Black Week zahraničné vína -50 %

right-arrow
UŽÍVATEĽSKÉ MENU
VÝBER JAZYKA

Pozrite si vína v akcii do -50% - FINAL BLACK WEEK

Talianske a slovenské Frizzante sú stále populárnejšie

Talianske a slovenské Frizzante sú stále populárnejšie

V posledných rokoch sa s pojmom Frizzante stretávame aj na etiketách slovenských vín. Trend výroby a pitia Frizzante k nám prichádza najmä z Talianska, ale aj z Nemecka, Rakúska a Moravy. Tento typ vína oceňuje predovšetkým mladá generácia.

Označenie Frizzante pochádza z taliančiny a po slovensky znamená „jemne perlivé“. V Taliansku je Frizzante tradične prívlastkom Prosecca.


Talianske Frizzante

Prosecco s označením „Frizzante“ znamená jemne perlivé, zatiaľ čo Prosecco s označením „spumante“ je šumivé. Oba typy Prosecca sa vyrábajú metódou Charmat. Po ukončení primárnej fermentácie sa navodí sekundárne kvasenie pridaním tirážneho likéru základného vína.

V autoklávoch sa zachytáva CO2 vo vnútri (čo vytvára bubliny).Pri Frizzante trvá tento proces približne 30 dní a spumante približne 40 dní. Frizzante  majú pod 2,5 barov atmosféry, zatiaľ čo spumante majú viac ako  3,5 barov, zvyčajne medzi 5 a 6 barmi.

Prosecco Frizzante je na každodenné pitie. Hodí sa k rôznym jedlám vrátane šalátov a morských plodov. Často sa používa tradičné uzatvorenie fľaše pomocou korku a špagátu. Iba Prosecco Frizzante možno takto uzavrieť, kvôli nižšej hladine CO2.

TIP na víno: SERENA 1881 Prosecco Frizzante semi secoSERENA 1881 Prosecco Frizzante NV suché

Slovenské Frizzante

Slovenské vína s označením Frizzante sa odlišujú od tých talianskych. V prvom rade sa líšia výrobou. Ak na fľaši slovenského vína je označenie Frizzante, môže isť o víno sýtené alebo perlivé. Jemné perlenie vzniká vo víne pomocou Charmant metódy, ktorá spočíva v sýtení CO2 vo veľkom nerezovom tanku. Po nasýtení víno odpočíva po dobu 10 dní, kedy sa perlenie zjemní. Vytvorený pretlak vo fľaši má hodnotu cca 1 až 2,5 baru a tým sa víno radí do perlivých vín. Táto metóda je v porovnaní s tradičnou výrobou šumivých vín výrazne rýchlejšia, lacnejšia a veľmi rozšírená u mladých, ľahkých vín. 

Perlenie je možné do vína dostať aj jednoduchým pridaním plynného oxidu uhličitého. V tomto prípade sa CO2 pridáva do tichého vína pred flašovaním (podobne ako pri výrobe sódy). Táto metóda je nenáročná na čas i financie. Bublinky z vína po otvorení vyprchajú rýchlejšie a môžu mať trochu agresívny chuťový charakter. Fľaša slovenského vína Frizzante je takmer výhradne uzatvorená šróbovacím uzáverom. Takéto víno nesie označenie sýtené víno (tlak minimálne 3 bary), prípadne perlivé víno (ak je vo víne tlak od 1 do 2,5 baru). 

TIP na víno: Karpatská Perla Rizling rýnsky Frizzante 2022Karpatská Perla Pinot noir Frizzante 2022

Servis Frizzante vín

Jemne perlivé vína podávajte vždy dobre vychladené, až podchladené. Odporúča sa podávať pri teplote 6-8 °C. Víno Frizzante je s obľubou pridávané aj do sviežich letných koktailov a strikov. Vďaka nižšiemu obsahu alkoholu ide bez preháňania o drink na celý letný deň. Slovenské vína Frizzante sú sladšie s ovocnými tónmi. Vyskúšajte k nemu žltý melón so sušenou šunkou, koláč s citrónovou pusinkou, ovocný tart, či kanapky s ovocím. 

 

Newsletter
Ustriehnite si zľavy, akcie a degustácie

V newslettroch vám budeme posielať aktuálne akcie na víno, degustácie alebo ďalšie zaujímavé info zo sveta vína.  Z nášho newslettru sa môžete kedykoľvek odhlásiť v jeho spodnej časti.