Blog on topic Špalek
Leave topic5+1 vínnych zaujímavostí z Česko – Slovenska podľa someliéra Rastislava Šutáka
07. 06. 2021"Pri letmej spomienke na vína z týchto dvoch krajín zo začiatku 90-tych rokov, je takmer neuveriteľné ako sa z pohľadu vinohradníkov, vinárov aj konzumentov zmenilo chápanie vín ako ušľachtilého nápoja. Presírené a zadusené vína so záklopkou z lesklého papiera, ktorá držala ako hrom (aj vďaka lepidlu) a uzavreté s korkovými aglomerátmi nízkej kvality vystriedali moderné a často krát vznešené vína s dušou."
Významné novinky na planéte vína
19. 01. 2021Rok 2020 nám všetkým priniesol pre koronu množstvo starostí a obmedzení. Ale napriek tomu sme vám doviezli veľa nových vín a rozšírili sortiment o nové vinárstva.
Jednoducho sú to novinky, ktoré stoja za prečítanie a ochutnanie.
Vianoce u vinárov z južnej Moravy
09. 12. 2020Pokračujeme s príbehom ako Vianoce vnímajú a prežívajú vinári. V prvej časti sme vám predstavili Vianoce u slovenských vinárov. V druhej časti pôjdeme na návštevu k našim susedom na južnú Moravu.
Traja moravskí vinári nám porozprávali, aké sú Vianoce u nich doma, aké majú zvyky a v čom sú iné, ako tie naše slovenské. Pri čítaní vám odporúčam popíjať moravské víno.
Přečítajte si aj Ako trávia Vianoce zahraniční vinári
Ročník 2020 z pohľadu slovenských a moravských vinárov
12. 11. 2020Ročník 2020 bol pre slovenských a moravských vinárov dobrý hlavne pre biele odrody. Veľa pršalo a to najmä v októbri, čo narobilo vrásky nejednému vinárovi. Zberať, či počkať. Poloha vinohradov vo vinohradníckej oblasti, pôda, celoročná starostlivosť a zdravotný stav viniča zohrali najdôležitejšiu úlohu. Prinášame Vám vyjadrenia slovenských a moravských vinárov ako oni hodnotia rok 2020 vo svojich viniciach.
Vína z Moravy – Novinka na eshope
19. 10. 2020V posledných desaťročiach sa Česko vyšvihlo v kvalite výroby vína ako aj jeho propagácii. Morava sa rozdeľuje na štyri vinohradnícke podoblasti Velkopavlovická, Znojemská, Mikulovská a Slovácka. Vďaka podpore vinárskeho fondu a súdržnosti českých a moravských vinárov vzniklo 7 združení VOC – Víno originální certifikace (Mělník, Blatnice, Modré Hory, Mikulov, Pálava, Znojmo a Valtice). Vína VOC sa vyrábajú z odrôd typických pre danú oblasť s postupným prechodom k apelačnému systému. Rozmanitosť českého a moravského vinárstva tvoria známe veľké vinárske firmy, ale aj nové malé rodinné vinárstva, ktoré upriamujú pozornosť na hospodárenie v harmónii s prírodou.