UŽÍVATEĽSKÉ MENU
VÝBER JAZYKA

Vyhrajte trojdňový pobyt na Tokaji s vínom Ostrožovič. Viac info.

Prišiel čas na "božolé". BEAUJOLAIS na WinePlanet v predaji!

Prišiel čas na "božolé". BEAUJOLAIS na WinePlanet v predaji!

Mladé Beaujolais Nouveau je celosvetový fenomén. Kedysi v 19. storočí sa v oblasti Beaujolais s láskou vyrábalo víno z odrody Gamay. Skorá a dokonale prispôsobená odroda miestnemu terroiru umožňuje vinohradníkom produkovať ľahké ovocné víno, ktoré je k dispozícii už počas jesene. Príležitosť ochutnať vína Albert Bichot Beaujolais Villages-Noveau a Beaujolais Noveau, najnovší ročník 2022 budete môcť už 16. novembra.


Ročník 2022 

Po vlhkom roku 2021 mal ročník 2022 od januára do konce mája  zrážkový deficit 87 mm, čo predstavuje zhruba mesiac a pól bez dažďa. Pokiaľ ide o teploty, zima začala pekným a suchým počasím, po ktorom nasledoval miernejší priebeh. Vinič začal pučať pomerne skoro. Rovnako ako v roku 2021 zasiahli vinice v prvých aprílových dňoch vlna mrazov. Našťastie boli mierne a spôsobili iba malé škody. Prvé vysoké teploty prišli už v máji, išlo o najteplejší máj od roku 1959. Leto bolo veľmi teplé a suché, čo viedlo k rýchlej zrelosti hrozna, bobule boli malé so silnou šupkou. Padol i teplotný rekord 4. augusta -  43,5 °C v Chazay d'Azergues (prekonaný rekord v Beaujolais bol 42,8 °C v Romanèche-Thorins v 2003). Zber začal 25. až 29. augusta a výnosy boli nižšie ako sa očakávalo, 35 hl na hektár v Beaujolais-Villages a 40 hl na hektár v Crus. 

Ľudia sa stále chcú zabávať a v november toho na zábavu veľa neponúka. Len v samotnom Beaujolais sa každý rok koná viac ako sto festivalov vína. Víno Beaujolais je priateľské, úprimné, nenáročné. Ľahké, svieže, ovocné červené víno s vôňou čerešní, červených ríbezlí a lesných jahôd s dotykom fialiek. V chuti ovocné s vibrujúcou a šťavnatou kyselinkou a príjemnou hladkou a hodvábnou tanínovou štruktúrou. 

Každý rok sa vypije niekoľko stotisíc hektolitrov, väčšina v priebehu jedného týždňa, počnúc tretím štvrtkom v novembri. Le Beaujolais Noveau Est Arrivé – Beaujolais Noveau prichádza do predaja 17. novembra, kvôli sviatku sme vám výnimočne umožnili nákup už 16.11.2022.

Historka o Beaujolais 

Vyhláška vydaná 8. septembra 1951 zakázala predaj apelačných vín pred 15. decembrom roku zberu. Vinohradníci z Beaujolais protestovali, ich obavy rástli s pribúdajúcimi týždňami. Vína boli pripravené z jedného dňa na druhý. Oficiálne opravná vyhláška z 13. novembra 1951 umožnila predaj určitých vín pred pôvodne stanoveným termínom pod podmienkou, že na etikete bude uvedené „nové- nouveau“. Tak sa zrodilo Beaujolais Nouveau, len dva dni pred uvedením ročníka 1951. Od roku 1951 sa dátum vydania týchto vín z roka na rok menil. 15. november bol oficiálne zvolený v roku 1967. Administratívne však nie je pre vinohradníka jednoduché deklarovať svoje fľaše v čase, keď 15. pripadne na sobotu alebo nedeľu. V roku 1985 bol preto večer Beaujolais Nouveau stanovený na tretí novembrový štvrtok. Bol to šťastný dátum, pretože od chvíle, keď bol prijatý, sa festival Beaujolais Nouveau rýchlo stal skutočným fenoménom.  

Dnes nová generácia vinárov zachováva tradície Beaujolais Nouveaux a zároveň prináša závan čerstvého vzduchu. Zdôrazňuje rozmanitosť terroiru, inovatívne postupy a rešpekt k životnému prostrediu. Napríklad v roku 2020 bolo viac ako 150 vinohradov v regióne certifikovaných ako organic alebo v procese konverzie. 

Beaujolais je víno z rovnomennej vinohradníckej oblasti Beaujolais. Leží v údolí rieky Saôny na východe Francúzska a administratívne patrí do Burgundska. V severnej časti prevláda žula a bridlica, v južnej sú pôdy viac ílovité. Oblasť Beaujolais má tri apelačné kategórie – Beaujolais AOC, Baeujolais Villages a Beaujolais Cru.

Apelácia Beaujolais AOC je najväčšia a väčšina vín Beaujolais Nouveau pochádza práve z tejto časti. Beaujolais Villages môže mať na etikete uvedený i názov dediny, z ktorej hrozno pochádza. Víno sa vyrába z odrody Gamay. 

Gamay sa spracováva semi-karbonickou maceráciou. Celé strapce hrozna sa dajú do veľkých nádrží (väčšina vinárov používa nerezové tanky, cementové nádrže a niektorí drevené kade). Spodná tretina hrozna sa pod vlastnou váhou gravitácie rozdrví a výsledný mušt začne fermentovať s kvasinkami, ktoré sa prirodzene nachádzajú na šupkách hrozna.

Uvoľňuje sa oxid uhličitý, ktorý pomáha  zo šupky uvoľňovať farbivo. Neprítomnosť kyslíka zaručuje zachovávanie ovocných chutí i vôní. Po fermentácii, ktorá trvá 4 – 10 dní, sa stáča vin de gute (samotok). Celý proces výroby je veľmi rýchly a efektívny.

Newsletter
Ustriehnite si zľavy, akcie a degustácie

V newslettroch vám budeme posielať aktuálne akcie na víno, degustácie alebo ďalšie zaujímavé info zo sveta vína.  Z nášho newslettru sa môžete kedykoľvek odhlásiť v jeho spodnej časti.