Bruale
Pred viac ako desiatimi rokmi sa stretli v Gruzínsku Alex Motserelia s Francúzom Brunom Giroudom. Láska k prírode a poľnohospodárstvu ich okrem vášne k vínu viedla k investovaniu v najlepšom regióne Kakheti v oblasti Kvareli. Hlavnou činnosťou spoločnosti je pestovanie lieskových orechov a pistácii. Pre výrobu vín sa rozhodli neskôr, pretože na pozemkoch sa nachádzali staré pôvodné vinohrady. Tie sa rozhodli obnoviť. Postavili nové priestory pre výrobu vín a kúpili qvevri. Chateau Bruale vyrába gruzínske vína výlučne podľa tradičnej vinifikačnej technológii v qvevroch.
Vinárstvo prechádza procesom ekologickej výroby a všetky jeho vína a lieskové orechy sú od 2019 certifikované ako ekologické a polovica je v režime organic s výhľadom mať všetky vinohrady v tomto režime. Na 7 hektárov vinohradov pestujú odrody Rkatsiteli-Mtsvane, Saperavi a tiež pôvodné gruzínske odrody viniča. Vinice sa nachádzajú v nadmorskej výške 450m nad morom. Pôdy sú prevažne aluviálne. Podnebie je ovplyvnené blízkosťou rieky Alazani. Typické sú mierne zimy a dlhé teplé letá. Vinárstvo má svojho winemakera Zaza Mamulashvili, ktorý predtým pracoval vo viacerých gruzínskych vinárstvach.
Vinárstvo vyrába vína v qvevroch. Qvevry sú ílovito hlinité nádoby, ktoré sa používajú k výrobe tradičného gruzínského vína. V západnej časti Gruzínska sa nazývajú churi. Vinárstvo Bruale kúpilo nové qvevri a zakopali ich do zeme. Spolu s hroznom používajú aj strapinu. Hrozno i strapina musia byť dobre vyzreté, ale nie prezreté. Qvevri majú objem 800 až 3500l, menšie sa používajú k fermentácii a väčšie k vyzrievaniu. Víno z qvevrov sa následne prečerpá do francúzskych sudoch, kde ďalej zreje. 2 mesiace červené víno a 6 mesiacov biele. Pred fľašovaním sa víno číri.
OTHER RELATED PRODUCTS
We write on our BLOG
20. októbra 2022 sa vo vinotéke Wineplanet na Starej Vajnorskej prvýkrát uskutočnilo autorské čítanie knihy Historky k poháru vína. Jednotlivé príbehy o víne čítal priamo autor knihy pán Vladimír Marko, ktorý je pravidelným účastníkom našich degustácií. K jednotlivým kapitolám someliér Corner a Wineplanet Rastislav Šuták vybral vína, ktoré sa v historkách objavili. Spojenie poézie a vína zanechalo v nás veľa príjemných i vtipných dojmov.
Zdá sa, že ľudia buď milujú oranžové víno alebo odsudzujú. Nerozumejú tomu, čo je to vlastne za víno. Vedia, že je to víno prírodné a piť ho je „cool“. Rovnako ako červené, biele, šumivé a ružové víno aj oranžové sa vyrába lisovaním a kvasením hrozna.
Oranžové víno sa podľa farby označuje aj ako jantárové. Ide v podstate o biele víno, pri ktorom sa pri výrobe šupky neoddeľujú od vína. Zostávajú v kontakte so šťavou niekoľko dní alebo dokonca mesiacov.