UŽÍVATEĽSKÉ MENU
Späť Detailný filter
Späť Detailný filter
Späť
Späť

Pozývame vás na degustáciu La Fiesta - španielske vína & tapas. Už 17.8. Lístky tu.

Rum v hlavnej úlohe - tipy na koktaily

Rum v hlavnej úlohe - tipy na koktaily

Rum

Rum sa teší veľkej popularite. Dokonca oslavuje i narodeniny, tento deň pripadá na 16. augusta. Pôvod slova rum nie je úplne známy, pravdepodobne pochádza z anglického slangového slova „rumbullion“, čo v preklade znamená hýrivá zábava. Celosvetovo sa vypije viac ako 1,4 biliónov litrov rumu ročne, buď v čistej forme alebo ako súčasť koktailov. Pripravte si na deň rumu svoj letný rumový koktail. Môžete sa nechať inšpirovať našimi tipmi.


Koktaily na báze rumu

Skutočná krása rumu spočíva v jeho všestrannosti. Vyrába sa vo viac ako 80 krajinách a v širokej škále štýlov, od jemného bieleho po tmavý rum. A hoci sa rum často popíja sám, jeho chuť  v kokteiloch skutočne zažiari. 
 

Vedeli ste...

Počas 18. a 19. storočia boli Jamajka, Haiti a Trinidad najväčšími producentmi rumu, v tesnom závese za nimi boli Kuba a Portoriko. Rum oficiálne vznikol v 17. storočí na ostrove Barbados a odtiaľ sa za pomoci pirátov dostal aj do ostatných častí Karibiku. Avšak prvé pokusy boli už v Číne a v Indii oveľa skôr, odkiaľ sa priviezol do Južnej Ameriky. 

Rum musí byť vyrobený zo 100 % z cukrovej trstiny, čerstvo lisovanej sladkastej šťavy, z ktorej sa vyrába sotva 10 % celosvetovej produkcie rumov. Alebo z vedľajšieho produktu pri výrobe trstinového cukru – melasy, tmavohnedej hustej hmoty pripomínajúcej tekutú čokoládu, laicky nazývanej „odpad s hodnotou zlata“.
 

Daiquiri

Legenda hovorí, že tento klasický koktail vynašiel v roku 1898 v meste Daiquiri na juhovýchodnom cípe Kuby americký banský inžinier menom Jennings Cox.

Nie je žiadnym prekvapením, že Daiquiri, ktoré má len tri ingrediencie v klasickej forme receptu – svetlý rum, limetkovú šťavu a sirup. Daiquiri bol obľúbeným koktailom Ernesta Hemingway a prezidenta JFK.

Ingrediencie:

    50 ml svetlého rumu Caney 

    25 ml čerstvo vylisovanej  limetkovej šťavy

    10 ml cukrového sirupu 

Pridajte rum, limetkovú šťavu a cukrový sirup do šejkra s ľadom a pretrepte, kým dobre nevychladne. Precedíme do vychladeného koktailového pohára. Ozdobte limetkou.

 

Piña Colada

Milovníci tropických kokteilov milujú zmes rumu, kokosu, limetkovej a ananásovej šťavy.  Piña Colada debutovala v roku 1952, keď ju prvýkrát namiešal Ramon Marrero Perez, hlavný barman v Caribe Hilton v Old San Juan v Portoriku. Piña Colada v posledných rokoch zažíva renesanciu. Tento koktail je sladký, ale vyvážený jemnou pikantnou chuťou rumu a kyslejšou ananásovou šťavou, ktorú dopĺňa kokos. Či už ste na dovolenke alebo si koktaily pripravujete doma, nezabudnite si pripraviť Piña Coladu.

Ingrediencie

    60 ml svetlého rumu Havana

    30 ml kokosovej smotany

    30 ml ananásovej šťavy

    15 ml čerstvo vylisovanej limetkovej šťavy

Pridajte rum, kokosovú smotanu, ananásovú a limetkovú šťavu do šejkra s ľadom a intenzívne pretrepávajte 20 až 30 sekúnd. Preceďte do vychladeného koktailového pohára cez drvený ľad. Ozdobte kolieskom ananásu. 
 

Mai Tai 

Mai Tai je jedným z najznámejších rumových koktailov na svete. Skladá sa z rumu, pomarančového curaçaa, čerstvej limetkovej šťavy a orgeatu (jemný mandľový sirup). Dokonca si užil hviezdny debut  v Elvisovom filme „Blue Hawaii“. Mai Tai je svieži, vyvážený koktail s rumom. Dnešní barmani pokračujú v tradícii miešania s cieľom nájsť optimálnu kombináciu chuti, hĺbky a komplexnosti. A pokiaľ ide o názov, údajne prvý človek, ktorý koktail vyskúšal, zakričal „Mai Tai!“ čo v tahitčine znamená „najlepší z tohto sveta“.

Ingrediencie

    30 ml bieleho rumu Caney

    30 ml tmavého rumu Caney

    15 ml pomarančového curaçao

    15 ml čerstvo vylisovanej limetkovej šťavy

    15 ml mandľového sirupu

Pridajte biely rum, curaçao, limetkovú šťavu a orgeat do šejkra s drveným ľadom a zľahka pretrepte asi 3 sekundy. Nalejte do vychladeného koktailového pohára. Po vrchu polejte tmavým rumom. Ozdobte kolieskom limetky a vetvičkou mäty.
 

 

Oslávte Mezinárodný deň rumu s pohárikom tohto zlatistého nápoja alebo si pripravte rumový koktejl. Tradičný nápoj dobrodruhov a moreplavcov si časom získal popularitu po celom svete. V našej ponuke nájdete vyše 50 druhov rumu. Skvelým tipom je balíček dvoch rumov Blue Stamp z ostrova Maurícius, ku ktorým vám ako darček pribalíme ploskačku na letnú turistiku. Nájdete na eshope.

El Presidente

El Presidente, vznikol na začiatku 20. storočia na Kube. S najväčšou pravdepodobnosťou bol pomenovaný po prezidentovi Mariovi Garcíovi Menocalovi, ktorý riadil krajinu v rokoch 1913 až 1921, El Presidente je klasika sama o sebe, sa vyrába z bieleho rumu, pomarančového curaçaa, suchého vermútu a grenadíny. Vyvážený koktail. 

Ingrediencie

    45 ml bieleho rumu Caney

    20 ml vermútu Casoni 

    10 ml pomarančového curaçao

    pár kvapiek grenadína

 Do šejkra s ľadom pridajte biely rum, vermút, pomarančové curaçao a grenadínu a miešajte, kým dobre nevychladnú. Precedíte do vychladeného koktailového pohára.
 

Rum Old Fashioned

Old Fashioned je klasický koktail a podáva sa na celom svete. Vyžaduje tmavý rum, sirup, nové korenie a dva druhy bitterov: pomaranč a Angostura.

Ingrediencie

    60 ml tmavého rumu

    1 čajová lyžička nového korenia

    1 čajová lyžička sirupu 

   pár kvapiek Angostura bitteru

   pár kvapiek pomarančového bitteru

Vložte veľkú kocku ľadu do old fashioned pohára. Pridajte rum, nové korenie, sirup a oba bitteri. Miešajte, kým dobre nevychladnú. Ozdobte pomarančovou kôrou. 

 

 

Newsletter
Ustriehnite si zľavy, akcie a degustácie

V newslettroch vám budeme posielať aktuálne akcie na víno, degustácie alebo ďalšie zaujímavé info zo sveta vína.  Z nášho newslettru sa môžete kedykoľvek odhlásiť v jeho spodnej časti.