovou omáčkou. Milovníkom Chardonnay je Amerika, hlavne Kalifornia.
Obľúbený štýl Američanov je Oak Chardonnay, ktoré vyzrieva v sudoch. Je plné, krémové, teplé. Veľkým producentom je Austrália a Nový Zéland, kde sa Chardonnay stalo treťou najpestovanejšou odrodou. Vína z Adelaide Hills a Yarra Valley sa charakterom približujú k burgundským. Najlepšími oblasťami pre Chardonnay na Novom Zélande sú Hawkey´s Bay, Nelson a Gisborne.
Chardonnay sa pestuje takmer v každej krajine sveta a dobre odráža terroir, z ktorého pochádza. Či už sa rozhodnete pre Champagne, Chablis alebo iné suché Chardonnay z našej ponuky, bude to skvelá voľba.
Chardonnay po celom svete
Chardonnay - to je čistá radosť! Jeho tajomstvo je množstvo chutí, ktoré vyplývajú z klimatických a geologických charakteristík príslušnej pestovateľskej oblasti. Miluje teplé a vápenaté pôdy. Výsledkom sú veľmi individuálne a pestré vína. Je k dispozícii ako svieže a bohaté s chladnou noblesou v závislosti od pôvodu a predovšetkým od štýlu vinárov.
Ak zreje v dubových sudoch, získava typický tón vanilky a krémové nuansy masla, lieskových orechov až po kávu alebo karamel. Farba sa môže líšiť od svetlo slamovej až po bohatú jantárovo žltú. V závislosti od zretia a regiónu vo vôni dominujú tóny jabĺk, citrusov, zrelých egrešov, melónov, banánov a exotického ovocia.
Chardonnay je jednou z najobľúbenejších a najviac pestovaných odrôd hrozna na svete. Burgundsko je považované za jeho domovinu, odkiaľ začal svoj triumfálny pochod do najrôznejších regiónov sveta. Obrovská popularita je vďaka jeho vynikajúcej aklimatizácii k rôznym miestam, jeho všestrannej chuti. Je schopný produkovať biele vína najvyššej kvality za predpokladu, že rastie v teplých klimatických podmienkach na vápenatých pôdach.
V Chablis Chardonnay rastie na kriedových pôdach. V Kalifornii sú to často ľahšie pôdy. Chardonnay sa pestuje na Nového Zélande, Afrike alebo Južnej Amerike. Chardonnay z Nového Zélandu má vyššie kyseliny ako austrálske. Na druhej strane juhoafrické Chardonnay sa považuje za obzvlášť bohaté a ovocné. Celkovo môžeme povedať, že Chardonnay je rovnako individuálne ako príslušné pestovateľské oblasti.
Chardonnay zo Slovenska je na vzostupe
Odroda Chardonnay má rada slnečné, vzdušné a svahovité polohy s ľahkou sprašovou či vápenatou pôdou. Najzaujímavejšie oblasti pestovania Chardonnay na Slovensku sú Malokarpatská – Čachtice, Častkovce, Šenkvice. Nitrianska – Radošina, Báb, Vinohrady nad Váhom, Oponice, Vinodol, Černík, Mojmírovce. Stredoslovenská – Čebovce, Modrý Kameň, Veľký Krtíš.
Chardonnay sa dobre hodí k stredomorským jedlám. Ľahké, mladé Chardonnay sa snúbi s rybami, grilovaným lososom, s morskými plodmi. Dokonale ladí aj k mäsu ako je hydina alebo bravčové. Ak víno zrelo v dubových sudoch je ideálnym spoločníkom ku grilovanej bravčovej panenke, slimákom alebo k homárovi.
Chardonnay je biele víno nového sveta
Chardonnay je najviac vysádzaná odroda v Spojených štátoch. Chardonay je miláčikom "nového sveta"! V takmer žiadnych iných krajinách nebol trend v posledných rokoch taký silný ako v USA a práve táto odroda ovplyvnila najmä Američanov. Srdce amerického vinárstva bije v štáte Kalifornii. A napriek tomu sa zdá, že Chardonnay je najviac polarizujúce víno na svete: buď ho milujete alebo ho nenávidíte.
Ďalšie články
Silvester je známy ako posledná noc v roku, kedy mnohí ľudia očakávajú, že nový rok začnú oslavami. Je bežné, že 31. decembra od skorej noci sa začiatok nového roka očakáva so vzrušením. Silvester sa oslavuje na mnohých miestach po celom svete, zvyčajne začína v skorých nočných hodinách a končí na úsvite 1. januára s pohárom bubliniek.
Prípitok so šumivým vínom je kľúčový okamih Silvestra, kedy sa zamyslíme nad uplynulým rokom a tešíme sa na to, čo nám prinesie ten Nový 2025.
Posledný tohtoročný MasterClass bol venovaný bielym vínam z Burgundska ročníka 2022. MasterClass viedol somelier Rasťo Šuták. Ročník 2022 bol podľa jeho slov kvalitatívne veľmi vyrovnaný. V rámci večera sme mali možnosť ochutnať 8 vín od troch producentov, z piatich apelácií, medzi nimi dve Grand Cru.
TIP: V januári 2025 sa uskutoční Degustácia „Rarity z archívu“.
Champagne Bollinger s potešením oznamuje, že jeho veličenstvo kráľ Charles III. sa rozhodol udeliť kráľovský dekrét domu Bollinger, ktorý už 140 rokov nepretržite zásobuje kráľovskú domácnosť Champagne. K dnešnému dňu je to jediný šampanský dom, ktorý môže dodávať Champagne na kráľovský dvor už viac ako storočie.