Vianoce sú časom, keď sa stretávame s rodinou, zdieľame radosť, lásku a nezabudneme na tie najlepšie momenty pri spoločnom stole. A práve v týchto chvíľach, kedy si vychutnávame tradičné vianočné pokrmy, je Tokajské víno ideálnym partnerom, ktorý umocní každú chvíľu.
Zápisky z MasterClass Špalek Kraví hora
Pred-prázdninový MasterClass patril vínam z Kraví hory rodinného vinárstva Špalek, ktoré sídli v Novom Šaldorfe u Znojma. Vinárstvo definuje svoju predstavu o ideálnom víne pomocou jedinečného terroiru Kraví hora a ekologického prístupu pestovania viniča. Vína nám predstavil osobne Marek Špalek spolu so somelierom Rasťom Šutákom. V rámci MasterClass sme ochutnali osem zaujímavých vín, ktoré charakterizujú lokalitu Kraví hora „na spôsob“ Špalkov.
Vinárstvo Špalek
Rodinné vinárstvo Špalek vzniklo v roku 1992 spojením síl otca Františka Špaleka a dvoch bratov Mareka Špaleka a Petra Ilgnera. Postupne sa stali sebestační v produkcii hrozna. Dnes vlastnia 13 ha vinohradov v lokalite Kraví hora, z toho 12 ha je aktívne obhospodarovaných. Od roku 2012 sú ich vinice v bio režime a od 2015 aj certifikované. Postupne zavádzajú aj biodynamiku. Okrem tradičných bielych vín s označením V.O.C. Znojmo, ružových a červených vín vinárstvo vyrába aj vína zrejúce na kvasničných kaloch, v dubových sudoch, vína likérové (Šaler) a prírodné, ktoré kvasia spontánne (Edelspitz). Vína vyzrievajú v pieskovcovej pivnici. Okrem vín ponúkajú aj vlastné sirupy, bazový a marhuľový, med z Kraví hory, bio kozmetický hroznový olej a v niektorých ročníkoch i marhuľovicu.
Kraví Hora
Kraví hora leží v ochrannom pásme Národného parku Podyjí, najmenšieho a najmladšieho národného parku v Českej republike. Všetky Špalkove vinice sú situované na jednom kopci Kraví hora. Kraví hora je jedným z posledných výbežkov Českomoravskej vrchoviny zasahujúcim do Panónskej nížiny. Podložie je tvorené veľmi starými horninami sopečného pôvodu: žuly, ruly a granodiority. Zvetrávaním týchto hornín vznikajú ílovité, pre vinič veľmi vhodné, pôdy.
Podobný charakter majú pôdy v Kamptale. Dnes na Kraví hore hospodári okolo 25 vinárstiev, z toho vinárstvo Špalek je tretím najväčším vlastníkom. Ich vinice sú orientované k východu, juhu a západu v nadmorskej výške 250 až 300 metrov nad morom. Vinice sú chránené od severu pred studenými vetrami a otvorené na juhovýchod, odkiaľ prichádza teplý vzduch až z oblasti Balkánu.
Veltlín
Prvá dvojica vín: Veltlínske zelené V.O.C. Znojmo 2023 a Edelspitz Grüner Veltliner 2020. Podľa Mareka Špaleka Veltlín určite patrí na Kraví horu. Vďaka sopečnému podložiu získava korenisto minerálny charakter. Veltlín V.O.C má atraktívnu citrusovo grepovú vôňu s tónmi vlašského orecha. Chuť je svieža, ovocná, ľahká s jemnou krémovou textúrou a korenisto minerálnym záverom.
Edelspitz Veltlín je vyrobený tradične. Názov Edelspitz je odvodený od nemeckého názvu susednej dediny Sedlešovice. Hrozno pomleté a lisované spolu so stopkami. Spontánna fermentácia a víno vyzrievalo viac ako jeden rok v starých 500l sudoch. Veľmi jemná vôňa žltého ovocia s dotykom byliniek a autolýzy. Neskôr sa objavujú dymové tóny. V chuti rafinované, štruktúrované s viacerými nuansami. Jemná krémová textúra so sviežou kyselinkou. Dlhý, korenisto minerálny záver. Víno: Špalek Veltlínske zelené V.O.C., BIO 2022, Špalek Edelspitz Grüner Veltliner, BIO 2020
Sauvignon
Druhá časť patrí odrode Sauvignon v dvoch prevedeniach. Šaldorfský Kravák Sauvignon 2021 a Edelspitz Sauvignon „bez přídavku síry“ 2020. Šaldorfský Kravák Sauvignon je chránený názov a víno musí spĺňať základné podmienky šaldorfského spolku. Víno musí byť 100% Sauvignon z Kraví hory a povolené je len spontánne kvasenie s prírodnými kvasinkami z vinice. Zberá sa len pri cukornatosti minimálne 21°NM a maximálna hranica zvyškového cukru je 9 g/l. Víno musí mať jednotnú prednú etiketu, záklopku a víno musí byť nafľašované v burgundskej fľaši.
Víno sa uvádza na trh vždy 1. septembra v nasledujúcom roku. Kravák 2021 s intenzívnou ovocnou vôňou vinohradníckej broskyne, zrelého egreša a bielej ríbezle s jemným dotykom tiolov. V chuti svieži, šťavnatý s príjemným ovocným charakterom a dobrou kyselinkou. Edelspitz Sauvignon 2020 má odlišný štýl. 2020 je len druhým ročníkom. „My zbierame Sauvignon vždy len veľmi skoro ráno pomocou kombajnu,“ hovorí Marek Špalek,“ aby hrozno bolo pri zbere chladné. Hrozno necháme dlhšie macerovať, niekedy aj 12 hodín,“ dodáva Marek. Celý proces výroby prešiel bez pridania síry. Veľmi jemná vôňa marhule, žltého ovocia s tónmi teplej briošky, agátového medu a byliniek. V chuti delikátne, hladké a úplne suché bez gramu zvyškového cukru. Výborná harmónia a živá kyselinka. V závere opäť minerálne.
Ryzlink rýnsky
Práve odrode Ryzlink sa veľmi darí na Kraví hore. „En Primeur“ sme mohli ochutnať Ryzlink rýnsky 2023 polosuchý, ktorý bude ešte len nafľašovaný a zatriedený do V.O.C. Znojmo. Vo vôni dominuje zrelá marhuľa s dotykom autolýzy. V chuti jemné CO2, šťavnaté a ovocné s príjemnou hroznovou kyselinkou, ktorá je v dobrej rovnováhe s jemným zvyškovým cukrom. Zatiaľ veľmi mladé. Druhý ryzling vyzrieval vo veľkých 2000l rakúskych sudoch, podľa ktorých dostal aj názov Velký sud Ryzlink rýnsky. Ročník 2021 bol chladnejší. Momentálne je tento ryzling vo svojej otvorenej fáze. Zrelá marhuľa, kandizované citrusy, lipový kvet a agátový med. Chuť je bohatá a koncentrovaná s veľmi dobrou ovocno minerálnou štruktúrou. Vyvážený ryzling s potenciálom. Víno: Špalek Ryzling rýnsky z velkého sudu, BIO 2021
En Primeur a víno z archívu
Ďalším vínom, ktoré ešte nie je nafľašované, ale Marek ho priniesol na MasterClass, bol Pinot Blanc surlie z ročníka 2019. „V roku 2018 sme mali veľkú úrodu, ale v 2019 bola naopak veľmi malá. Hrozno však malo výborné parametre,“ zaspomínal Marek Špalek.
Spontánna fermentácia a víno zrelo rok v dubovom sude na jemných kaloch. Na začiatku vo vôni subtílnejšie, neskôr sa otvára v tónoch žltého ovocia a byliniek. V chuti je veľmi plné, koncentrované s korenisto minerálnym prejavom a sviežou kyselinkou. Pripomína bohatý alsaský štýl Pinotu Blanc. Seriózne víno, ktoré bude nádherne vyzrievať. Vínom z archívu bolo červené víno Gryllus z teplého ročníky 2003.Gryllus je latinské označenie svrčka. Ide o kupáž odrôd Zweigeltrebe, Svätovavrinecké s 10% Cabernet Sauvignon. Rubínovo červená farba bez akýchkoľvek hnedých odtieňov. Napriek svojmu veku víno pôsobí relatívne mlado, žiadna únava. Vo vôni dominuje kôstkové ovocie s jemným animálnym tónom. Koncentrovaná, živá a extraktívna chuť, ktorá si zachováva ovocnosť a sviežosť a stále prítomné triesloviny. Nevyčerpaný potenciál pre vyzrievanie. Víno: Špalek Gryllus cuvée 2003
Ďalšie články
Zapojte sa do hry o trojdňový pobyt na Tokaji pre 2 osoby. Penzión Tokaj Ostrožovič sa nachádza na pokojnom mieste v obci Veľká Tŕňa v srdci slovenského vinárskeho regiónu. Ponúka vínnu pivnicu, degustácie vín a úžasnú atmosféru.
Do súťaže sa můžete zapojiť nákupom akéhokoľvek vína značky Ostrožovič na eshope Wineplanet.sk. Súťaž trvá od 29. 11. - 19. 12. 2024.
12. novembra 2024 na InterContinental Berlin ocenili víťazov European Coffee & Hospitality Awards 2024. Lavazza, jedna z najvýznamnejších svetových pražiarní kávy, získala ocenenie „Najlepšia komerčná pražiareň kávy“ na European Coffee & Hospitality Awards 2024 počas @COHO Expo – The Coffee & Hospitality Expo. Na druhom mieste skončili Illy a Löfbergs. Toto uznanie zdôrazňuje odhodlanie spoločnosti Lavazza v snahe o dokonalosť kávy v kombinácii s trvalo udržateľnou kvalitou.
Keď nás obklopuje zima, je to ideálne obdobie na zababušenie sa do deky, zapálenie teplého ohňa a vychutnanie si punču. Či už si chcete oddýchnuť sólo alebo so svojím partnerom, vytvorili sme perfektné recepty originálnych punčov, ktoré si vychutnáte v chladný zimný predvečer. Či už ste nadšencom červeného vína alebo máte zálusk na biele víno, tieto recepty dodajú vašim zimným večerom nádych kúzla.