Farba vám môže napovedať viac o víne, než si myslíte. Farba je prvá, čomu ľudia venujú svoju pozornosť pri víne. Pre mnohých konzumentov vína v osemdesiatych rokoch bola farba synonymom kvality. Hlboká, atramentová, nepriehľadná farba bola určite lepšia ako jasnejšia, granátová. Interpretácia farby je komplexná a je považovaná za rámec hodnotenia vína v závislosti od odrody.
![Cestoviny a víno, ako párovať?](/www/thumbnails/blog-xs/omacka-1440x550_500xf1qmt1689669147.jpg)
Cestoviny a víno, ako párovať?
Cestoviny naplnia a prinášajú taliansky pôžitok. Vychutnávanie si obľúbených cestovín s priateľmi, rodinou a správnym vínom je dokonalým zážitkom. Pri toľkých kombináciách cestovín a omáčok je otázkou, ktoré víno sa hodí ku ktorým cestovinám. Najlepším tipom pre kombináciu vína s cestovinami je venovať pozornosť omáčke.
Novinka na eshope - Cestoviny De Cecco
Základ je omáčka
Omáčka určuje, akým smerom sa uberiete pri výbere vína. Predstavte si ju z hľadiska plnosti tela, podobne ako víno. Krémová biela omáčka je plnšia, zatiaľ čo základná paradajková je stredne plná, má menej tuku a viac kyslosti. Tuk, soľ a kyslosť sú kľúčom dosiahnuť rovnováhu medzi omáčkou s cestovinami a vínom. K vegetariánskym cestovinám sa hodí víno s ľahkým telom, k cestovinám so smotanovou alebo syrovou omáčkou je lepšie víno s bohatším chuťovým profilom. Špagety s paradajkovou alebo výdatnou mäsovou omáčkou sa dobre kombinujú s červeným vínom s vyššou aciditou, ktorá dobre sekunduje kyslosti paradajkovej omáčky. Obsah tuku mäsa bude najlepšie fungovať s plnším červeným vínom s trieslovinami.
Intenzita chutí by mala byť na rovnakej úrovni. Víno a jedlo s podobnými chuťovými profilmi sa s väčšou pravdepodobnosťou budú spolu dobre kombinovať. Dve protichodné chute sa môžu tiež dokonale dopĺňať, ak majú dostatočnú intenzitu chuti, aby sa nestratili v chuti inej zložky. Sladké vs. horké alebo sladké vs. slané.
De Cecco
Rodinný podnik De Cecco vznikol v roku 1886 v Abruzze v Taliansku. Významným medzníkom pre spoločnosť De Cecco sa stal rok 1986. V tomto roku rozhodli rozšíriť svoju produkciu o výrobu olivového oleja. Dnes sa podnik zaoberá aj produkciou paradajkových produktov, múky a slaného pečiva. De Cecco je jednotkou na talianskom trhu, tretím najväčším výrobcom cestovín na svete a prítomný vo viac ako 100 krajinách.
De Cecco vyberá najlepšiu tvrdú pšenicu z Talianska, Kalifornie a Arizony. Talianska pšenica je dôležitá pre chuť. Pšenica z Kalifornie a Arizony obsahuje kvalitné bielkoviny, vďaka ktorým sú cestoviny „pevné a elastické. De Cecco produkuje semolinovú múku, ktorú si melú vo vlastnom mlyne. Vo Fara San Martino melú semolinu pomocou vlastnej vody pri teplote nižšej ako 15 °C. Táto pomalá metóda lepšie rešpektuje semolinu a zachováva integritu lepku. V roku 1889 Filippo De Cecco vynašiel stroj pre pomalé sušenie cestovín za nízkej teploty, ktoré používajú v podniku dodnes.
Regionálny pôvod Taliansko
Ak hľadáte dokonalé víno k večeri, možno si budete chcieť vybrať víno z rovnakej geografickej oblasti ako je vaše jedlo.
Terroir je jedinečná kombinácia faktorov, ktoré prispievajú k chuti vína a je formovaná klímou, pôdou a terénom geografickej oblasti hrozna.
Paradajková omáčka
Tradičné cestoviny s paradajkovým základom sú čistou dokonalosťou v spojení so stredne plnými, červenými vínami z Talianska ako je Nebbiolo, Barbera alebo Nero d'Avola. Ak do paradajkovej omáčky pridáte bravčové alebo hovädzie mäso, zvýši sa obsah tuku.
Preto sa dobre kombinujú s červenými vínami s vyšším obsahom trieslovín ako Sangiovese alebo Aglianico. K cestovinám s hovädzím mäsom, pancettou, paradajkami, zeleninou a parmezánom podávajte s pohárom (alebo fľašou) Nebbiola, ktoré sa dobre hodí k jedlám s vysokým obsahom tuku, má viac trieslovín a vyššiu aciditu.
Tipy na párovanie
K cestovinám s mäsovou omáčkou ako Bolognese alebo mäsové lasagne, si vyberte plné, červené vína s vyšším obsahom trieslovín a dobrou aciditou. Tuk v mletom hovädzom mäse vyváži triesloviny a acidita podporí chuť omáčky. Klasický výber je Chianti Classico.
Fussili s ragú z králika a mrkvovým mousse - Lahodná kombinácia králičieho ragú so sladším mrkvovým mousse sa skvele doplní so stredne plným červeným vínom Planeta Controdanza Sicilia Noto Rosso.
Krémová a syrová omáčka
Krémové a syrové cestoviny majú bohatú textúru. Ku kompenzácii krémovosti sa odporúčajú biele vína s prirodzenou aciditou. Smotanové omáčky potrebujú víno, ktoré môže doplniť bohatosť omáčky bez toho, aby ju prebilo. Biele vína s plnším telom ako Chardonnay, ktoré vyzrievalo v dubových sudoch, Chenin Blanc z údolia rieky Loire alebo z juhoafrického Paarlu. Ak máte radšej červené vína, siahnite po ľahších vínach ako Barbera z Piemontu alebo Gamay z Beaujolais. Tieto červené ponúkajú príjemnú rovnováhu smotanovej omáčky bez toho, aby prebili jej chuť. Ak krémové cestoviny obsahujú huby, vyskúšajte Pinot Nero (Pinot Noir) alebo Lagrein z Alto Adige. Zemité tóny vína krásne dopĺňajú chuť húb.
Syrové cestoviny a víno
Pokiaľ ide o kombináciu vína so syrovými cestovinami, máte veľa možností. Spaghetti Carbonara, Fettucine Alfredo alebo Cacio e Pepe skvele doplnia suché biele vína ako Vementino alebo Soave. Sú vynikajúcou voľbou, pomôžu vám prečistiť podnebie medzi syrovými sústami. Alebo, ak máte náladu na červené víno, vyberte si niečo ľahké a kvetinové ako Pinot Nero alebo ovocnú Barbera d’Asti. Spaghetti Carbonara sa dobre kombinujú s ovocnými, červenými vínami s príjemnou aciditou ako napríklad Pinot Noir, Chianti Classico, Barbera alebo Montepulciano. Skvele doplnia krémovú omáčku, redukujú tuk slaniny, vajíčok a syra. Rovnako môžete vyskúšať kombináciu s bielymi odrodami ako Pinot Grigio, Soave, Gavi alebo Chardonnay.
Cestoviny so zeleninou
K cestovinám s brokolicou alebo cuketou sa hodí ľahké svieže biele víno s pikantnou kyselinkou. Vína odrôd Greco di Tufo alebo Trebbiano tvoria skvelú kombináciu. K pečenej zelenine potrebujete víno, ktoré zvládne aj výraznejšiu chuť. Suché, svieže a ovocné ružové vína budú tým správnym doplnkom k tomuto štýlu cestovín. Recept: Pasta Primavera a TIP na víno Santa Cristina Giardino Rosé 2022
Cestoviny s morskými plodmi
Špagety alle vongole najlepšie funguje suché, biele víno s citrusovými tónmi. Neprebije jemnú chuť morských plodov, ale dokáže vyvážiť akúkoľvek bohatosť alebo silnú chuť cesnaku. Alebo môžete skúsiť i ľahké Rosato (taliansky rosé). Tieto vína sú ľahké, svieže, ovocné a minerálne. Cestoviny Penne s krevetami, paradajkami a šafranom vytvárajú skvelú harmóniu s Proseccom.
Ďalšie články
![Dom Pérignon - luxusné šampanské](/www/thumbnails/article-box/dom-1440x550_x250f1q80mt1739269548.jpg)
Dom Pérignon je unikátne „Prestige Champagne“. To znamená, že sa vyrába len v najlepších ročníkoch v limitovanom množstve, z toho najlepšieho hrozna.
![Umenie nalievať víno](/www/thumbnails/article-box/nalivka-1440x550_x250f1q80mt1738858427.jpg)
Nalievanie vína sa môže zdať jednoduché, ale je to umenie, ktoré môže výrazne zmeniť váš pôžitok z vína. Ponorme sa do fascinujúceho sveta nalievania vína. Jedným z kľúčových aspektov, ktorý sa často prehliada, je vedieť, koľko vína by ste si mali do kalichu naliať. Množstvo, ktorým naplníte kalich, ovplyvní vôňu, chuť a celkový zážitok z pitia vína.
Vyskúšajte štýlové poháre a dekantéry značky Riedel.
![Nové trendy v pití Prosecca](/www/thumbnails/article-box/prosecwinter-1440x550_x250f1q80mt1738775282.jpg)
Prosecco je talianske šumivé víno vyrábané v regiónoch Veneto a Friuli Venezia Giulia, hlavne v okolí Conegliano a Valdobbiadene, v kopcoch severne od Trevisa. Vyrába sa prevažne z bielej odrody Glera (85%). Ovocné a kvetinové, často vykazujúce tóny tropického ovocia, banánového krému, lieskových orieškov, vanilky a medových plástov. Vďaka dostupnej cene sa stalo obľúbenou voľbou pre zákazníkov. Ročne sa predá viac fliaš Prosecca ako fliaš Champagne a Cava dohromady.